וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינטרווייז: אנחנו דווקא נהנים מהמשבר

הארץ

1.8.2001 / 9:23

מערכת לעבודה ולימוד מרחוק שפיתחה אינטרווייז ישראל מצמצמת את הצורך בשליחת צוותי שיווק לחו"ל

מאת מיכל פלטי

"דווקא עכשיו, במשבר ההיי-טק, אנחנו נמצאים בתקופה של צמיחה מואצת", אומר דורון בנגר, מנכ"ל חברת אינטרווייז ישראל, שפיתחה מערכת לעבודה ולימוד מרחוק. בחברות הטכנולוגיה משמשת מערכת ממוחשבת זו לשיווק ולתקשורת פנים ארגונית. מבחינתן, יש בכך פתרון המאפשר להן להמשיך בפעילות תוך קיצוץ בכוח האדם.

לדברי בנגר, חברות רבות נוטות עתה לאמץ פתרון זה. "אין תחליף לקשר האנושי", הוא אומר, "אבל כאשר, למשל, נוצרת באמצעות המערכת תקשורת עסקית בין-יבשתית ומצטמצם הצורך לשלוח לחו"ל צוותי שיווק, משיגה החברה חיסכון בעלויות.

"בשנים האחרונות התחזקה המודעות לעבודה ולימוד מרחוק, לצד השימוש דורון בנגר הגובר באינטרנט ובדואר האלקטרוני. הטמעת המערכת אינה תמיד קלה מהבחינה הפסיכולוגית וכרוכה בשינוי הרגלים. ואולם בתקופת משבר, כאשר מורגש הצורך בחיסכון, יש תמריץ להטמעה".

אינטרווייז הוקמה ב-94' על ידי הלל קוברינסקי וצבי פרנק, שניהם יוצאי חיל האוויר. החברה גייסה הון בשלושה סבבים: בשני הגיוסים הראשונים 10 מיליון דולר, ובמאי 2000 - 30 מיליון דולר לפי שווי של 100 מיליון דולר אחרי הכסף. בין המשקיעים בחברה בני שטיינמץ, יצחק שרם ואבי טיומקין. בגיוס האחרון השתתפו ג'נרל אלקטריק קפיטל, חברת התוכנה הגרמנית סאפ, UBS קפיטל וג'יי.פי מורגן. אינטרווייז אינה נסחרת בבורסה, על אף שלפני המשבר נדונה בה אפשרות של הנפקה.

החברה שמשרדיה ממוקמים בתל אביב, בארה"ב, באירופה וביפאן, מונה כיום כ-200 עובדים, יותר ממחציתם אנשי פיתוח. מערכת העבודה והלימוד מרחוק של החברה מבוססת על כמה יסודות. הראשון שבהם הוא תוכנה המקשרת בין מחשבים אישיים ברשת, וחושפת אותם זה לזה לצורך הדיון. לכל משתמש יש, כמובן, אפשרות לחסום את קבצים שאינו מעוניין בחשיפתם.

המשתתפים יכולים להציג מידע מסוגים שונים, החל בקובצי טקסט ותמונה וכלה בדפי אינטרנט. על כל אלה ניתן לעבוד - להדגיש שורות ותמונות, למחוק ולנהל עליהם דיון באמצעות קול וכתיבה. כל משתתף המעוניין להציג מידע מבקש רשות דיבור.

בנוסף פיתחה החברה אפליקציה לדחיסת נתוני אודיו ווידאו. כך מתאפשר שימוש נוח בהעברת נתונים כבדים גם לאלה שאין ברשותם פס רחב. "מי שמשתמש במוצרים שלנו במחשב ביתי יכול לקבל ולשלוח יישומי וידאו שלא יתפסו מקום רב ברשת", אומר בנגר. "כל שיעור או שיחת ועידה בווידאו יכולים לעבור בקלות יחסית".

יסוד שלישי של המערכת הוא express way - מערך של שרתים שהקימה אינטרווייז המאפשר ללקוחותיה להשתמש בו. כך, לחברה המבקשת להשתמש במערכת אין צורך להשקיע בעצמה בהקמת תשתית - למשל, הגדלת רוחב הפס - אלא רק להצטרף לרשת.

על פי נתונים שמציג בנגר, בחודשים האחרונים הכפילה החברה את רשימת לקוחותיה. בנוסף, בשנה האחרונה גדל מספר לקוחותיה מ-30 ל-210. על הרווחים הוא לא מדבר. החל ממאי השנה, מוסיף בנגר, משתמשת במערכת של אינטרווייז חברת מיקרוסופט כאמצעי לתקשורת פנימית במטה בסיאטל. חברת התוכנה SAP הפכה בסוף 2000 את 22 אלף עובדיה למשתמשים רשומים של החברה, בעסקה ששוויה הוערך ב-10 מיליון דולר.

ברשימת הלקוחות החדשים מונה בנגר בין השאר את החברות NTT דוקומו (המפעילה הסלולרית הגדולה ביפאן), Soft People , נסטלה, פולקסוואגן, לוסנט ולוקהיד מרטין. בישראל הצטרפו גופים וחברות כגון צה"ל, תעש, קומברס, ריטליקס, נייס והריבוע הכחול. מכללות משתמשות במערכת לצרכים לימודיים כקמפוס וירטואלי - בהן המכללה למינהל, רשת עמל, ברליץ והאוניברסיטה הפתוחה.

המודל העסקי של החברה מבוסס על רישיון: ככל שללקוח המרכזי יש משתמשים רבים יותר - עובדים או תלמידים - הוא משלם תמורת התוכנה סכום גבוה יותר. ואולם לא תמיד שוכנעו מנהלי חברות או בתי ספר ביכולתה של מערכת העבודה והלימוד מרחוק. המשתמשים הראשונים, בתחילת דרכה של החברה, היו ארגונים וחברות שהתאפיינו בפתיחות לחידושים טכנולוגיים. "הצמיחה המאסיווית", אומר בנגר, "הגיעה רק בשל משבר ההיי-טק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully