וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטיינמץ רכש 15% מזכויות רשיון שקמה ים באמצעות חברת STX ב-2.7 מיליון דולר

הארץ

29.7.2001 / 21:16

לרכישה שותף גם הגיאולוג יוסי לנגוצקי; את הזכויות רכשה STX מחברת הקידוחים נורדן נפט, שבשליטת דני אלרגנד

מאת עמירם כהן

איש העסקים בני שטיינמץ רכש בסוף השבוע, באמצעות חברת STX שבשליטתו, 15% מזכויות רשיון שקמה ים שמדרום לאשדוד תמורת 2.7 מיליון דולר. לרכישה שותף גם הגיאולוג יוסי לנגוצקי. את הזכויות רכשה STX מחברת הקידוחים נורדן נפט, שבשליטת דני אלרגנד.

לאחר רכישת הזכויות על ידי שטיינמץ-לנגוצקי, מחזיקה קבוצת ישראמקו, באמצעות חברת חנ"ל, 36% מהזכויות ברשיון, נורדן נפט ב-34%, חברת MEE (בבעלות כלל תעשיות, המפעלים הפטרוכימיים ודור אנרגיה) ב-15%, ושטיינמץ-לנגוצקי ב-15%.

שטיינמץ-לנגוצקי שותפים גם בשישה רשיונות הקידוחים גל של חברת בריטיש גז (BG) ב"ים העמוק": קבוצתם מחזיקה ב-15.5% מהזכויות בארבעה רשיונות וב-20% מהזכויות בשני רשיונות. אלרגנד אמר היום (ראשון), כי ההחלטה למכור לשטיינמץ את הזכויות ברשיון שקמה ים התקבלה במטרה להקטין את החשיפה של נורדן לסיכונים הכרוכים בתעשיית חיפושי הגז וכדי להקטין את חלקה של הקבוצה בהשקעות שיידרשו להפקת הגז ולהקמת צנרת ההולכה לחוף, אם יימצא גז.

השותפים ברשיון שקמה ים מתכוונים לבצע קידוח גז ראשון במהלך אוקטובר, לאחר שאסדת הקידוחים אטווד סט'רן קרוס תסיים שני קידוחי גז שהיא מבצעת בטורקיה. שקמה ים 1 ייקדח במרחק של כ-12 ק"מ מהחוף. הקידוח מיועד להגיע לשכבת חולות בעומק 1,800 עד 2,000 מטר.

מרבית הגז, אם יימצא, מיועד לחברת בתי הזיקוק (בז"ן). הגז הטבעי מהווה חלופה לדלק מסוג מזוט, שבתי הזיקוק מספקת עתה למפעלי התעשייה והכימיקלים בישראל. בז"ן מתכוונת לרכוש כמויות גדולות של גז טבעי כדי להציעו ללקוחותיה במקום מזוט. לבז"ן שימושים נוספים לגז הטבעי, בהם מקור של אנרגיה למתקן ההתפלה שהיא מתכוונת להקים באשדוד.

בז"ן רכשה לפני כמה חודשים מנורדן 51% מהזכויות ברשיון שקמה ים. הרכישה בוטלה לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, קבע כי היא תפגע בתחרותיות בתחום אספקת אנרגיה. לאחר ביטול העסקה נמכרו הזכויות ברשיון לישראמקו ולגופים אחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully