וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיטורים בויריאנט לא נעצרו ברבעון הראשון: תפטר 75 עובדים - כפול מהמתוכנן

גתית פנקס

2.8.2001 / 14:39

הפסד של 4.9 מ' ד' - לפי האזהרות; שמואל הכהן, יו"ר ויריאנט: "השוק לא יתאושש בהכרח עד סוף 2001; נשיג רווחיות כבר ברבעון הרביעי לאור הקיצוצים"; לחברה נותרו כ-3 מ' ד' בקווי אשראי

מסתבר, שההתאמה של רמת ההוצאות לרמת ההכנסות המונמכת עליה הודיעה חברת ויריאנט ברבעון הראשון בדמות פיטורים של 20% מעובדיה לא הספיקה, ובדו"חות הכספיים לרבעון השני שפירסמה הלילה החברה הסתבר כי היא פיטרה כ-40% מעובדי החברה - כ-70-80 אנשים.

"גל הפיטורים השני, שנעשה ביוני, היה כתוצאה מרה-ארגון שביצענו בחברה", אומר שמואל הכהן, יו"ר ויריאנט, "שכלל גם צמצום של משרד בארה"ב. יחד עם זאת, אנחנו מקווים שלא נזדקק לבצע פיטורים נוספים, גם תחת תסריט לפיו לא תהיה התאוששות מרשימה בשוק. ברבעון הראשון חטפנו מכה, ולא היתה לנו ברירה אלא לבצע את הקיצוצים שביצענו", הוא מסביר.

ההכנסות עלו ב-14% מהרבעון הקודם

ולגבי הדו"חות הכספיים - החברה, הנסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של 22 מיליון דולר, דיווחה כי הכנסותיה ברבעון השני הסתכמו ב-5.2 מיליון דולר - עלייה של 14% מהכנסות הרבעון הקודם, אולם ירידה של 17% מהכנסות הרבעון המקביל לאור מה שהוגדר כ"שינויים באקלים העסקי ובתנאים המקרו כלכליים". הכנסות החברה מרישוי היוו 61% מההכנסות הכוללות, וההכנסות משירות ותחזוקה היוו 39%.

המספרים הללו אומנם מעידים על ירידה חדה מהשנה שעברה, אולם הצד החיובי הוא שהם בהתאם לציפיות: בסיומו של הרבעון הראשון החברה העריכה כי הכנסותיה ייסתכמו ב-4.6-5.5 מיליון דולר, והיא אכן עמדה בטווח זה.

הרווח הגולמי של החברה, המתמחה בפיתוח וייצור מוצרים לניהול יעיל של ספקי שירות ניידים בשטח, הצליח להתרומם מהרבעון שעבר, ושולי הרווח הגולמי היוו 54% מההכנסות, לעומת 48% ברבעון הראשון של 2001. לדברי הכהן, העלייה בשולי הרווח הגולמי הצליחה להתקבל לאחר שהחברה צימצמה את השימוש בקבלני משנה.

צמצום בקבלני משנה

"היו לנו מספר חלקים במוצר שהיו חסרים, והשתמשנו בהשלמות מקבלני משנה", הוא מסביר, "אולם בשלושת החודשים האחרונים המוצר שלנו הוא 100% פיתוח עצמי, כך שאנחנו לא צריכים לשלם תמלוגים - דבר נוסף שסייע לשולי הרווח שלנו להשתפר", הוא אומר. מוצריה של ויריאנט מאפשרים לארגונים הנותנים שירות בשטח לנהל ביעילות את לוחות הזמנים ושיגור אנשי השירות, רישום ושמירת פעילויות השירות ותנועות לוגיסטיות.

בשורה התחתונה, החברה התריעה בסיומם של שלושת החודשים הראשונים של השנה כי הפסדיה לרבעון השני יהיו 23-26 סנט למניה, והיא הצליחה לעמוד ברף התחתון של ההפסדים, שעה שדיווחה על הפסד של 23 סנט למניה. ההפסדים הנקיים של ויריאנט היו 4.9 מיליון דולר ברבעון - שיפור מהפסד של 7.6 מיליון דולר שהחברה רשמה ברבעון הראשון של השנה, אך העמקה של ההפסדים מהרבעון המקביל - שהיו 3 מיליון דולר.

בויריאנט מייחסים את הירידה בהפסדים מהרבעון הקודם לשיפור בשולי הרווח הגולמי ובחיסכון בהוצאות תפעוליות שהחברה ביצעה, שהסתכם ב-1.3 מיליון דולר ברבעון השני, וזאת בניטרול הוצאות חד פעמיות. אלה הסתכמו ב-500 אלף דולר בגין קיצוץ של 20% נוספים מכוח האדם שבוצע, כאמור, ברבעון השני. בנטרול הוצאות אלה, הרי שההפסד היה נמוך יותר, והסתכם ב-4.4 מיליון דולר או 20 סנט למניה.

ויריאנט מעריכה שהמזומנים יספיקו

באפריל וביוני החברה פיטרה בשני סבבים, ובסה"כ חתכה 40% מכוח האדם שלה מאז הרבעון הראשון של 2001. החברה מעריכה כי הדבר יביא לחיסכון של 3.5 מיליון דולר בבסיס רבעוני, כאשר ברבעון הרביעי היא תחוש בהם במלוא עוצמתם.

ההערכות הקודמות של החברה היו כי היא תעבור לרווחיות ברבעון הראשון של 2002, אולם להערכת הכהן, הקיצוצים הללו שהחברה ביצעה יובילו אותה להציג רווחיות כבר ברבעון הרביעי של 2000. "סט ההנחות לפיו השוק עבד בשנים האחרונות התגלה כמוטעה, ולכן כעת אנחנו מניחים בצורה ריאלית כי שוק ההון לא יתאושש ולא ניתן יהיה לגייס מזומנים. לאור זאת, אנחנו חייבים שיהיו בידינו מזומנים מספיקים כדי לשרוד, וקיצוץ ההוצאות יוביל אותנו למצב כזה", הוא אומר.

את הרבעון סיימה החברה עם מזומנים בקופה בשווי של 14.2 מיליון דולר, בהכללת משיכות של 3.6 מיליון דולר שביצעה מקווי האשראי שלה. בנוסף, נותר לחברה קו אשראי של 3 מיליון דולר מבנקים בארץ ובחו"ל. "עתודות המזומנים של 17 מיליון דולר חשובות לנו מאוד כדי לעבור תקופות קשות", אומר הכהן, "והן יספיקו לנו לשרוד אפילו עוד שנה מבלי להצטרך מימון חיצוני".

הרווחיות - כבר ברבעון הרביעי של 2001

לדבריו, החברה אינה מתבססת על הנחות שהשוק ייתאושש בסוף השנה, וכעת היא מדברת על הכנסות של 5.5 מיליון דולר עד ל-6 מיליון דולר ברבעון השלישי, ושל 6.5-7 מיליון דולר ברבעון הרביעי. לגבי השורה התחתונה, ויריאנט מעריכה כי הפסדיה יצטמצמו ל-7-9 סנט למניה ברבעון השלישי של השנה, בעוד שברבעון הרביעי היא מקווה להגיע לפחות לנקודת איזון.

"בניגוד למתחרים שלנו, שלא סגרו כמעט עסקות ברבעון השני, אנחנו מסרבים להיכנע לתנאים הקשים של השוק היום", אומר ווין ברוק, נשיא ומנכ"ל ויריאנט בהודעת החברה. "כן", אומר הכהן, "אנחנו נלחמים קשה. סגרנו כמות גדולה של עסקות ברבעון, ואנחנו יודעים על מתחרים שלנו שלא הצליחו כלל למכור. אין ספק שנוצרת לנו כעת הזדמנות טובה לזכות בנתחי שוק נוספים", הוא אומר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully