וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפועלים: חלק ניכר מחברות המעו"ף יציגו דו"חות חיוביים ברבעון ה-2

אילן מוסנאים

30.7.2001 / 15:48

תחזית מחלקת המחקר

לקראת תקופת הדו"חות הבאה עלינו לטובה, כשניצני הדו"חות הכספיים הראשונים לרבעון השני כבר מבצבצים (דוגמת טבע ונייס ), הכינה מחלקת המחקר של בנק הפועלים, בראשות גדי מרץ, סקירה של התוצאות הצפויות בענפי המשק השונים.

אז מה צפוי לנו בשבועות הקרובים?

בבנק הפועלים מעריכים כי דו"חות הרבעון השני של שנת 2001 צפויים לשקף את המשך ההשפעה של ההאטה במשק הישראלי, המשבר בשוקי ההון בעולם, המשבר בענפי ההיי-טק והתקשורת והמצב הבטחוני בישראל על החברות במרבית המגזרים.

בבנק סבורים כי בין הנפגעים יהיו חברות האחזקה, הבנקים המסחריים וחברות ענפי התעשייה, כאשר בניגוד למגמה שאיפיינה את הרבעונים האחרונים, לא יוכלו החברות היצואניות למתן את התמונה המתקבלת. זאת, לנוכח נתוני התאחדות התעשיינים מהם עולה כי ברבעון השני נרשמה ירידה של 10.7% ביצוא ההיי-טק הישראלי.

בבנק מדגישים כי חשוב לזכור שהדו"חות לרבעון השני של 2000 היו טובים - עובדה היוצרת בסיס השוואה גבוה יחסית לגבי הרבעון השני של 2001.

התמונה אינה שחורה כולה

עם זאת, מציין מרץ כי למרות שהתמונה הכללית לא נראית טוב, כאשר מסתכלים על חברות המעו"ף נראה כי חלק לא מבוטל מהן יציגו דו"חות טובים יחסית. בין החברות שצפויות להמשיך ולהפגין יציבות וצמיחה מציין מרץ את שופרסל , רבוע ישראל, רבוע נכסים , כלל ביטוח , אסם , טבע , שופרסל , אלביט מערכות , מגדל ביטוח ומכתשים אגן .

לדברי מרץ, ברבעון השני ימשיכו לבלוט לחיוב רשתות השיווק, בעקבות פתיחה מאסיווית של סניפים, התחזקות בשוק הקמעוני (מול חברות המזון), גידול בחדירת המותג הפרטי ועלייה בשיעור ההפצה העצמית. כן מציין מרץ לחיוב את חברות הכימיה טבע (עקב הרחבת הפעילות בשוקי היצוא וקבלת אישורים לשיווק גירסאות גנריות) ומ.א תעשיות (בעקבות מהלכי התייעלות בחברה).

בבנק הפועלים סבורים כי גם אלביט מערכות תציג דו"חות משופרים, שימשיכו את מגמת הצמיחה של החברה מאז המיזוג עם אל-אופ במהלך שנת 2000, וכי חברות הביטוח, שהרבעונים האחרונים לא היו מהמוצלחים שלהן, יציגו שיפור בתוצאותיהן - בעיקר על רקע שיפור בסעיף ההכנסות מהשקעות.

נשמע אופטימי?

המציאות בחודשים האחרונים בבורסה בפרט ובמשק הישראלי בכלל אינה ורודה כידוע, וכדי שלא נטפח יותר מדי תקוות מזכיר מרץ כי לא מעט ענפים צפויים להמשיך את מגמת החולשה שאיפיינה את החברות הנמנות עליהם. בבנק הפועלים סבורים כי חברות האחזקה ימשיכו לבלוט לשלילה (לנוכח השחיקה בפעילותן התפעולית של החברות המוחזקות ואפשרות למחיקות השקעה נוספות).

עוד צפויות לסבול מחולשה חברות האלקטרוניקה (עקב מהלכי התייעלות הכוללים מחיקת מלאים, גידול בהפרשות לחומ"ס וסגירת פעילויות מפסידות) וחברות הטקסטיל, דוגמת דלתא , פולגת ותפרון, עקב השחיקה החדה בליש"ט מול הדולר, הפגיעה בהזמנות ממארקס אנד ספנסר והשפעת ההאטה בכלכלת ארה"ב על הביקושים למוצריהן.

מרץ סבור כי גם מניות הבנקים המסחריים צפויות להיפגע ברבעון הנוכחי באופן חד יותר מאשר ברבעונים הקודמים, עקב צמצום מחזורי המסחר בשוק ההון, הפגיעה ברווחיותן של חברות כלולות והאפשרות לגידול בהפרשות לחובות מסופקים בהשפעת המצב הבטחוני וההאטה הכלכלית במשק.

לעומת זאת, בבנק הפועלים סבורים כי ענפי הביטוח והבנקים למשכנתאות, ששני הרבעונים האחרונים היו קשים ביותר עבורם, יצליחו להציג ברבעון השני התאוששות בפעילותם.

אז מה צפוי בענפים השונים? או במה כדאי להשקיע?

כדי שנוכל לסיים בנימה אופטימית מעדיף מרץ לפתוח בסקטורים "החלשים". אחד מהסקטורים שבלטו בשני הרבעונים האחרונים בחולשתם, על רקע המשבר בשוקי ההון בעולם והמצב הבטחוני בארץ, הוא סקטור חברות האחזקה. בבנק הפועלים סבורים כי המצב הבטחוני בארץ והתנודתיות בשוקי ההון העולמיים ימשיכו להשפיע לרעה על תוצאותיהן של החברות המוחזקות על ידי חברות האחזקה גם ברבעון השני.

מרץ מדגיש כי גם ברבעון השני אפשר שיירשמו מחיקות השקעה, למשל בגין ירידת ערך מניות אי.סי.איי שתשפיע על כור, על חברות קבוצת אי.די.בי (באמצעות כלל תעשיות ) וגם על החברה לישראל (שמחזיקה במניות כור).

עם זאת, מרץ סבור כי לפחות מבחינת רווחי ההון הצפויים התמונה נראית שלילית פחות, והחברות, שהרבעון הקודם היה "צחיח" מבחינתן, ישובו לרשום רווחי הון נאים ממימושים שונים שביצעו במהלך הרבעון.

מבין חברות האחזקה הגדולות בוחרים במחלקת המחקר של בנק הפועלים להמליץ על מניית אי.די.בי פיתוח . מרץ מציין כי המניה, כמו יתר חברותיה לענף, נסחרת בדיסקאונט גדול. לדברי מרץ, היתרון של החברה הוא בכך שהיא צפויה ליהנות מהארגון מחדש בקבוצת אי.די.בי, שיביא לחשיפת ערך מהחברות הבנות כלפי מעלה.

מגזר נוסף שאינו צפוי, להערכת כלכלני בנק הפועלים, להפתיע לטובה הוא מגזר האלקטרוניקה (בשנת 2000 היה המגזר מנוע הצמיחה של המשק הישראלי). בבנק הפועלים מעריכים כי הכנסות תעשיית האלקטרוניקה ברבעון השני יצביעו על גידול מינורי, בעיקר הודות לצמיחת החברות בתוך גבולות המדינה ולמרות השחיקה מצד היצוא.

מרץ מזכיר את נתוני הלמ"ס לרבעון הראשון, מהם עולה כי ייצור חברות האלקטרוניקה עלה ברבעון זה בשיעור של כ-1%. לדברי מרץ, הנתון - שבצמוד אליו באו נתוני היצוא, המלמדים כי יצוא חברות הטכנולוגיה, שהאט את קצב גידולו ברבעונים האחרונים, נשחק במאי לעומת החודש המקביל - מרמז על ההאטה הקשה בענף, שלהערכת מרץ אף החמירה ברבעון השני. התורמות העיקריות לשחיקה בנתוני היצוא הן חברות הרכיבים האלקטרוניים וחברות ציוד התקשורת, שנשחקו ב-30% וב-24.6%, בהתאמה.

בבנק הפועלים מציינים כי בעקבות ההאטה ביצוא (בשל הירידה החדה בביקושים לרכיבי האלקטרוניקה והתקשורת בעולם) החלו חלק מן החברות בתהליכי רה ארגון והתייעלות, שחייבו אותן למחוק מלאים, להכיר בהפסדים מלקוחות ובעיקר לסגור פעילויות מפסידות.

לדברי מרץ, תהליכים אלה יתרמו לשיפור רווחיותן של החברות ברבעונים הבאים, אך יתרמו לשחיקה כבדה ברווחיותן ברבעון השני (חברות כגון נייס שכבר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully