וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרן ההון סיכון איסט ווסט ונצ'רס עוצרת השקעותיה

הארץ

27.7.2001 / 8:35

הסיבה: החלטת קרן האם האמריקאית להפסיק לבצע השקעות חדשות ולגייס לראשונה קרן חדשה ממקורות חיצוניים; איתן בן אליהו, מנהל הקרן בישראל, שוקל לפרוש

מאת עודד חרמוני

קרן ההון סיכון איסט ווסט ונצ'רס (vetures Eastwest), השלוחה הישראלית של קבוצת ההון סיכון האמריקאית איסט ווסטוונצ'ר גרופ, החליטה להפסיק לבצע השקעות חדשות בישראל; זאת, בעקבות החלטת קרן האם האמריקאית להפסיק לבצע השקעות חדשות ולגייס לראשונה קרן חדשה ממקורות חיצוניים. השלוחה הישראלית תיכננה להשקיע עשרות מיליוני דולרים בחברות סטארט אפ ישראליות.

מנהל הקרן בישראל, האלוף (מיל.) איתן בן אליהו, מי שהיה בעבר מפקד חיל האוויר, אמור להחליט בימים הקרובים האם לעזוב את הקרן ולסגור את פעילותה בישראל. לדברי בן אליהו, "לאור מצב השוק יש לשנות את אסטרטגיית ההשקעה בחברות ולהתמקד בשלבים בשלים יותר".

בניצול ההזדמנויות שיש בשוק הציבורי, על ידי רכישת אחוזים בחברות ציבוריות ומתן הלוואות גישור".

קרן איסט ווסט הוקמה ב-1995 בארה"ב, באמצעות הון עצמי של כמה שותפים שהתעשרו מהשקעות מוצלחות בחברות היי-טק. הקרן פעלה במודל של אוורגרין, ולפיו בקופתה היה היקף הון קבוע, וכשהשקיעה בחברות הקופה התמלאה על ידי המשקיעים בה. בשיאה הגיע היקף ההון ל-250 מיליון דולר.

כחודש לפני קריסת מדד נאסד"ק, באוגוסט 2000, הודיעה הקרן על הקמת השלוחה הישראלית בניהולו של בן אליהו; בד בבד פורסמו ידיעות כי היא מתכוונת להשקיע בחברות סטארט אפ ישראליות צעירות בין עשרות למאות מיליוני דולרים, מתוך 250 מיליון הדולר שניהלה. ואולם בפועל ביצעה השלוחה הישראלית השקעות ספורות בלבד, בין היתר בחברות ויאון (שנמכרה בכ-15 מיליון דולר לפיליפס), ובויטקום ווירלס טכנולוגיות.

בן אליהו אמר כי, "מעולם לא אמרנו שנשקיע בישראל 250 מיליון דולר. סביבת ההשקעה השתנתה בשנה האחרונה ולדעתי החוכמה היא להסתכל בראייה רחבה ולא לטמון את הראש בחול. השוק עבר טלטלה ויש צורך בשינוי".

בעקבות המשבר בתעשיית ההיי-טק והשוק הציבורי בארה"ב, הצטמצו רווחי המשקיעים הפרטיים בקרן ההון האמריקאית, כמו גם יכולתם להשקיע בה במודל אוורגרין. לאחרונה החליטה הנהלת קבוצת איסט ווסט האמריקאית להקים קרן הון סיכון חדשה ממשקיעים מוסדיים ופרטיים, בהם תאגיד טיים וורנר-AOL, שעם מנהליו נמנים שותפים בקרן. לדברי בן אליהו, "במידה והקרן החדשה המגוייסת עתה בארה"ב לא תתאים לתפיסתי, אשקול אפשרויות אחרות".

היקף הקרן המתוכננת ינוע בין 250 ל-300 מיליון דולר. לדברי בן אליהו, השקעות הקרן החדשה בישראל יתבצעו אם המשרד הישראלי שבראשו הוא עומד, ימשיך לפעול. "בכל מקרה נמשיך לתמוך בחברות הפורטפוליו הקיימות שלנו", אמר. "גם אם המשרדים בישראל ייסגרו, נתמוך בהן באמצעות המשרדים של הקבוצה בארה"ב". לדברי בן אליהו הקרן עומדת עתה לקראת השקעתה האחרונה בחברת סטארט אפ ישראלית, לפני שתקפיא את השקעותיה החדשות.

לדבריו, הוא אינו מוצא קשר בין התפטרותו של האלוף (במיל.) עמי איילון מניהול השלוחה הישראלית של חברת ההשקעות בהיי-טק ארגו קווסט, לבין החלטתו הצפוייה לגבי עתידו באיסט ווסט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully