וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיכאל צ'ורני מערער לביהמ"ש העליון על ההחלטה שלא לאפשר לו לצאת מהארץ

אמיר הלמר

1.8.2001 / 17:48

טוען כי מפלים בינו לבין גד זאבי על רקע שיקולים לא ענייניים ושמועות מופרכות לפיהן הוא איש מאפיה; לאור הטענה כי הוא מתכוון להגר לקנדה אומר כי הוא מנוע מלהיכנס אליה

איש העסקים מיכאל צ'ורני הגיש היום לביהמ"ש העליון ערר על החלטת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב שלא לאפשר את יציאתו מהארץ. יציאתו של צ'רנוי מהארץ נמנעת עקב החקירה המתנהלת כנגדו בחשד לקבלת דבר במירמה בעניין העסקה בה הלווה כספים לגד זאבי לרכישת 20% ממניות בזק .

צ'ורני טוען, באמצעות עוה"ד אמנון זיכרוני וברי רוזנטל, כי החלטת ביהמ"ש המחוזי מוטעית, שכן אין לביהמ"ש סמכות לפי החוק וההלכה למנוע יציאתו מהארץ בהיעדר עילת מעצר.

לטענתו, חופש התנועה הוא זכות חוקתית מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ולאור מעמדה החוקתי, הפגיעה בזכות ניתנת רק עפ"י תנאי פסקת ההגבלה שבו. "בהיעדר עילת מעצר", טוען צורני, "הפגיעה בחופש התנועה של חשוד אינה עומדת בתנאי פסקת ההגבלה".

מהבקשה עולה כי צ'רנוי מבקש לצאת לחו"ל באופן חד-פעמי לתקופה בת 10 ימים לצורך עסקים באוסטריה ואוקראינה. צ'ורני טוען, כי באוקראינה רכש לאחרונה חברה בעסקה בהיקף עשרות מיליוני דולרים.

"אי הגעתו מונעת ממנו אפשרות לבצע פעולות שהתחייב לבצע ועלולה להביא לשלילת הזיכיון שניתן לחברה". באשר לנסיעתו לאוסטריה טוען צ'ורני כי הוא נדרש לנהל מו"מ בשלבים מתקדמים ולקבל החלטות עסקיות סופיות עם שותפים פוטנציאליים שם.

צ'ורני דוחה את טענת המשטרה בדבר הימלטות אפשרית, וכן את קביעת ביהמ"ש בדבר אפשרות סבירה לכך. לטענתו, ביהמ"ש אינו יכול לקבוע כי קיימת אפשרות סבירה שאדם יימלט מנסיבות אובייקטיוויות כגון נכסים בחו"ל או קרובי משפחה שיש לאדם שם. "קביעת ביהמ"ש כי קיימת אפשרות סבירה נשענת על חששות ערטילאיים ותו לא. חששות ערטילאיים אינם מבססים קיום אפשרות סבירה להימלטות", טוען צ'ורני.

צ'ורני מוסיף כי בית המשפט לא ייחס משקל ראוי לנסיבות המצביעות דווקא על היעדר חשש להימלטות. "העורר לא ביצע כל ניסיון הימלטות למעלה מ-4 חודשים שחלפו מאז תחילת החקירה; הוא לא ניסה להימלט גם כשנחקר ביוני 2000 בעניין אחר, אלא יצא לחו"ל וחזר לארץ. כך הוא עשה גם לאחר שנודע לו, לפני למעלה משנה, על בקשות לסיוע משפטי המוגשות בעניינו על ידי משרד המשפטים לשווייץ", נטען בערר.

לסיום מציין צ'ורני כי ביהמ"ש המחוזי שגה בכך שהתעלם מהאפליה בה נוקטת המשטרה ביחס אליו בהשוואה לחשודים אחרים בפרשה ובעיקר בעניינו של גד זאבי שיציאתו מהארץ לא נמנעה.

צ'ורני טוען כי ביהמ"ש קבע כי קיים הבדל בינו לבין זאבי שכן לזאבי "עוגנים" בארץ. צ'ורני טוען כי ביהמ"ש לא פירט באילו "עוגנים" מדובר ואיך יוצרים "עוגנים" אלו.

"בדומה לעורר, גם זאבי הוא איש עסקים בינלאומי וגם לו נכסים רבים בחו"ל. גם למר זאבי יכולת לנהל את עסקיו מחו"ל במקרה הצורך כפי שנטען ביחס לעורר", טוען צ'ורני ומוסיף: "האפליה ברורה לחלוטין ועולה חשש כי מקורה בשיקולים לא עניינים שאינם רלוונטיים לפרשה. דהיינו כל מיני שמועות מופרכות אשר הודלפו לכלי התקשורת ביחס לעורר, לפיהן הינו איש מאפיה וכיו"ב הנחות חסרות בסיס, שאינן נוגעות כלל לחקירה ולחשדות".

בנוגע לקביעת ביהמ"ש המחוזי כי העורר ניסה בעבר להגר לקנדה וקיבל ויזה לברזיל, הרי שלגבי קנדה טוען צ'ורני כי הוא מנוע מלהיכנס למדינה זו, ולפיכך אין חשש שישתקע שם, ובאשר לברזיל, הוא היה אמור לנסוע מסיבות עסקיות ותו לא, והחליט לבסוף לא לנסוע. צ'ורני טוען כי הוא מוכן שבתעודת המסע שלו יצוין במפורש שהוא אינו רשאי להיכנס לברזיל או קנדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully