וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יותר מרבע מהאנליסטים מחזיקים במניות אותן הם מסקרים - חלקם אף מכרו מניות בעת שהמליצו לרכוש אותן וגרפו רווחים

יהודה שויצר

31.7.2001 / 22:52

כך עולה ממחקר שערכה רשות ני"ע האמריקאית; מאשימה גם את הבנקים: בתי ההשקעות, המרוויחים בעיקר מהנפקות, עלולים לפרסם המלצות "קנייה" למניות של חברות להן יעצו

יותר מרבע מהאנליסטים המסקרים מניות החזיקו בעצמם מניות של חברות אותן כיסו טרם יצאו להנפקה ציבורית, כך עולה ממחקר שפירסמה היום רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC). יתרה מכך, מהדו"ח עולה כי חלק מהאנליסטים אף מכרו את מניותיהם בזמן שהמליצו לציבור לקוחותיהם לרכוש את המניה, ובכך גרפו לכיסם ממון רב.

ראוי לציין כי הביקורת כנגד בתי ההשקעות אינה מתמקדת רק בחשבונם האישי של האנליסטים, אלא גם באינטרסים של הבנקים עצמם. בתי ההשקעות, המרוויחים בעיקר מהנפקות, עלולים לפרסם המלצות "קנייה" למניות של חברות להן הם יעצו.

ועדה של ה-SEC שבחנה את עניין ניגוד האינטרסים בקרב תשעה בתי השקעות ששימשו כחתם בהנפקות, מצאה כי אנליסטים מאותם בתי השקעות באופן עקבי המליצו לרכוש מניה של חברה שבית ההשקעות שלהם ניהל לה את ההנפקה.

"מצאנו כי אנליסטים נתונים להשפעות שיכולות להשפיע על יושר המלצותיהם ועל איכות עבודתם", אמרה לארה יונגר, העומדת בראש רשות ניירות ערך בארה"ב. יונגר ציינה כי היא מצאה שחלק מהאנליסטים גרפו לכיסם סכומים המסתכמים במיליוני דולרים.

ברוח הדברים, לפני כשבוע בית ההשקעות קרדיט סוויס הודיע כי יאסור על 430 האנליסטים העובדים בשורותיו להחזיק במניות של חברות אותן הם מסקרים. בית ההשקעות נקט במהלך זה לאחר שהמתחרה מריל לינץ' נקט בצעד דומה.

הנושא עלה לכותרות בתקופה האחרונה על רקע תביעה שהגיש משקיע כנגד הנרי בלודג'ט, מבכירי האנליסטים במריל לינץ', על שיתוף עם ה-NYSE. בפשרה משפטית, בית ההשקעות הגדול בארה"ב הסכים לשלם 400 אלף דולר.

בתביעה האזרחית שהגיש טען דבסס קנג'ילאל, רופא בן 46, כי בלודג'ט נתן המלצת "קנייה" למניית חברת האינטרנט אינפוספייס (סימול INSP) על מנת לתמוך בעסקה רווחית עבור מריל.

קנג'ילאל טען כי הפסיד 500 אלף דולר מכיוון שפעל לפי עצת בלודג'ט. הפשרה הנוכחית, כך חוששים בבתי ההשקעות, עלולה להוות תקדים לתביעות נוספות של משקיעים שאיבדו את כספם כתוצאה מהמלצה גרועה. מניעת ניגוד האינטרסים של האנליסטים יכולה להפחית את הסבירות כי תביעות ברוח זו יעמדו במבחן המשפטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully