וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אהבה בראשון, אקשן בשלישי

רוני קורן-דינר

30.7.2001 / 16:27

סינמה 3,2,1 כבר משודרת בכבלים הדיגיטליים; טירינג אין

לא רבים יודעים, אך חבילת ערוצי הסרטים בתשלום סינמה 1, 2, 3 כבר משודרת בכבלים הדיגיטליים מזה חודש. עד אישור הממונה על ההגבלים העסקיים בשבוע שעבר השידורים אמנם התקיימו רק באופן חלקי, אבל מי סופר.

עד לפני שבוע השתמשו חברות הכבלים בתירוץ שהמועצה לשידורי כבלים ולוויין והממונה טרם סיפקו להן את האישור לשדר ערוצי סרטים בתשלום. המועצה ביקשה מחברות הכבלים לבטל את הבעלות העקיפה בשלושה מתוך ערוצי הבית שלהן, ערוצים 5, 6 ו-8, שהוצאו מחזקתן במסגרת הסדר ICP לפני ארבע שנים (ערוצים 6 ו-8 מופעלים על ידי נגה תקשורת, ואילו ערוץ 5 מופעל על ידי חברת JCS ספורט). חברות הכבלים אכן הוציאו כל סממן בעלות, והמועצה נתנה את ברכתה.

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, ביקש להבטיח שאיכותו של ערוץ 4 המשותף לחברות לא תיפגע, וכן שחברת הלוויין תוכל לרכוש את סינמה 1, 2, 3 בתנאים שווים לאלה של הכבלים. חברת הלוויין אכן מנהלת בימים אלה מגעים מתקדמים עם יוסי עוזרד, מנכ"ל חברת יסמין טי.וי, המפיקה את חבילת ערוצי הסרטים בתשלום. אישור הממונה לערוצי הסרטים בתשלום בכבלים ניתן, אך גם כאן העניינים אינם מתנהלים על מי מנוחות.

חברות הכבלים מעוניינות למשוך זמן עד שאישור הממונה ייכנס לתוקף, 30 יום, ובינתיים, על פי גורמים המקורבים לעסקה, פוקחות שבע עיניים על עסקת הלוויין-יסמין טי.וי. זאת, כדי לדחות ככל הניתן את היום שבו ל-YES יהיו שישה ערוצי סרטים בתשלום (כולל שלושת הערוצים הקיימים בלוויין, ולא כולל את ערוץ MGM הניתן בחינם בשלב זה).

למרות שמנויי השירות הדיגיטלי בכבלים, כ-200 אלף בתים בישראל, כבר נהנים מסינמה 1, 2, 3, חברות הכבלים לא ממהרות לגבות עליהם תשלום נפרד, וגם לא יוצאות בשיווק חבילות ערוצים אחרות. עד לאחרונה טענו החברות כי ללא ערוצי סרטים בתשלום חבילות הערוצים (הטירינג) לא יהיו אטרקטיוויות דיין. עתה, התירוץ החצי-רשמי הוא הערוצים הפורנוגרפיים.

כזכור, במסגרת העברת התיקון לחוק הבזק בשבוע שעבר הועבר סעיף האומר כי שידורי הכבלים והלוויין לא יכללו ערוצים "שעיקר שידוריהם הוא מין". חלק מהחברות כבר הצהירו כי יפעלו בהתאם לחוק, אך יספקו את הביקוש לסרטים למבוגרים בשירות ה"הום סינמה".

נוסח החוק מעורפל למדי, ואינו מונע מחברות הכבלים והלוויין בשלב זה לשדר ערוץ המכיל תכנים פורנוגרפיים מספר שעות מצומצם ביום. בינתיים, עד שהחוק ייכנס לרשומות, מחכה כל חברה לראות כיצד תפעל רעותה. על פי כל הסימנים, ניתן יהיה לצפות בסינמה 1, 2, 3 בחברת הלוויין הרבה לפני שחברות הכבלים ישווקו טירינג.

יום ראשון אהבה, יום שני מדע בדיוני

אם כן, טירינג בכבלים עדיין אין, אבל ערוצי סרטים יש ויש. חברת יסמין טי.וי הוקמה על ידי עוזרד בתקופה שעדיין שימש כמנכ"ל חברת ICP, חברת התוכן של ערוצים 3 ו-4 בכבלים. לפני כשנה פרש מ-ICP, ואת מקומו תפס עמיר מאורי, ששימש עד אז משנה למנכ"ל.

יסמין למעשה מגישה לחברות הכבלים מוצר מוכן לשידור - מיבוא הסרטים ועד לאריזתם ולהפקת קדימונים לסרטים. מיד עם הקמת החברה חתם עוזרד על הסכמי רכש עם שלושת האולפנים הגדולים בארה"ב (המכונים "מייג'ורס") - פוקס, קולומביה ו-וורנר-ברדרס, בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

כשנה לפני כן חתמה חברת הכבלים תבל דיגיטל אף היא על הסכמי רכש עם המייג'ורס, כחלק מההיערכות לכניסת YES לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית, אולם בשל מגבלות הרגולציה לא התאפשר לה להקים בעצמה את חבילת ערוצי הסרטים בתשלום. כשהקים עוזרד את חברת יסמין הוא חתם על הסכם נפרד מול תבל דיגיטל, ומאוחר יותר עם שאר חברות הכבלים.

הפריים טיים של ערוצים סינמה 1, 2, 3 מתחיל בשעה 21:30, 21:45 ו-22:00 בהתאמה, כך שכל צופה יוכל להתאים את עצמו לשעת השידור. יסמין טי.וי יזמה קונספט מעניין לשידור ערוצי סרטים: כל יום בשבוע מאופיין בנושא - ביום ראשון סרטי אהבה, ביום שני מדע בדיוני, סרטי אקשן ביום שלישי, קלאסיקה ברביעי, וקאלט בחמישי. מעבר לכך ישודרו סרטים ישראליים וספיישלים נושאיים. במוצאי שבת מתכננים ביסמין לשדר את הסרט המרכזי של השבוע, וביום שישי שלאחריו - שידור חוזר.

לדברי עוזרד, כל סרט ישודר 20 פעם לכל הפחות בתקופה שאושרה לחברת יסמין להחזיק בו, הנעה בין תשעה חודשים לשנתיים. בערוצי הסרטים בתשלום של הלוויין משדרים כל סרט שלוש פעמים במהלך יממה, ובכמות כוללת דומה בסך הכל לאותה תקופה. "זוהי גישה מקובלת בערוצי PAY בכל העולם", אומר עוזרד. "בערוץ בייסיק, כמו ערוץ 4 של הכבלים, סרט משודר לכל היותר שלוש פעמים. הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שמי שצופה בערוצים לא יחמיץ אף סרט שהוא מעוניין לראות".

לדברי עוזרד, גם החלוקה הנושאית של הסרטים תשתנה בעוד כחודשיים, והחלוקה הנוכחית היא רק כדי למקד את תשומת הלב בערוצים ולסייע למנויים שיבחרו בהם להתמצא בלוח השידורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully