וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק המו"פ יאפשר הוצאת ייצור לחו"ל - ללא קנס

הארץ

30.7.2001 / 8:25

החוק יאפשר לחברות רב לאומיות להקים מרכזי מו"פ בישראל בתמיכה ממשלתית, גם אם בכוונתן לייצר בחו"ל

מאת אורה קורן

חוק המו"פ החדש יאפשר לחברה לקבל מענק ממשלתי, לבצע את המחקר והפיתוח (מו"פ) בישראל ולהוציא את הייצור לחו"ל; זאת, אם תצהיר מראש שהתוכנית העסקית שלה כוללת ייצור בחו"ל - כך אמר אתמול המדען הראשי במשרד התמ"ס, כרמל ורניה.

לדבריו, החוק יאפשר לחברות רב לאומיות להקים מרכזי מו"פ בישראל בתמיכה ממשלתית, גם אם בכוונתן לייצר בחו"ל.

כיום אוסר החוק להוציא ייצור מישראל, וחברה שמצהירה מראש על כוונתה לייצר בחו"ל אינה מקבלת מענק ממשלתי. מעקפים חוקיים שנמצאו בשנים האחרונות איפשרו במקרים חריגים הוצאת ייצור מישראל תמורת תמלוגים גבוהים יותר בקצב מהיר יותר.

טיוטה ראשונה של חוק המו"פ הוגשה לפני כשבוע ללשכת המדען הראשי על ידי היועץ המשפטי של משרד התמ"ס, עו"ד מירון הכהן.

בשבועות הקרובים יועבר תזכיר החוק לשרת התעשייה והמסחר ולעיון משרדי הממשלה האחרים. הייצור בישראל לא יהיה תנאי לקבלת מענק, ואולם הסיכויים לקבלת מענק של מי שיצהיר על ייצור בחו"ל יהיו פחות טובים ממי שיצהיר על ייצור בישראל.

למעשה, בכך בוטל הקנס על ייצור בחו"ל. עם זאת, חברה שתצהיר על ייצור בישראל ולאחר קבלת המענק תוציא את הייצור לחו"ל - לשכת המדען תוכל לקנסה בשיעור של עד 120% מהמענק שקיבלה, בתוספת ריבית והצמדה.

החוק החדש יתייחס בנוקשות רבה יותר למקרה של הוצאת ידע מישראל מתוך כוונה לצמצם למינימום הכרחי את האפשרות, ולהשאיר בישראל את הידע שפותח בסיוע ממשלתי. במקרים חריגים יתיר החוק החדש להוציא ידע תמורת קנס, שיהיה הגבוה מבין שתי החלופות הבאות: תשלום של עד 150% מהמענק הממשלתי, או תשלום של עד 120% מחלקה של הממשלה בחברה.

לדוגמה, אם חברה קיבלה מענק ממשלתי של 10 מיליון דולר, נקלעה לקשיים ועומדת בפני פירוק ומכירה לחברה זרה כולל הידע שצברה, תדרוש המדינה לפי החלופה הראשונה עד 15 מיליון דולר מהמפרק של החברה. לעומת זאת, אם חברה קיבלה 10 מיליון דולר לפי שווי של 50 מיליון דולר, ונמכרת לחברה זרה כולל הידע שלה לפי שווי של 500 מיליון דולר - המדינה תוכל לדרוש החזר לפי חלקה היחסי בחברה. במקרה שתואר היא תהיה זכאית ל-20% מהערך החדש של החברה (100 מיליון דולר) בתוספת פרמיה של 20% על חלקה החדש בה, וסך הכל להחזר בסך 120 מיליון דולר.

הקנסות הקבועים בחוק החדש:

- הסעיף: הוצאת ידע (תותר במקרים חריגים). הקנס: הגבוה מבין שתי חלופות - תשלום של עד 150% מהמענק הממשלתי, או תשלום של עד 120% מחלקה של הממשלה בחברה.

- הסעיף: הוצאת ייצור לחו"ל לאחר הצהרה על ייצור בישראל. הקנס: עד 120% מהמענק שקיבלה בתוספת ריבית והצמדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully