וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התאחדות התעשיינים: להקטין החזרי התמלוגים בחוק המו"פ

הארץ

29.7.2001 / 15:11

נשיא ההתאחדות, עודד טירה, מציע להעמיד את תקציב המדען הראשי על 0.6% מהתוצר לשנה ולהגדילו בתוך שלוש שנים מ-400 מ' ד' לשנה ל-600 מ' ד' ב-2004

מאת אורה קורן

התאחדות התעשיינים הגישה לשרת התמ"ס, דליה איציק, הצעות לשינוי חוק המו"פ. זאת, על רקע השלמת ניסוח חוק המו"פ החדש בלשכת המדען הראשי, כרמל ורניה. חלק מההצעות שהועברו לאיציק נמסרו בחודשים האחרונים למדען הראשי, חלקן נדחה וחלקן אומץ על ידי הוועדה שבראשה עומד ורניה.

נשיא ההתאחדות, עודד טירה, הציע לקבוע כמה מסלולים חדשים למענקי מו"פ, בהם מסלול עם החזר תמלוגים שלא יעלה על 3% מהמכירות בשנה ללא ריבית ועם הצמדה לדולר (על פי החוק הקיים, ההחזר מגיע ל-4% בנוסף לריבית, ואילו בחוק החדש מגיע ההחזר ל-6% ומחושב ממילא בדולרים). כן הציע טירה מסלול של מענק מופחת ללא החזר תמלוגים (כיום המענקים נעים בין 30% ל-50% מתוכנית המו"פ).

טירה מציע גם להעמיד את תקציב המדען הראשי על 0.6% מהתוצר לשנה ולהגדילו בתוך שלוש שנים מ-400 מיליון דולר לשנה ל-600 מיליון דולר מ-2004. כן הציע לקבוע קריטריון אחיד וברור לתמיכה במו"פ לגבי כלל החברות, ללא הבדלי גודל, ענף פעילות או סיווג אזרחי או צבאי. לדבריו, הבסיס לתמיכה צריך להיות קיומו של סיכון טכנולוגי בביצוע הפרויקט, המשקלל את הסיכון העסקי והיסטוריית ההצלחה של החברה והאנשים העומדים בראשה; זאת, בכפוף להגשמת חוק המו"פ. טירה הציע להפלות לטובה רק חברות סטארט-אפ וחברות באזורי עדיפות לאומית גבוהה.

עוד הציעה ההתאחדות לאפשר הוצאה חלקית של ידע מישראל לצורך פיתוח או ייצור משותפים עם חברה זרה; לתמוך במו"פ בתחום הביוטכנולוגיה של חברות זרות בישראל מבלי להתנות את הייצור בישראל; ולשנות את שיטת התמלוגים על מוצרי המשך ("שירשור").

כן מציעה התאחדות התעשיינים להקים "מועצת מינהל" שתכלול את נציגי המדען הראשי, נציגי ציבור והתעשיינים, שתקבע אסטרטגיה וחלוקת תקציב בין קרנות הסיוע השונות. מטרות חוק המו"פ, על פי ההתאחדות, צריכות להיות פיתוח תעשייה עתירת מדע ועידוד הקמתה; יצירת תעסוקה, קליטת כוח אדם מדעי וטכנולוגי ופיזור תעשיית ההיי-טק בכל הארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully