וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זה לא שבאפט קנה חברה גרועה, אלא שהעיתוי היה יכול להיות יותר טוב

דפנה מאור

19.9.2006 / 9:01

"הסיכון הוא חלק בלתי נפרד מעסקות גלובליות", אומר תומאס סי. קינג, ראש בנקאות ההשקעות של סיטיגרופ באירופה, המזרח התיכון ואפריקה; "אין שווקים עד כדי כך מסוכנים שנמליץ לא להשקיע בהם"





האם לדעתך יחזרו נפילות כמו אלה שראינו בשווקים הפיננסיים במאי-יוני?



"אין אף שוק שרק עולה. תיקונים הם דבר בריא. די נדהמנו מהחדות של התיקונים השנה, אך מוקדם מדי לטעון שהשוק הולך ליפול. בארה"ב יש ציפיות לנחיתה רכה. האיתותים הכלכליים במדינות אירופה מצביעים על מגמה חיובית בטווח הקצר והבינוני. נדיר שיש רמה כזו של יציבות כלכלית בכל כך הרבה שווקים. בתיק השקעות מאוזן יש מקום לסיכונים. אנו מאמינים בשווקים המתפתחים ועשינו השקעות גדולות בהם. צריך להיכנס לשווקים קשים כדי להרוויח. אין שוק שהוא מסוכן כל כך שנמליץ לא להשקיע בו קטגורית.



"יש דברים שעלולים לגרום לבעיות - אם רמות המינוף בעסקות יהיו גבוהות מדי ועסקות רבות ייכשלו, שוק המיזוגים עלול להיבהל. שוק הסחורות הוא גורם חיצוני שעלול לגרום לזעזוע. גורמי הסיכון בארה"ב הם החששות ממיתון ופגיעה בביטחון הצרכנים, אבל לאנשים יש אמון רב במדיניות של הבנק הפדרלי".



ואיך אתה מסביר את חוסנו המפתיע של השוק הישראלי?



קינג טוען כי היכרותו עם השוק הישראלי אינה מעמיקה דיה ומפנה את השאלה למקוב.



מקוב: "השוק הישראלי נפגע בתיקון - אך לא כמו שוק מתפתח, אלא מפותח. ב-FTSE, חברת המדדים הידועה, שוקלים לשדרג את ישראל לשוק מפותח, והמשקיעים מבינים שישראל בטוחה יחסית".



קינג: "כשמשווים את השוק הישראלי לשווקים מתפתחים אמיתיים, רואים שיש פה מערכת הון מפותחת הרבה יותר. שווקים אחרים נסחרים בהערכות גבוהות בגלל גורמים של מאזן ביקוש-היצע - ואז הם תנודתיים".



המשקיעים לא נבהלים מהקטיושות? וורן באפט קנה את ישקר והמפעל הושבת זמנית בגלל המלחמה.



קינג: "אנשים מתוחכמים יותר בהערכת סיכון בשווקים שונים. מה שמבדיל את שוק המיזוגים הנוכחי מקודמיו הוא פעילות בין גבולית. 40% מהעסקות ב-EMEA הן פעילות רכישות זרות. אבל הסיכון הוא חלק בלתי נפרד מעסקות גלובליות: אפשר לעשות עסקים והמטבע יפוחת, כמו בטורקיה. זה לא אומר שבאפט קנה חברה גרועה, אלא שהעיתוי היה יכול להיות יותר טוב.



"יש לנו פעילות בנקאות השקעות גדולה בישראל (סיטיגרופ ייעצה לעסקות סביאנט, אם-סיסטמס ודלק USA). זהו תחום שבו יש לאנשים עניין רב בזכות הקניין הרוחני שיש בישראל. מדובר בפלטפורמות גלובליות".



מקוב: "חברות ישראליות גדולות, כמו קומברס ואמדוקס, מכתשים אגן או הקבוצות המשפחתיות, כמו דלק-תשובה, מתרחבות על ידי רכישות, והן מבינות שצריך לקנות חברות מחוץ לישראל. מגמת המיזוגים תימשך".



שוק ההנפקות בעולם סובל מהאטה קשה, ומנגד סיטיגרופ מכריזה על כוונתה להרחיב את הפעילות הקמעונית. האם זה מלמד על חששות מחולשה בתחום בנקאות ההשקעות?



קינג: "יש האטה עונתית בהנפקות של מניות בקיץ, והמגמה היתה חמורה יותר ב-EMEA. מנגד, פעילות המיזוגים והרכישות פיצתה על כך ויותר מזה. לסיטיגרופ היתה הזדמנות לא רק לייעץ לעסקות, אלא גם לממן אותן".



האם אין בכך ניגוד עניינים?



קינג: "בדרך כלל יש יותר מאשר מממן אחד, אך אחד הדברים החשובים שצריך להבין ברכישה הוא ההשפעה שלה על מבנה ההון של החברות. בעסקות באירופה מקובל שיועץ ההשקעה יבצע חיתום להנפקת האג"ח שתממן את הרכישה במזומן. אין בכך כל רע, אם נותנים מוצר תחרותי".



סיטיגרופ פועלת בתחום הייעוץ בשווקים גיאוגרפיים רבים, כולל מדינות המפרץ, דרום אפריקה ומצרים, שם מציין קינג את אורסקום שרכשה נתח בהאצ'יסון, הבעלים של פרטנר הישראלית. לדבריו, ההתרחבות בתחום הקמעוני היא עניין אורגני, דרך חסכונית להרחיב את הצמיחה במקום להיכנס לתחומים חדשים. "אולי תשאלי את צ'אק פרינס", הוא אומר ומחייך, בהתייחסו למנכ"ל סיטיגרופ. "בנוגע למיזוגים ורכישות, 2007 תהיה המשך של 2006".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully