וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפועלים: שיפור בענף הנדל"ן ואופטימיות בענף הכימיקלים ברבעון השני

אילן מוסנאים

31.7.2001 / 11:14

תחזית מחלקת המחקר - חלק 2

לקראת תקופת הדו"חות הבאה עלינו לטובה, כשניצני הדו"חות הכספיים הראשונים לרבעון השני כבר מבצבצים, הכינה מחלקת המחקר של בנק הפועלים, בראשות גדי מרץ, סקירה של התוצאות הצפויות בענפי המשק השונים - חלק ב'.

צפוי שיפור גם בדו"חות החברות הגדולות בענף הנדל"ן

ענף נוסף שהציג ברבעונים האחרונים דו"חות חלשים, ושצפוי, באופן אולי מעט מפתיע, להציג שיפור בתוצאותיו, הוא ענף הנדל"ן. במחלקת המחקר של בנק הפועלים מעריכים כי חברות הנדל"ן יציגו ברבעון השני שיפור בהכנסותיהן המצרפיות (עקב אכלוסם של נכסים מניבים בפרויקטים חדשים ונתוני השוואה נמוכים, יחסית, בתחום הדירות למגורים, וסיבות טכניות הקשורות לפעילות חדשה שנוספה במהלך המחצית השנייה של 2000).

מרץ מציין עוד, כי השיפור יבוא למרות שחיקה של שולי הרווח בהשפעת שחיקת המחירים, התארכות משך השיווק של פרויקטים וכו', וזאת בזכות שיפור בסעיף הוצאות המימון, כתוצאה מהריבית הריאלית הנמוכה יחסית ברבעון השני (1.1%) ביחס לרבעון המקביל (3%).

השיפור - בעיקר על רקע נתוני השוואה נמוכים

בבנק הפועלים מעריכים כי השפעתה לחיוב של הריבית הריאלית ברבעון המסוקר על האשראי השקלי, תגבר על הגידול ברמות המינוף של החברות, כפי שהוא משתקף בנתוני המאזן, וכן על השפעה טכנית לשלילה של הפער בין מדד בגין/ידוע, על האשראי הצמוד של החברות בענף.

בבנק הפועלים צופים שיפור במגזר המגורים, שיבלוט למשל בשיכון ובינוי ובאזורים , אבל זה רק בגלל רמות הפעילות הנמוכות יחסית שאפיינו את התקופה המקבילה. מרץ מזכיר, כי נתוני ההשוואה הנמוכים נובעים, בין היתר, מהחלתו של מס המכירה בראשית 2000, שהוביל להקדמת עסקות לשלהי 1999.

בבנק הפועלים מציינים כי חברות הבנייה נדרשות כיום להשקיע הרבה יותר "אנרגיות" כדי להמשיך ולהציג שיפור בשורת ההכנסות. לדברי מרץ, גם חברות שאופיינו בעבר במדיניות מחירים קשיחה, מוכרות היום את מרכולתן לכל דורש בהנחות של 10%-15% ויותר, אך בגלל המיתון הכלכלי והמצב הבטחוני במשק, פשוט אין קונים.

נמשכת השחיקה בשולי הרווח

כלכלני בנק הפועלים מציינים, כי גם במגזרי פעילות נוספים כדוגמת מוצרי בנייה, מלונאות ואנרגיה, בהם מושקעות החברות הגדולות, ניכרת הירידה החדה בהיקפי הפעילות. מרץ מציין, כי הצירוף של כל אלה מוביל לשחיקה חדה ברווחיותן הגולמית, שמאפיינת את מרבית החברות בענף.

אזורים למשל, דיווחה ברבעון המקביל על שולי רווח גולמי של למעלה מ-30% ואילו ברבעון הקרוב היא תרד כנראה אל מתחת ל-25%. ירידה חדה צפויה גם במבני תעשיה , שברבעון המקביל דיווחה על שולי רווח כ-60%, ובעקבות הכניסה לתחום המגורים צפויה לרדת לכיוון ה-50%. אם ניקח בחשבון שבתקופה כזו נאלצות החברות להגדיל את תקציבי הפרסום שלהן כדי למזער נזקים ולשמור על מעמדן בשוק, הרי שגם רווחיותן התפעולית נשחקת.

נקודה נוספת עליה נותנים בבנק הפועלים את הדעת, היא נושא התלות של חברות הבנייה במימון חיצוני (כאשר ב-10 השנים האחרונות נרשמה ירידה מרמות מימון של כ-40% באמצעות הון עצמי עד לרמה של 20% היום והירידה נמשכת).

מרץ מציין, כי המגמה לעיל מצביעה על כך שתזרים המזומנים של חברות הבנייה כבר לא מספיק להן כדי להיכנס לפרויקטים חדשים, והדבר מאלץ אותן לפנות למקורות חיצוניים באמצעות הגדלת האשראי הבנקאי או בגיוסים פרטיים. אז בדו"חות הרבעון השני שוב נראה גידול חד בסעיף המימון, בדומה לרבעון הראשון?

לדברי מרץ, מי שמסתכל רק בדו"חות רווח והפסד הרבעוניים לא יראה בהכרח את המגמה הזו, כי קיימות גם השפעות של מחיר הכסף באותו רבעון וזה בדיוק מה שקורה ברבעון השני. חברות כדוגמת שיכון ובינוי, אפריקה ישראל , מבני תעשיה ואזורים, החליפו במהלך הרבעון הלוואות On-Call, יקרות, באשראי צמוד, זול יותר, לטווח בינוני-ארוך.

הירידה בריבית הריאלית, לעומת הרבעון המקביל, תוזיל באופן משמעותי את האשראי השקלי של החברות, מעבר לגידול האמור בהיקפי האשראי. בנוסף מרץ מציין, כי ישנן חברות להן גם רכיב מט"חי בתיק האשראי, כדוגמת אפריקה ישראל, שברבעון זה צפויה ליהנות מירידה בריבית הנומינלית על הין היפאני. לפער בין מדד בגין/ידוע, עשויה, בהשוואת רבעון זה למקבילו, להיות השפעה שתקזז חלקית את השיפור האמור בסעיף המימון. מנגד, בבנק הפועלים מציגים כדוגמה את חברת מבני תעשיה, שברבעון השני אשתקד עוד דיווחה על הכנסות מימון, נטו, כתוצאה מתיק ני"ע שלה, ואילו כיום, לאחר שתיק ני"ע שלה הצטמק ונקבר עמוק בסעיפי ההשקעות לז"א במאזן, כך שאינו משפיע על דוחות רוו"ה, תדווח החברה על הוצאות מימון, שקשה לחזות את היקפן.

עסקת אזורים תיסגר בשווי של 430 מיליון דולר לפחות

מבין חברות הנדל"ן בוחרים במחלקת המחקר של בנק הפועלים להמליץ על חברת אזורים מקבוצת אי.די.בי.

לאחרונה פורסם כי קבוצת אי.די.בי מנהלת מגעים למכירת אחזקותיה (כ-64%) באזורים. בבנק הפועלים מעריכים, כי עסקה זו לא תיסגר בשווי נמוך מכ-430 מיליון דולר לאזורים, מחיר המשקף את ההון העצמי של הקבוצה בתוספת פרמיית שליטה של כ-20%, ובמיוחד נוכח העובדה כי השווי הנכסי של אזורים אינו מקבל ביטוי מלא במאזניה.

מצב זה הופך את המניה לאטרקטיווית, גם עבור משקיעים המעוניינים להחזיק בה לטווח ארוך ולהמתין לצמצום הדיסקאונט, ובמידה ועסקה זו אכן תצא אל הפועל, עשויה לעניין גם משקיעים ספקולטיוויים.

מרץ מדגיש גם את מהלכי הצפת ערך שאזורים מבצעת בחברות הבנות, ומציין כדוגמה את העסקה שהושלמה למכירת השליטה בנכסי אזורים לחברת גנדן ושצפויה להתבצע ברבעון השלישי השנה.

בבנק הפועלים מאמינים, כי למרות התמונה העגומה המצטיירת מנתוני המאקרו באשר להתפתחויות הצפויות בענף הבנייה (בכל מגזרי הפעילות), ועל רקע האמור לעיל, מניית אזורים תציג תשואת יתר ביחס לשוק.

טבע תוביל את ענף הכימיה לעוד רבעון מוצלח

ציינו בפתיח את רצוננו לסיים בנימה חיובית. אם כן, אחד הענפים שבבנק הפועלים מעריכים שהוא צפוי להיפגע פחות הוא ענף הכימיה (ענף שבעצמו מתחלק למספר מגזרים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully