וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי: הפחתות הריבית הרבות מתחילת השנה מתחילות לשאת פירות

שלומי גולובינסקי

27.7.2001 / 10:06

בבנק הפועלים ממליצים למשקיעים בעלי אורך נשימה, להרחיב את הרכיב המנייתי בתיק, תוך דגש על בחירה סלקטיווית של מניות חסינות יחסית להאטה כלכלית

מה הקשר בין ריבית למדד ת"א 25? בשאלה הזו התחבטו השבוע כלכלני בנק לאומי. לפי התחזיות, המשקים צפויים להתייצב בתחילת שנת 2002. המחזוריות בפעילות השווקים הפיננסים היא כזו שהביצועים של שוק המניות מקדימים בדרך כלל את קצב הצמיחה בשווקים עצמם.

כלכלני לאומי מציינים כי המאפיין הינו היחס ההפוך המתרחש בדרך כלל בין התפתחות הריבית המוניטרית לביצועי המניות. במשקים בהם הצמיחה נמוכה, קיימת נטייה לבצע מדיניות מוניטרית מרחיבה על מנת לעודד השקעות של החברות במשקים. כך ההשקעות גדלות, ציפיות המשקיעים לקבלת תשואה גבוהה על השקעה בחברות אלו וביצועי המניות עולים, ואזי השלב הבא הוא עלייה בקצב הצמיחה במשקים, הלכה למעשה.

אולם, מהתבוננות בגרף ניתן לראות כי מתחילת יולי 2000 בוצעו הפחתות ריבית שרובן רציפות, ואילו מדד ת"א 25, המהווה אבן בוחן להתנהגות שוק המניות בעתיד, ירד בשנה האחרונה. מתחילת השנה ירדו מדד המניות הכללי, מדדי ת"א 25 ות"א 100 בכ-12.1%, 11.7% ו-12.3%, בהתאמה. בלאומי מציינים, כי הדבר נובע משילוב עובדת היות המשק במיתון עמוק, התלוי גם בגורמים לא כלכליים, והפחתות מתונות של הריבית, בפרט על רקע העובדה שהריבית בישראל גבוהה מהריביות בשווקים הבינלאומיים.

אולם, בחודש האחרון רשמו מדדים אלו עליות בטווח של 3%-5%, כאשר מדד ת"א 25 הוביל בעלייה של 5.5%. בלאומי אומרים כי נראה שהפחתות הריבית הרבות שבוצעו בשנה האחרונה, ואשר נועדו להניע את קצב הצמיחה במשק מתחילות, אולי, לשאת פירות, ובאות לידי ביטוי בעליית מדד המניות העיקרי בבורסה.

כך או כך, כלכלני לאומי מעריכים כי בטווח הקצר, נהיה עדים לתנודתיות בשוק המניות בארץ בשל המצב הבטחוני ואי הוודאות לגבי אופן סיומו. כמו כן, האפשרות של פריצה תקציבית העלולה להעיב על המסחר בת"א, ובל נשכח את ההאטה הקיימת בארה"ב (פרסום דו"חות כספיים והורדת ציפיות הצמיחה).

בלאומי מדגישים כי כל עוד לא תירשם התייצבות במצב הבטחוני ותחילה של שינוי מגמה באינדיקטורים הכלכליים, נהיה עדים להמשך התנודתיות בשוק.

גם כלכלני בנק פועלים מסתכלים יותר על הטווח הארוך. בפועלים מציינים, כי לאור רמות השערים הנמוכות בהן נמצא חלק מהמניות בשוק, חוזרת ההמלצה למשקיעים בעלי אורך נשימה, להרחיב את הרכיב המנייתי בתיק, תוך דגש על בחירה סלקטיווית של מניות חסינות, יחסית, להאטה כלכלית ולזעזועים נוספים במגזר הטכנולוגי (כגון מניות בתעשייה הבטחונית, רשתות השיווק והמזון ותעשיית התרופות).

בבנק הפועלים ממליצים לשלב הגנות על התיק באמצעות רכישת אופציות Put, הנסחרות כיום בסטיות תקן נמוכות יחסית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully