וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הגירעון בתקציב 2002 - 17 מיליארד שקל; האוצר: לקצץ כ-7 מיליארד שקל

הארץ

1.8.2001 / 9:03

לדעת ראשי האוצר, לא יהיה מנוס מקיצוץ של 7-6 מיליארד שקל בתקציב 2002

מאת מוטי בסוק

הגירעון הצפוי בתקציב 2002 גבוה מההערכות המוקדמות, ויהיה יותר מ-17 מיליארד שקל - כך אמרו אתמול ראשי האוצר לראש הממשלה, אריאל שרון, בישיבת התקציב הראשונה מבין שתיים על תקציב 2002. לדברי ראשי האוצר, ה"טייס האוטומטי" (התאמה אוטומטית של תקציב 2001 לתקציב 2002) לבדו יוצר גירעון של 14 מיליארד שקל. לדעתם, לא יהיה מנוס מקיצוץ של 7-6 מיליארד שקל בתקציב 2002.

בדיון, שהתקיים בביתו של שרון, הציגו ראשי האוצר את הטייס האוטומטי ל-2002, שנערך על פי החוקים וההחלטות שקיבלו הממשלה והכנסת ב-2001. הטייס האוטומטי יגרום לבדו לגירעון גבוה מ-14 מיליארד שקל, יותר מ-6 מיליארד שקל מהגירעון שהיה בתקציב 2001.

משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים דורשים תוספת של לפחות 3 מיליארד שקל בבסיס תקציב 2002 בגין האינתיפאדה, שיביאו את הגירעון ל-17 מיליארד שקל. אם יוגדל גם תקציב התשתיות לשנה הבאה במיליארד שקל, בתמיכת האוצר, יגיע הגירעון ל-18 מיליארד שקל.

בישיבה לא דובר עדיין על הדרכים למימון הגירעון, אם כי לכל הנוכחים בישיבה היה ברור כי יהיה צורך לבצע קיצוצים נרחבים ביותר בתקציב. שר האוצר, סילבן שלום, אמר כי הממשלה לא תגדיל את נטל המס כדי לכסות את הגירעון.

אחד מראשי האוצר אמר כי בהתחשב בעומס הגירעון, ובהערכה שב-2002 מערכות המס יתקשו לעמוד בהיקפי הגבייה, הממשלה תיאלץ לקצץ את התקציב ב-7-6 מיליארד שקל. עוד אמר, כי הממשלה תצטרך להגדיל את יעד הגירעון בתקציב ולבטל את כל החקיקה הפרטית.

בפגישה אתמול אמר שרון כי ארבעה תחומים יעמדו בראש סדר העדיפויות של הממשלה ב-2002: חינוך, תשתיות, עלייה ותעסוקה. הוא הבטיח כי הממשלה תפעל להקטנת מספר העובדים הזרים בישראל בדרך חוקית, ותטפל באבטלה.

בהתייחסו למדיניות הריבית אמר שרון כי יש ליצור איזון מתאים בין שמירה על יציבות מחירים ובין החתירה לצמיחה. לדבריו, בתקציב 2002 כושר התמרון הכספי של השרים והמנכל"ים במשרדי הממשלה יגדל, אם כי הם יצטרכו למסור דיווח כספי מפורט מדי חצי שנה.

בפגישה אתמול הוצגו בפני שרון תוכניות בתחום התשתיות, הכוללות הקמת גשרים וסלילת כבישים.

רה"מ אמר כי במקרים רבים עדיף להרחיב כבישים קיימים במקום לסלול חדשים.

שלום אמר כי התקציב צריך להחזיר את המשק הישראלי למסלול של צמיחה בשיעור 3%-4%שבכוחה להגדיל את מספר מקומות העבודה בכ-80 אלף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully