וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסק דין: מעביד יכול לקזז חוב של פורש לגימלאות - גם אם הוכרז פושט רגל

הארץ

30.7.2001 / 15:13

כך נקבע במסגרת תיק פשיטת רגל, בו עתר לביהמ"ש הכונס הרשמי בבקשה כי יורה לבנק לאומי לשלם לקופת פשיטת הרגל את הכספים שנוכו על ידו מתקבולי הפנסיה של החייב

מאת בן-ציון ציטרין

בנק לאומי , שהיה מעבידו של פושט רגל, רשאי להמשיך לקזז סכומי כסף שאותם חייב העובד לבנק, אף שניתן בעניינו צו לכינוס נכסים והוא הוכרז כפושט רגל - כך קבע נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, ורדי זילר, בפסק דין שנתן בשבוע שעבר במסגרת תיק פשיטת רגל.

במסגרת תיק פשיטת הרגל עתר לבית המשפט הכונס הרשמי, שמונה על ידי בית המשפט ככונס לנכסי החייב, בבקשה כי יורה לבנק לשלם לקופת פשיטת הרגל את הכספים שנוכו על ידו מתקבולי הפנסיה של החייב ולחדול מניכוי כספים אלה מעתה והלאה.

לפי עמדת הבנק, שהוגשה לבית המשפט באמצעות עו"ד נחום פינברג, הקיזוז שמתבצע על ידיו הינו כדין בהתבסס על פקודת פשיטת הרגל והפסיקה הרלוונטית.

לטענת עו"ד פינברג לבנק יש זכות קיזוז. זאת, בשל העובדה כי החייב, שהיה עובד הבנק שנים רבות, חתם באוקטובר 1995 על הסכם פרישה המסדיר את זכותו לתשלומי פנסיה, ומשום שנטל הלוואות שונות מן הבנק, בכללן הלוואה בסך 200 אלף שקל בדצמבר 1999.

השופט זילר אומר בפסק דינו כי הן מתן ההלוואה לעובד והן הסכם הפרישה נעשו במסגרת עסקיו של הבנק, וכי הצדדים ביקשו לראות בחיובים ככאלה שאינם עומדים בפני עצמם - אלא שקיים ביניהם רכיב ההדדיות.

עוד קובע השופט, כי חוב ההלוואה נוצר לפני מתן צו הכינוס. לגבי חיוב הבנק לתשלום הפנסיה קובע בית המשפט, כי אין לקבל את עמדת כונס הנכסים הרשמי, שלפיה גמלת הפרישה הינה זכות המתחדשת מדי חודש ולכן נוצר החוב לאחר מתן צו הכינוס.

עוד קבע השופט זילר, כי אומנם תשלום הפנסיה הינו עתי, אך אין בכך כדי ללמוד על כך שהחבות נוצרת מדי חודש. היות שהפנסיה אמורה להיות משולמת בכל מקרה, יש לראות בה כחוב שנוצר לבנק ביום שבו נחתם בין הבנק לעובד הסכם פרישה.

מסקנתו של השופט היא, כי החיובים ההדדיים נוצרו קודם למתן צו הכינוס והקיזוז אותו מבצע הבנק עומד בתנאים של פקודת פשיטת הרגל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully