וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק שירותי המחשוב: נס שומרת על הבכורה

גיא גרימלנד

19.9.2006 / 14:16

IDC ישראל: עלייה של 16% בהוצאה על שירותי מחשוב בשנת 2005; יבמ מובילה את שוק מיקור חוץ בארץ

שוק שירותי המחשוב בשנת 2005 הסתכם ב-1.5 מיליארד דולר - עלייה של 16% בהשוואה לשנת 2004 - כך על פי הסיכום השנתי שערכה חברת המחקר המקומית IDC ישראל, המנתח את שוק שירותי המחשוב בישראל. "מדובר במגמה של שיפור לעומת שוק ה-PC למשל, שם יש רווייה מסוימת", מציין ערן הימל, עורך המחקר.

גם מלחמת לבנון השנייה לא הפריעה למנהלי מערכות המידע להשקיע בטכנולוגיה, ולפי הימל: "החברות הרגישו טוב השנה מבחינה כלכלית, ועל כן השקיעו יותר בטכנולוגיות מידע (IT). המלחמה היוותה אירוע נקודתי שלא שינה את התוכניות ארוכות הטווח של החברות", הוא מסביר.

הצפי הוא שגם שנת 2006 תהיה דומה ל-2005 מבחינת הוצאה על שירותי IT. זאת, מאחר ששוק שירותי המידע מאופיין בתוכניות ארוכות טווח, בניגוד לשוק החומרה והתוכנה המושפע משינויים מקרו- כלכליים, במהירות רבה יותר. "שוק שירותי המידע הוא שמרני יותר לעומת שוק התוכנה והחומרה. מדובר בחוזים ארוכי טווח. אלו חוזים גדלים וכבדים", מבהיר הימל.

השאלות הגדולות, שכל שחקניות המקומיות שואלות את עצמן לפני פרסום הדו"ח השנתי, הן מי מלכת שירותי המידע בישראל ומי שחקנית שירותי ה-IT הגדולה בישראל? ב-IDC ישראל מודעים לחשיבות הרבה שיש לדירוג ועל כן נמנעים מלפרט את הדירוג המלא בהודעה הנשלחת לכלי התקשורת, מלבד ציון שמות שלוש החברות המדורגות ראשונות.

לפי IDC ישראל, נס טכנולוגיות היא המובילה עם נתח שוק של 12%. בחישוב פשוט, במונחים כספיים, היקף החוזים והפרויקטים שלה בשוק שירותי המידע מגיע ל-180 מיליון דולר. במקום השני מדורגת מטריקס עם נתח שוק של 11.4% והיקף חוזים ופרויקטים של 165 מיליון דולר במקום השלישי מדורגת יבמ ישראל עם נתח שוק של 10.1% והיקף חוזים ופרויקטים של 150 מיליון דולר.

השינוי לעומת 2004, גם אז דורגה נס טכנולוגיות ראשונה, אינו דרמטי. אך בכל זאת חל שינוי כלשהו לעומת השנה החולפת במקום השני והשלישי. מטריקס, שדורגה שלישית בעבר, עברה למקום השני. יבמ ישראל צנחה למקום השלישי. הימל מבהיר כי בשלב זה לא נמדדה חברת תים-מלם, אך בשנה הקרובה היא צפויה לתפוס את אחד משלושת המקומות הראשונים.

כמו בכל שנה, גם הפעם מייחסת IDC ישראל את העלייה בהוצאה על שירותי IT, לשינויים רגולטוריים בישראל ובעולם בתחום הפיננסי. שינויים אלו דורשים השקעות רבות בטכנולוגיות מידע. בנוסף, IDC ישראל מעריכה שמגמת המיזוגים תימשך, אך בסדרי גודל קטנים יותר. חברות ירצו להוכיח ללקוחות שהמיזוגים החדשים הינם סינרגטים מבחינת המיקוד הטכנולוגי וסוג הלקוחות,ואינם מהווים רק הגדלה של סעיף ההכנסות במאזנים - מציין הימל.

תחום מיקור החוץ (אאוטסורסינג) הינו התחום הגדול ביותר מתוך כלל שוק שירותי המחשוב בישראל. שוק מיקור החוץ הסתכם בשנת 2005 ב-445.7 מיליון דולר, המהווים 28.8% מכלל השוק. את התחום מובילות יבמ, נס טכנולוגיות, ו-EDS - בסדר הזה.

צרכני שירותי המחשוב הגדולים בישראל הם המגזר הממשלתי, המגזר הפיננסי והייצור התעשייתי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully