וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרכז ההשקעות עשוי לדרוש מאינטל ומטאואר החזרים של עשרות מיליוני דולרים

הארץ

31.7.2001 / 7:39

זאת מאחר שהחברות העבירו עובדים ממפעלים מאושרים למפעלים אחרים

מאת אורה קורן

מרכז ההשקעות במשרד התעשייה והמסחר עשוי לדרוש מאינטל ישראל ומטאואר סמיקונדקטור החזר חלקי של המענקים שהן קיבלו ב-96'; וזאת מכיוון שהחברות העבירו כ-200 עובדים כל אחת, ממפעל שקיבל תמיכה למפעל אחר.

מבחינת מרכז ההשקעות העברה משמעותה אי עמידה בתוכנית העסקית שהיוותה יסוד למענקים. התוכניות העסקיות כוללות התחייבויות להעסקת מינימום עובדים, ולאור העלייה באבטלה, התחייבויות אלה נחשבות מהותיות.

בעקבות העברת העובדים בין מפעלי החברות, ירד מספר העובדים במפעלים שקיבלו מענקים מתחת למינימום שהוצג למרכז ההשקעות בתוכניות העסקיות. אם מרכז ההשקעות ישתכנע שהמעברים אינם זמניים, החברות ייתבעו להחזיר סכומים של עד עשרות מיליוני דולרים.

בימים האחרונים פנה מנהל מרכז ההשקעות, שמואל מרדכי, לראשי טאואר, וביקש מהם הסבר לידיעה שהחברה מעבירה 200 עובדים ממפעלה (פאב 1) למפעל החדש (פאב 2), שניהם במגדל העמק. מרדכי הביע תרעומת על כך שמעבר העובדים נודע לו באמצעי התקשורת. לדבריו, מרכז ההשקעות יבחן את משמעות המעבר, ויחליט אם יש מקום להקפיא חלק מהמענק שאושר לטאואר.

ממרכז ההשקעות נמסר כי לטאואר אושרה ב-96' תוכנית השקעה בסך 240 מיליון דולר בפאב 1, אישור שזיכה אותה במענק בשיעור 34%. המענק ניתן על יסוד תוכנית שכללה התחייבות להעסיק בפאב 1 מספר מינימלי של עובדים.

ב-2000 אושרה לטאואר תוכנית השקעה בפאב 2 שכללה התחייבות להעסיק מספר מינימלי של עובדים, ועל יסודה אושר לה מענק נוסף. כעת נודע, כי טאואר מצמצמת את עובדיה בפאב 1, כך שמספר העובדים במפעל זה נמוך מההתחייבות בתוכנית, ומעבירה אותם לפאב 2. כלומר, טאואר מקבלת עבור העסקת אותם עובדים שני מענקים שונים, ואינה מעסיקה למעשה את מספרי המינימום של עובדים עליהם התחייבה בשתי התוכניות גם יחד.

לדברי מרכז ההשקעות כיוון שההשקעה בפאב 2 עדיין לא בוצעה במלואה, לא הועבר עדיין מלוא המענק. ולכן קיימת אפשרות שבעקבות בדיקת העניין תוקפא העברת יתרת המענק.

אתמול הודיעה שרת התמ"ס, דליה איציק, כי הנחתה את מרדכי לקבל הסבר מחברת אינטל לגבי הפרסומים שלפיהם החברה מעבירה כ-200 מעובדיה בקריית גת למפעל שבירושלים. גם בעניין אינטל עשוי מרכז ההשקעות לקבוע כי החברה חרגה מהתוכנית העסקית שהגישה, ולפיכך עליה להחזיר עשרות מיליוני דולרים מהמענק, שהגיע לכ-600 מיליון דולר. דובר אינטל מסר בתגובה כי החברה עשתה ותעשה את כל התחייבויותיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully