וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מניית פרטנר זינקה ב-50% בסוף המסחר בתל אביב; סוחרים חושדים: מניפולציה של מחזיקי אופציות PUT

נתן ליפסון

31.7.2001 / 19:17

מנכ"ל הבורסה: האדם שנתן את הפקודה אמר כי העסקה אינה שגויה, שהוא רצה לבצע אותה ושאין לו שום כוונה ורצון לבטלה - להפך

בין 16:44 ל-16:45 היום גברו לפתע העליות במניות פרטנר מניה בבורסה בתל אביב - תחילה אל מעבר ל-8% ומיד אחר כך ליותר מ-9%, ליותר מ-10% ואף למעלה מכך.

בשניות האחרונות של המסחר נסחרה כבר פרטנר בזינוק של 24% ורגע לפני הנעילה נקשרו בה שלוש עסקות שונות בסכום כספי כולל של כמעט מיליון שקל - שהביאו לעלייה של 49%, שקבעה את שער הנעילה של היום, הוא שער הפתיחה של מחר, ברמה של 37.85 שקלים.

זמן קצר אחרי ביצוע העסקות התקשר אחד מחברי הבורסה להנהלת הבורסה ואמר שמדובר בעסקות שגויות.

מיד לאחר מכן הכריזה הבורסה באמצעות מערכת ההודעות המיידיות שלה - "קו 300" - כי העסקות שגויות. ברם, בשעה 18:00 הודיעה הבורסה כי העסקות אינן שגויות וכי שער הנעילה יהיה 37.85 שקלים.

סוחרים מעריכים כי הקונה הזניק את מחיר המניה על מנת שתיפול מחר בבוקר, עם הצטרפותה למדד המעו"ף, ותגרום לירידות חדות במדד. לדבריהם, הקונה במניה היום מחזיק ככל הנראה באופציות מכר (PUT) על מדד המעו"ף שאותן ימכור מחר (ראו הרחבה בטור בעניין זה).

"כשקיבלנו את ההודעה", אומר מנכ"ל הבורסה סם ברונפלד, "הודענו מיד שיש בעיה". בתשובה לשאלה מדוע הבורסה הודיעה על כך שהעסקות שגויות ולא על כך שמתקיים בירור אמר ברונפלד: "אין זמן לכתוב דיסרטציות. ההודעה שניתנה בקו 300 היא הודעה מקוצרת שאומרת לאנשים להיות בהיכון.

"אחרי מתן ההודעה הראשונה, ישבנו לבדוק את העניין באופן יותר יסודי וגילינו שלא היתה כאן שום טעות ואז הודענו. ביררנו אצל מי שנתן את הפקודה והוא אמר שהעסקה אינה שגויה, שהוא רצה לבצע אותה ושאין לו שום כוונה ורצון לבטלה - להפך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully