וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלצה לפצל את חברת חשמל ולהקים בורסה לחשמל

הארץ

2.8.2001 / 7:37

מקביעות הוועדה: "מבנה היעד העתידי למשק מחייב שינוי בכל שרשרת החשמל תוך הפרדה מלאה בין מקטעים מונופוליים, למקטעים בעלי פוטנציאל תחרותי"

אמת עמירם כהן

הוועדה ליישום השינוי המבני במשק החשמל ממליצה בדו"ח ביניים לפצל את חברת החשמל וליצור מנגנון לסחר בחשמל ("בורסה לחשמל"). עיקרי הדו"ח הוגשו אתמול לשרי התשתיות והאוצר, אביגדור ליברמן וסילבן שלום.

הוועדה, בראשות מנכ"ל האוצר לשעבר, אבי בן-בסט, ומנכ"ל משרד התשתיות, יעקב אפרתי, רכשה את שירותיה של חברת הייעוץ האמריקאית דלויט אנד טוש, ועל יסוד המלצותיה הוגש הדו"ח.

הוועדה קבעה: "מבנה היעד העתידי למשק החשמל יהיה מבנה תחרותי מבוזר, ולמבנה זה יש להגיע מוקדם ככל הניתן. מבנה היעד מחייב שינוי בכל שרשרת החשמל (ייצור, הולכה, חלוקה ואספקה) תוך הפרדה מלאה בין בין מקטעים מונופוליים (הולכה), לבין מקטעים בעלי פוטנציאל תחרותי, תוך הבטחת מבנה משק תחרותי".

ביצוע ההמלצות יחל ב-2006 עם תום מועד רשיון ההפעלה של חברת החשמל. עיקרי ההמלצות: * מקטע הייצור (תחנות הכוח) יפוצל לחברות ייצור וייפתח לתחרות. כל תחנת כוח תהפוך לחברה עצמאית, שתתחרה בחברות האחרות. * מקטע ההולכה (קווי חשמל מתחנות הכוח עד לצרכן, לא כולל אספקת חשמל) הוא מונופול טבעי, ולפיכך תעסוק בתחום זה חברה אחת שתעמוד תחת פיקוח ממשלתי. * יוקם מנגנון למסחר בחשמל (בורסה לחשמל שתנוהל באופן זהה לבורסת סחורות) שיופעל בשקיפות מלאה ויאפשר סחר תחרותי בחשמל - פגישת יצרנים וצרכנים וסחר בקוט"שים (קילוואט לשעה) במקום במניות. * מקטע החלוקה (אספקת החשמל הנרכש מהיצרנים לצרכנים) יפוצל לכמה חברות שיפעלו כמונופולים אזוריים תחת פיקוח ממשלתי. * מקטע הסחר (מכירת חשמל לצרכנים סופיים באמצעות בורסה לחשמל) יופרד ממקטע החלוקה, ייפתח לתחרות ויבוצע על ידי כמה חברות. * הפעילות במקטעים השונים תבוצע תחת רישוי ממשלתי מתאים לרבות במקטעים התחרותיים. ההיקף ואופן הפיקוח ייקבעו בהתאם לדרגת התחרות שתתפתח בכל מקטע. * מבנה הבעלויות על המקטעים השונים - ממשלתית, פרטית או מעורבת - ייקבע בשלב מאוחר יותר. הוועדה המליצה כי השינוי המבני יבוצע בהדרגה, כשחלק מהשלבים ייעשו במקביל. הוועדה הטילה על חברת הייעוץ להגיש לה דו"ח משלים תוך שלושה חודשים, לגבי אופן יישומו של השינוי כדי להגיע למבנה היעד.

הוועדה מונתה ב-7 לדצמבר 99' על ידי שרי התשתיות והאוצר, על סמך החלטת הממשלה מ-22 באוגוסט 99', שקבעה כי יש לפעול ליישום שינוי מבני במשק החשמל, כדי ליצור תנאים להתפתחותה של תחרות לטובת כלל הצרכנים במשק.

בוועדה חברים מנהל רשות החברות, ירון יעקובס, המשנה ליועץ המשפטי, דידי לחמן-מסר, סגן הממונה על התקציבים באוצר, רונן וולפמן, מנהל מינהל החשמל במשרד התשתיות, שמעון שמוניס, ויועץ כלכלי במשרד ראש הממשלה, יאיר כהן. בהודעת הוועדה נאמר כי יו"ר מזכירות העובדים, יורם אוברקוביץ, סירב להופיע בפנייה, אף כי הוזמן כמה פעמים.

דובר מזכירות חברת החשמל אמר בתגובה לדו"ח: "חברת החשמל, היתה, הינה ותהיה חברה מאוחדת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully