וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף למניפולציות במניות הקטנות?

טל לוי

11.9.2006 / 12:35

הבורסה תקים רשימת מסחר מיוחדת למניות דלות סחירות ותבטל את המסחר הרציף

בבורסה החליטו להילחם במניפולציות הנערכות לעיתים במניות הקטנות, הסובלות בדרך כלל מסחירות נמוכה במיוחד. דירקטוריון הבורסה אישר כללים שמטרתם למזער את התופעה, וזאת בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת האפשרויות למזעור תרמיות בשוק ההון, שמונתה על ידי משה טרי, יושב ראש רשות ניירות ערך. בראש הוועדה עמד פרופ' שמואל האוזר.

במסגרת זו אישר הדירקטוריון הקמת רשימת מסחר מיוחדת למניות דלות סחירות, בהן יתקיים רק מסחר רב צדדי (בשיטת המכרז) וזאת פעמיים ביום - בתחילת יום המסחר ובסופו - והן לא תיסחרנה בשלב הרציף. השינוי נועד לרכז את המסחר הדליל בשתי נקודות זמן, ובאופן זה לצמצם את התנודתיות הנגרמת גם על ידי פקודות קטנות. מניה תיכלל ברשימה אם מחזור המסחר החציוני בה נמוך מ-2,000 שקל ומחזור המסחר הממוצע בה נמוך מ-20 אלף שקל. מבדיקה ראשונית שערכה הבורסה, עולה כי מספר המניות שייכללו ברשימה (לא כולל מניות דלות סחירות המיועדות לרשימת השימור) הינו כ-80.

דרור שליט, סמנכ"ל בכיר בבורסה ומנהל מחלקת מסחר ומסלקות, אומר: "בשנה האחרונה הואצה מאוד פעילות עושי השוק במניות. כיום פועלים שישה חברי בורסה כעושי שוק בכ-95 ניירות ערך. ניתן להניח כי רבות מהחברות הצפויות להיכלל ברשימה, ימנו עושה שוק, ובכך ישפרו את הסחירות במניותיהן ויעברו להיסחר בשיטת המסחר ה"רגילה", הכוללת גם את השלב הרציף".

כמו כן, על מנת להגדיל את החפיפה במסחר בין תל אביב לארה"ב, הוחלט כי כאשר יופעל מכרז נעילה בסוף יום המסחר, יבוטל המסחר בשער הנעילה (מסחר בשער קבוע) ויוארך המסחר הרציף עד השעה 17:20. החלטה זו נבעה מהעובדה שבמקרים רבים, המסחר בשער הקובע הוא לא רלוונטי, שכן השתנות השערים בזמן המסחר בנאסד"ק הופכת את השער הקובע לשער היסטורי שאין רצון לבצע בו עסקות.

המועד לתחילת מכרז הנעילה וביטול שלב המסחר בשער הנעילה נקבע ל-29 באפריל 2007. ההחלטה בנוגע למסחר ברשימת דלי הסחירות תיושם החל מה-3 ביוני 2007 (לאחר הפעלת מכרז הנעילה ולאחר כניסתם לתוקף של כללי השימור החדשים).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully