וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: שערי ריבית תוריד את התשואות בספטמבר ב-0.2%-0.15%

יורם גביזון

3.9.2006 / 13:56

בשערי ריבית מציינים כי הפרמיה הנדרשת על איגרת חוב לא סחירה עולה, לכל רמת סיכון ועל פי הטווח לפדיון



חברת שערי ריבית, שעוסקת בתמחור של איגרות חוב לא סחירות, עומדת לעדכן החל ב-14 בספטמבר את הפרמיה של השוק הלא סחיר לעומת השוק הסחיר במודל שלה.



בשערי ריבית מציינים כי בבדיקות שערכה החברה, שהתבססה על חלק ניכר מההנפקות בשנה האחרונה, נמצא כי הפרמיה הנדרשת על איגרת חוב לא סחירה עולה, לכל רמת סיכון ועל פי הטווח לפדיון. כן נמצא שיש פרמיה נוספת מובהקת בעסקות בתחום המימון המובנה ואיגרות החוב שמנפיקות חברות יעודיות (spc), כשפירעון האיגרת מובטח בזרם תקבולים מזוהה ומשועבד לבעלי האיגרות.



כחלק מהעדכון תרד פרמיית האי סחירות על אג"ח מדורגות AAA ו-AA לתקופות של 3 ו-5 שנים לפדיון. ואולם באיגרות מדורגות AAA ו-AA בעלות מח"מ של 7 שנים או יותר וכן באיגרות חוב מדורגות A ובאיגרות חוב של spc צפויה עלייה חזקה בפרמיית האי סחירות.



בהנחה שהתיק הלא סחיר בגופים מוסדיים מהווה 20%-15% מהתיק כולו ושמשך החיים הממוצע שלו הוא 5 שנים, אפשר להניח שעלייה של 0.2 בריבית ההיוון עשויה לגרום להפסד חד פעמי של 0.2%-0.15% שתפגע בתשואה לספטמבר. העדכון של שערי ריבית מעורר ביקורת קשה בקרב מנהלי השקעות הטוענים נגד אמינות מודל התמחור שלה.



אחת ההשפעות המיידיות של העדכון יהיה הפסד ניכר לרוכשי החוב שהנפיקה חברת דרך ארץ ונמכר בידי הבנקים המסחריים כמו פועלים ולאומי וגופים מוסדיים. שכן חוב זה, שמדורג ב-AA הוא למח"מ של 11.5 שנים, ועל כן פרמיית האי סחירות עליו תעלה מ-1.1% ל-1.4% ותסב לרוכשים אותו הפסד של 3.5%.



זוהר טל, מבעלי חברת שערי ריבית, הגיב לכך וציין: "העובדה ששערי ריבית מעדכנת באופן תקופתי את ריביות ההיוון ידועה לגופים המוסדיים מראשית פעולתה של החברה ב-2005. העדכון של פרמיית האי סחירות נעשה על בסיס ניתוח נתוני השוק שנאספו על ידינו, בהתייעצות עם חברת S&P, שהיא השותף המתודולוגי של החברה, וכן בידיעתו ובהסכמתו של אגף שוק ההון במשרד האוצר. על פי הבדיקה שלנו, פרמיית האי סחירות גם יורדת בחלק מהמקרים, אם כי במרבית המקרים היא אכן עולה. נכון שהיו גופים שנהנו מרווח מיידי לאחר ההנפקה, כתוצאה מהפער בין פרמיית האי סחירות הקודמת שהיתה נמוכה ממחירי השוק, ולכן השינוי לא נראה להם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully