וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת עיבוד בשר העוף ה-2 בגודלה בארה"ב הגישה הצעת רכש עוינת בסך 1.2 מיליארד דולר ל-3 בגודלה

נמרוד הלפרן

20.8.2006 / 19:58

מיזוג בין פילגרימס פרייד לבין גולד קיסט - שעברו להפסדים עקב האטה בביקוש לבשר עוף וחשש מפני שפעת העופות - ייצור ענקית עיבוד בשר שתתחרה במובילת השוקפילגרימס פרייד (סימול PPC), חברת עיבוד בשר העופות השנייה בגודלה בארה"ב, הגישה שלשום הצעת רכש עוינת בסך 1.15 מיליארד דולר למתחרתה גולד קיסט (סימול GKIS), החברה לעיבוד בשר עופות השלישית בגודלה בארה"ב.המיזוג בין פילגרימס - אשר בית מטבחיים שלה עמד לפני כשנתיים במוקד פרשת התעללות קשה של עובדים בעופות - לבין גולד קיסט, עתיד ליצור ענקית עיבוד בשר, אשר תוכל להתחרות בחברת טייסון פודס (סימול TSN), החברה הגדולה בארה"ב.הצעת הרכש של פילגרימס, לפי מחיר של 20 דולר למניה של גולד קיסט, משקפת פרמיה של כ-55% על מחיר הסגירה של מניית גולד קיסט בוול סטריט ביום שישי. במסחר לאחר הסגירה נוסקת מניית גולד קיסט ב-50% למחיר של 19.4 דולר.בחודש יולי 2004 חשף ארגון זכויות בעלי החיים האמריקאי PETA צילומי וידיאו מזעזעים בהם נראים עובדי בית מטבחיים של פילגרימס במדינת וירג'יניה, דורכים ובועטים בעופות, הודפים בפראות עופות כנגד קירות, תולשים מקורים של עופות ומרססים צבע בעיניהם. בית המטבחים סיפק בשר עוף לרשת המזון המהיר KFC.מגזר הלולים המתועשים בארה"ב, האחראי על שחיטת 10 מיליארד עופות מדי שנה, נתון בשנים האחרונות בקשיים עקב ירידה במחירי בשר העוף, בשל האטה בביקוש וחששות מפני התפרצות של שפעת העופות. הן פילגרימס והן גולד קיסט רשמו הפסדים ברבעון הכספים האחרון.

בשנים האחרונות גברה הביקורת על תיעוש משק החי, בטענה כי שיטות הגידול המתועשות של עופות הן שגרמו להתפשטות המהירה של שפעת העופות. מחקר של הארגון לחקלאות בת קיימא גריין, שפורסם מוקדם יותר השנה, קבע כי הזן הקטלני של נגיף שפעת העופות, שעלול לקטול עד 150 מיליון בני אדם ברחבי הגלובוס לפי ארגון הבריאות העולמי, התפתח בצפיפות העצומה של משקים מתועשים באסיה.

דו"ח אחר, של מכון המחקר הסביבתי וורלדווץ' מוואשינגטון, הראה כי רפתות ולולי ענק בהם נדחסים מיליוני בעלי חיים בצפיפות, תוך צמצום המגוון הגנטי של החיות ושימוש ברכיבים מהחי במזון לבעלי חיים, גרמו להתפשטות המהירה של שפעת העופות ומחלות כמו הפרה המשוגעת והפה והטלפיים.ביקורת נוספת על תיעוש משק החי קובעת כי מחיר הבשר שמקורו במשקים מתועשים - האחראים ל-74% מבשר העוף הנמכר בעולם ול-68% מהביצים - אינו מגלם את הנזק הכלכלי שגורמת העמידות הגוברת של חיידקים לאנטיביוטיקה עקב שימוש מוגבר בה במשקים מתועשים (יותר מ-40% מהאנטיביוטיקה המיוצרת בארה"ב מיועדת לחיות משק), ואת הנזק הכלכלי שגורמות מחלות לב הנובעות מאכילת בשר.לכך יש להוסיף את חוסר היעילות המובנית של תעשיית המזון מהחי. כשליש מהתבואה בעולם מיועדת להאבסת חיות משק, ורק חמישית מכמות הדגנים הנצרכת על ידי בקר נהפכת לבשר ראוי למאכל. גידול מזון צמחי מפיק עד פי 21 חלבון ליחידת שטח מגידול חיות משק לבשר ופי 4 מחלב ומביצים.ייצור מזון לבעלי חיים גם גוזל אנרגיה רבה, לחימום ולקירור לולים, דירים ורפתות, להובלה של מזון ומים ולסילוק פסולת. כמות המים העצומה המושקעת בתהליכי הגידול והעיבוד של בעלי חיים אף היא לא מגולמת במלואה במחיר של מוצרים מהחי.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully