וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכוונות טובות; אבל מה עם המעשים?

יריב טיקולסקר

30.11.1999 / 0:00

סיוע לבעלי עסקים בצפון? מתן הלוואות בערבות מדינה? פעילות רווחה ללוחמים? סיוע מיידי של אלפי שקלים? מי ששירת במילואים תחת צו 8 מתבקש להיעזר בסבלנות - הממשלה החליטה לפצות, שרי האוצר והביטחון אמורים לטפל בכם, אבל הם לא כל כך ממהריםשוב נראה שהממשלה ממהרת לפרסם את כוונותיה הטובות בתקשורת, כאילו מדובר בתקופת בחירות, אך בפועל לא נעשה הרבה. במהלך המלחמה בצפון, היה נראה שכל המדינה עומדת מאחורי חיילי צה"ל, בין אם בסדיר ובין אם במילואים. מהממשלה נשמעו קולות שהבטיחו פיצוי כספי והטבות מפליגות לכל מי שגויס למלחמה, בין אם הוא שכיר ובוודאי אם הוא עצמאי. הדוברים הממשלתיים דיברו על מענק של אלפי שקלים לכל חייל מילואים שנקרא בצו 8, אך עד היום לא קיבלו הצהרות השרים והממשלה כל ביטוי מוחשי, מלבד פיצוי כספי סמלי של כמה מאות שקלים.ניסיון לברר מול משרדי הממשלה ולשכות השרים הנוגעים בדבר, מעלה את האפשרות שהזמן אולי עושה את שלו, והנושא כבר אינו נמצא בראש סדר העדיפויות. עברו כבר שבועיים מיום קבלת החלטת הממשלה, והרי לא מדובר בהחלטות מורכבות מדי לביצוע, במיוחד כשלחלקן כבר הוקצו כספים.
שר הביטחון היה זה שמיהר להציע לממשלה לקבל החלטה ברורה בנושא, והחלטה כזו אכן התקבלה ביום ה-27.8, החלטת ממשלה מספר 405 תחת הכותרת "הוקרה, סיוע ותגמול לחיילי המילואים ששירתו בתקופת הלחימה בצפון".החלטת הממשלה כוללת מתן החזר הוצאות של 50 שקל לכל יום שירות, בנוסף לתשלום המועבר על ידי הביטוח הלאומי (שנקבע לפי ההכנסות בתקופה שלפני כן), אך נקבע גם כי סכום החזר ההוצאות לא יעלה על 1,300 שקל ויינתן רק למי ששירת מעבר לשמונה ימים. העלות המוערכת למדינה היא כ-70 מיליון שקל.

בנוסף, הממשלה החליטה להטיל על שר האוצר לפעול מול המערכת הבנקאית, כדי לאפשר מתן הלוואות בערבות מדינה לחיילי מילואים עצמאיים וכאלה שבבעלותם עסקים קטנים. מהבנקים נמסר כי הנחיה לערבות מדינה עדיין לא התקבלה, למעט מסלול ההלוואות לבעלי עסקים בצפון.החלטת הממשלה קובעת גם כי שר הביטחון יפעל להקמת קרן מיוחדת במשרדו, שמטרתה תהיה מימון סיוע לחיילי מילואים, גם השכירים שבהם ואפילו לסטודנטים ששירתו תחת צווי 8, אשר הכנסתם או פעילותם בכלל נפגעה כתוצאה משירות המילואים. לקרן הוקצו 45 מיליון שקל. ומה נעשה עד כה? שום דבר.

שר הביטחון גם הודיע, והדבר נרשם בהחלטת הממשלה, כי כל חייל מילואים ששירת בצפון זכאי לפעילות רווחה - לו ולמשפחתו. לפי מה נקבעת הזכאות? לא ברור. משרד הביטחון מיהר לפרסם מכרז לספקים, שמהותו מתן תלושים לרכישות ספרים, שירותי ספא ונופש בצפון.הסקטור היחיד שמקבל את מה שהובטח לו הם בעלי העסקים בצפון, שיכלו בחודש האחרון לקבל מהבנקים הלוואות בערבות מדינה, לפי הנחיות משרד האוצר לבנקים. ההלוואות ניתנות עד ל-15.9 אך מתגובת משרד האוצר עולה כי תוקף ההוראה תוארך לפרק זמן נוסף.

עשרות אלפי חיילי המילואים, עצמאיים ובעלי עסקים שאינם מהצפון אך נקראו לשירות מילואים, נאלצים בינתיים להתמודד לבד מול הפסדי ההכנסה שנגרמו להם במהלך המלחמה, עד שמשרדי הממשלה יבצעו את מה שהחליטה הממשלה.אם החלטת הממשלה היתה מיושמת, אז כל חייל מילואים היה יכול לפנות לבנק שלו ולבקש הלוואה בערבות מדינה, אם רק היה מוכיח כי שירת במילואים. ומדובר בהלוואות נוחות, שהיו יכולות לעזור לעשרות אלפי עצמאיים, שכירים וסטודנטים. אבל הבנקים קיבלו מהממשלה הנחיה למתן הלוואות בערבות מדינה רק לבעלי עסקים מהצפון. כל תקנה או הנחיה אחרת לא הגיעה עד כה.ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי שר האוצר מנהל מגעים עם המערכת הבנקאית על מנת להשיג הסכמה שתכלול הארכת תוקף התקנות מעבר ל-15.9 וכמו כן לאפשר למשרתי המילואים, שאינם בעלי עסקים מהצפון להיות זכאים להטבות אלו.משרד הביטחון לא שלח את תגובתו.מה הובטח ומה (לא) בוצעהובטח: אי תשלום קנסות בגין פיגורי תשלום מע"מ ומקדמות מס הכנסה. באחריות שר האוצר.בוצע: ההחלטה בוצעה במלואה מאחר ויישומה הוא באחריות ישירה של משרד האוצר ורשות המיסים.הובטח: סיוע לבעלי עסקים בצפון.בוצע: מתן הלוואות בערבות מדינה לעסקים בעלי מחזור שנתי של עד 2.4 מיליון שקל. את ההלוואות ניתן לקבל עד ה-15.9. לעסקים בעלי מחזור של עד 100 אלף שקל ניתנות הלוואות של עד 75% מהמחזור, ולבעלי מחזור של 200 אלף שקל תינתן הלוואה של עד 135 אלף שקל. ערבות המדינה היא בגובה של 70% מסכום ההלוואה. ריבית ההלוואה היא עד פריים + 1.5%. באחריות שר האוצר.הובטח: סיוע מיידי של אלפי שקלים למשרתי המילואים (בנוסף לזכאות הקיימת מביטוח לאומי). באחריות שר הביטחון.בוצע: תגמול של 50 שקל ליום מילואים, עד 1,300 שקל לכל היותר.הובטח: הקמת קרן מיוחדת במשרד הביטחון לסיוע לאנשי מילואים עצמאיים, שכירים וסטודנטים. באחריות שר הביטחון.בוצע: הממשלה הקצתה 45 מיליון שקל. לא בוצע דבר עד כה.הובטח: מתן הלוואות בערבות מדינה למשרתי מילואים.בוצע: הבנקים לא קיבלו הנחיה כזו, משרד האוצר פועל להארכת תוקף התקנות והרחבתן.הובטח: פעילות רווחה למשרתי המילואים (נופש וספא בצפון, תווי קניה לספרים). באחריות שר הביטחון.בוצע: פורסם מכרז לספקי משרד הביטחון, אמור לצאת לפועל בעוד כחודש ולהתקיים עד דצמבר 2007.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully