וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחיקה הגדולה הבאה

הארץ

1.8.2001 / 13:10

JDS דחקה את השיא של נורטל במחיקות. מי תהיה הבאה בתור?/ הארץ

מאת עמי גינזבורג

הפסד השיא שרשמה לפני כחודש יצרנית ציוד התקשורת נורטל , נשבר בסוף השבוע החולף על ידי יצרנית הרכיבים האופטיים הקנדית JDS יוניפייז. מול הפסד רבעוני בגובה 19.2 מיליארד דולר שהציבה נורטל, דיווחה JDS על הפסד בלתי נתפש כמעט של 50 מיליארד דולר. מתוך סכום זה, כמעט 45 מיליארד דולר יוחסו למחיקת שווי של חברות אותן רכשה JDS בשנתיים החולפות.

הפסד של 50 מיליארד דולר אינו אירוע שמתרחש בכל יום. למעשה, הפסד השיא של חברה תעשייתית כלשהי היה שייך עד היום לחברת ג'נרל מוטורס, שדיווחה לפני כ-10 שנים על הפסד רבעוני של 20 מיליארד דולר.

והנה, למרות ההפסד העצום, ההשפעה שהיתה להודעה של JDS על וול סטריט היתה מועטה. מדד נאסד"ק המשקף את תנועתן של מניות הטכנולוגיה אפילו עלה במקצת ביום שישי. מניית JDS אמנם ירדה ב-11%, אבל בעיקר משום שצירפה למחיקת הענק גם תחזית קודרת להמשך השנה. החברה הודיעה גם על פיטורי 7,000 עובדים בנוסף ל-9,000 שפיטרה בתחילת השנה.

התגובה המינורית להודעת JDS נבעה מכמה סיבות. ראשית, לכל מי שמצוי ברזי מניות הטכנולוגיה היה ברור שבמוקדם או במאוחר, ברבעון הזה או ברבעון הבא, תיאלץ JDS המדשדשת לבצע מחיקת ענק. זאת, משום שהרכישות אותן ביצעה נעשו במחירים מנופחים, ששיקפו את ימי האופוריה הלא רציונלית של בועת הטכנולוגיה. רכישות אלו כללו שתי יצרניות ציוד אופטי אחרות, SDL שנרכשה בעסקה בשוי 40 מיליארד דולר, ו-E-Tek שתמורתה הונפקו מניות בשווי של 15 מיליארד דולר.

שנית, ההפסד העצום לא פגע כהוא זה בחוסנה הפיננסי של JDS. הסיבה לכך פשוטה: התשלום על עסקות הענק נעשה אף הוא במטבע מנופח - מניית JDS עצמה. ההפסד בסך של 50 מיליארד דולר לא יצר שום גיבנת על גבה של JDS. הוא לא הפחיד את בעלי החוב שלה, ולא מקרב אותה לפשיטת רגל.

סיבה נוספת לשוויון הנפש שבה התקבלה הודעת JDS היא שההאטה בשוק התקשורת בכלל, ובתחום הציוד האופטי בפרט, אינה מידע חדש. JDS אמנם הודיעה על הפסד עצום, אבל צפוי. עובדה היא שמנייתה, אשר הספיקה להשלים בתוך שנה נפילה של יותר מ-90% ממחירי השיא בהם נסחרה בקיץ שעבר, כבר גילמה את הציפיות להפסד הענק שיבוא.

החשיבות העיקרית של מחיקת ענק מהסוג שביצעה JDS היא בסוג האמירה שיש בה על העסקות שאיפיינו את שוק התקשורת בשנתיים האחרונות. מנהלי החברה כאילו אומרים: "שיחקנו קצת, השתובבנו, קיבלנו כותרות. תודה לכולם. עכשיו החלטנו לחזור לפרופורציות".

חזרה לפרופורציות היא שם המשחק כיום. כל חברה שיכולה מנסה למחוק ממאזניה ספיחים לא רצויים מימי הבועה הפיננסית, כדי שתוכל להגיע לגיאות הבאה צחה וזכה מחטאי העבר. למשל, בסוף השבוע שעבר התברר שגם חברת התוכנה טריידיום שהוקמה על ידי יזמים ישראלים, ונרכשה לפני כשנה על ידי חברת ורטיקל-נט האמריקאית, אינה שווה את המחיר ששולם עליה. 155 מיליון דולר מחקה ורטיקל נט ממאזניה, כדי להתאים את שוויה של טריידיום מלפני שנה לשווי שבו היא מעריכה אותה היום.

אם מותר לנחש, באחת ממחיקות הענק הבאות תככב לא אחרת מאשר חברת כרומטיס הישראלית, זו שנרכשה לפני קצת יותר משנה על ידי לוסנט תמורת 4.7 מיליארד דולר בעסקת מניות. כמו JDS, גם לוסנט וכרומטיס פעילות בשוק התקשורת האופטית, הסובל כיום מרוויה, עודף היצע והאטה חריפה בקצב ההשקעות. חברות הטלפון שאמורות לרכוש את הציוד של לוסנט אינן נכנסות להשקעות חדשות אלא אם הן מוכרחות. המשבר הגדול של לוסנט הוא בעצם אחת הסיבות העיקריות לחולשה של JDS. התכווצות המכירות של JDS מ-3 מיליארד דולר בשנה שעברה לכמחצית מכך השנה, נובעת בין השאר משום שלוסנט היא אחד הלקוחות הגדולים שלה.

הימים שלאחר רכישת כרומטיס לוו בהערכות לפיהן המערכת שפיתחה תימכר בתוך שנה על ידי לוסנט בהיקף של כמיליארד דולר לשנה. היקף מכירות כזה, הצדיק, לכאורה, את המחיר ששולם עליה.

נתוני המכירות של מוצרי כרומטיס אינם ידועים. ואולם אם להתרשם מהנעשה בענף הטלקום, מכירות של מיליארד דולר בשנה למוצריה הן דמיוניות כרגע לפחות כמו הסכום ששולם עליה. בטור נכסי המוניטין הלא מוחשיים של לוסנט (Goodwill) מצוי עדיין סכום של 4.9 מיליארד דולר, שחלק גדול ממנו נוצר עם רכישת כרומטיס. נראה שלא הרבה צריך עוד לקרות כדי שגם לוסנט תגיע למסקנה שהתשלום עבור כרומטיס היה גבוה מדי, ושהגיע הזמן למחוק משוויה של החברה הישראלית אי אלו מיליארדים עודפים.

המחיקות הגדולות ב-2001

מאת בועז לוי

מי שהוכה בתדהמה לנוכח מחיקות הענק של נורטל הקנדית שעליהן הודיעה החברה לפני חודש וחצי, בוודאי נאלם דום לנוכח ההודעה של JDS יוניפייז מסוף השבוע האחרון. החברה הודיעה כי תמחק 45 מיליארד דולר בגין החברות שרכשה בשנים האחרונות, בהן SDL ויוניפייז. גל הרכישות הגדול של השנים האחרונות התבצע כמעט כולו במניות מנופחות, והמחיקות האלה מבטאות, באיחור של כמה חודשים, את הפסדי הענק של המשקיעים, ואת השפעת הירידה במחירי המניות על ההצגה החשבונאית של המאזן.

בעוד שנורטל ביצעה בתקופת הגיאות 21 רכישות של חברות, סאן מיקרוסיסטמס רכשה מספר דומה, לוסנט רכשה 23 חברות, וסיסקו התעלתה על כולן ורכשה 40 חברות. בינתיים לא רשמו שלוש האחרונות הפרשות משמעותיות לירידת ערך החברות, אך החששות בקרב מנתחי השוק הם שצעד כזה הוא בלתי נמנע בתקופה הקרובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully