וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר האוצר והיועמ"ש לבג"ץ: אין לבטל את מס המכירה על קרקעות בשטחים

הארץ

27.7.2001 / 9:27

חברות אשדר ופרי הארץ טענו כי הטלת מס מכירה על אזרחים ישראלים המחזיקים אדמות באזור השטחים, מפלה אותן לרעה לעומת בעלי קרקע בתחומי הקו הירוק

מאת אליסה אודנהיימר

אין לבטל את מס המכירה על מכירת קרקעות בשטחים, ואין לאסור על מועצות מקומיות בשטחים להטיל ארנונה על אדמת בניין - כך עולה מתשובתם של שר האוצר, סילבן שלום, ועדת הכספים של הכנסת והיועץ המשפטי לממשלה, לשתי עתירות לבג"ץ שהגישו שתי חברות בנייה. בג"ץ אף הוציא צו ביניים בשתי העתירות.

החברות, אשדר ופרי הארץ, טענו בשתי עתירות כי על שר האוצר להתקין תקנות לפיהן מכירת החברות, המקימות פרויקטים במעלה אדומים, בית"ר עילית וגבעת זאב, טענו כי הטלת מס מכירה על אזרחים ישראלים המחזיקים אדמות באזור השטחים, מפלה אותן לרעה לעומת בעלי קרקע בתחומי הקו הירוק. זאת, מכיוון שבשטחים מוטלת ארנונה על אדמות בניין, בעוד שבתחומי הקו הירוק שולם בעבר מס רכוש על אדמות בניין - שבוטל.

מס רכוש בוטל כשהוחלט להטיל מס מכירה, אך הארנונה על אדמות בנייה באזור השטחים לא בוטלה. מס המכירה, בשיעור של 2.5% על קרקעות ומבנים עסקיים, ו-0.8% על דירות המהוות מלאי עסקי, הוטל לראשונה בשנה שעברה עם ביטולו של מס רכוש.

המשיבים טוענים, כי על אף שלכאורה נדרשות חברות הבנייה לשלם בגין פעילותן בשטחים מסים הגבוהים מהמסים שמשלמים קבלנים הפועלים בישראל, לא ניתן לקבוע אם המס המשולם בפועל בשטחים גבוה יותר. זאת, מאחר שלא חלה בשטחים חובת תשלום היטל השבחה.

עוד ציינו כי על פי הערכת רשויות המס, במסגרת מס המכירה צריכים להיגבות מעסקות ביו"ש כ-36 מיליון שקל לשנה. בנוסף, ההכנסות של הרשויות המקומיות הישראליות בשטחים מארנונה על אדמת בניין הסתכמו ב-1999 ביותר מ-14 מיליון שקל. לטענתם, הסכום מהווה חלק מהותי בהכנסותיהן של הרשויות המקומיות, וביטולו יביא לפגיעה של ממש.

עוד טוענים המשיבים, כי חברות הבנייה לא יכולות לצפות כי כל שינוי חקיקתי יחול באופן מיידי גם בשטחים. לדבריהם אין בסיס להנחה כאילו קיימת אחידות בין הקבלנים הפועלים בישראל, שכן באזורים שונים קיימים תנאים שונים לפעילותם הכלכלית של קבלנים - כגון הטבות לרוכשי דירות במקומות מסוימים (בג"ץ 6591/00, 5336/00).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully