וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אורבוטק לא צפויה להתאושש משמעותית עד 2003 - סלומון סמית ברני חותך את דירוג המניה ל"נייטרלי"

רמי קפלן

3.8.2001 / 23:15

3 בתי השקעות נוספים מותירים המלצה דומה; ברבעון השלישי לא תציג החברה רווחים לראשונה מאז 1993; קמטק מנצלת את המצב לנגוס בנתחי השוק

"אנחנו לא מזהים סיכוי להתאוששות של שוק השבבים עד ל-2003, ואיננו מסכימים עם אלה שטוענים כעת שהמוליכים למחצה כבר ראו את התחתית", קובעים האנליסטים במחלקת המחקר של דויטשה בנק בדו"ח שהוציאו על חברת אורבוטק , יצרנית ציוד הבדיקה הישראלית למעגלים מודפסים, לאור פרסום דו"חותיה הכספיים אתמול.

האמירה הנחרצת של דויטשה בנק באה בתגובה להצהרות האופטימיות ששיחררו השבוע בית ההשקעות מריל לינץ' וקרייג בארט, מנכ"ל אינטל , על כך שלדעתם נגע שוק השבבים בשפל, ומכאן פניו לעלייה. האנליסטים לא בדיוק מבינים על מה מתבססת ההערכה הזאת, ועל כן ממשיכים להמליץ על אורבוטק, הניזונה מתעשיית המוליכים למחצה, בהמלצה פושרת של "תשואת שוק".

עם דעתם זו לא מתווכח אף אחד מהאנליסטים האחרים המסקרים את אורבוטק, ובתי ההשקעות פייפר ג'פרי ורוברטסון סטיבנס מותירים אף הם המלצות "נייטרלי" ו"תשואת שוק" בהתאמה. סלומון סמית ברני, שהיה היחיד שעד עכשיו היה אופטימי לגבי ביצועי המניה, מנצל את הזדמנות הנוכחית על מנת להצטרף לזרם ולהפחית גם את הדירוג שלו ל"נייטרלי".

אורבוטק, שדיווחה שלשום על ביצועיה לרבעון השני של 2001, הצליחה אומנם לעמוד ברף התחתון של התחזיות שסיפקה במסגרת אזהרת הרווח מאמצע יוני, אך לא מעבר לכך. ההכנסות ברבעון הגיעו ל-76.5 מיליון דולר, 27% פחות מאשר ברבעון הקודם. הרווח הנקי הגיע ל-6.1 מיליון דולר או 19 סנט למניה, הרבה פחות מרווח של 65 סנט למניה ברבעון הקודם.

"התחזית לגבי תחום בדיקת המעגלים המודפסים (PCB) קודרת משחשבנו", אומרים האנליסטים של סלומון סמית ברני, אחרי שהחברה רשמה ירידה מרבעון לרבעון של 50% כמעט בהכנסותיה מענף זה, שהוא עסק הליבה המסורתי שלה.

"בהתבסס על הצהרת ההנהלה ששינויים טכנולוגיים במעגלים מודפסים מתרחשים בקצב נמוך מבעבר, ובהתחשב במגמת פניה של תעשיית השבבים כפי שאנו מזהים אותה, ניתן להניח שמכירות החברה בתחום זה עומדות לחוות ירידה משמעותית נוספת ברבעון השלישי, ושהתייצבות תגיע רק ברבעון האחרון של השנה".

האנליסטים מבססים את התחזית העגומה על הציפיות שלהם מיצרניות שירותים אלקטרוניים (EMS), שאמורות להוות ברומטר מוצלח לרמת הביקוש למעגלים מודפסים. לפי ההערכה של סלומון, צפויות חברות ה-EMS להקטין את רמת הפעילות שלהן עד לרבעון הרביעי השנה, שם צפויה התייצבות. גם שנת 2002 לא צפויה להיות שנה מוצלחת במיוחד בענפים האלה.

גם התחום הרחב יותר של המוליכים למחצה נפגע היטב מתוצאות ההאטה. רמת ההזמנות למוצרים בתחום נפלה ביוני השנה לרמתה ביולי 1999, ואינדיקציות רבות מצביעות על כך שהמגזר כולו יודע את אחת הירידות החדות ביותר שלו מאז ומעולם.

"לקוחות PCB ממשיכים לסגור מפעלים ולקצץ במשמרות, בכוח האדם, ובתחזיות", מציינים האנליסטים של פייפר ג'פרי, "בחלק מהמקרים, החברות האלה פועלות ב-45% מהיקף הפעילות הרגיל שלהן. בטקסס למשל קוצצו 6,000 משרות הקשורות ב-PCB בשנה האחרונה".

רווח של 85-97 סנט למניה בלבד ב-2001

תחום פעילות שני של אורבוטק, הצגים השטוחים (FPD), רשם אומנם עלייה של 11.5% ביחס לרבעון המקביל, ותרם 20% מכלל ההכנסות של החברה, יותר מאי פעם. אולם האנליסטים סבורים שאין בכך כדי לפצות על הירידה החדה בהכנסות מה-PCB.

גם בתחום הפעילות השלישי של אורבוטק, הרכבות (Assembly), ההכנסות היו סבירות, אולם מדובר בתחום זניח יחסית, שהניב ברבעון השני 5.9 מיליוני דולרים בלבד.

הירידה החדה בהכנסות פגעה בשולי הרווח של אורבוטק והעמידה אותם על 48% רווח גולמי ו-8% רווח תפעולי, לעומת שוליים מסורתיים גבוהים בהרבה. כדי למנוע עד כמה שאפשר פגיעה בשורה התחתונה, מבצעת החברה מהלך קיצוצים מאסיבי, כולל הפחתת מצבת כוח האדם שלה ב-10%, מה שלהערכת האנליסטים יגלח כ-3 מיליון דולר מההוצאות התפעוליות בכל רבעון.

"אנו מאמינים שאורבוטק עומדת בפני חציון שני קשה", כותבים האנליסטים של סלומון. אי לכך הם מקצצים את תחזית ההכנסות לשנת 2001 ב-13% ליעד של 306.5 מיליון דולר, ואת תחזית הרווחים ל-95 סנט למניה, לעומת תחזית קודמת לרווח נקי של 1.38 דולר למניה. ברבעון השלישי הם מצפים לאיזון בשורת הרווח של החברה שמאז 1993 לא הפסידה ולו במהלכו של רבעון אחד. את מחיר היעד מקצצים בסלומון ל-27 דולר, אחוזים ספורים מעל מחיר המניה כיום.

התחזיות של בתי ההשקעות האחרים אינן נבדלות בהרבה מאלה של סלומון. בפייפר ג'פרי מצפים להפסד של סנט למניה ברבעון הבא, ולרווח של 97 סנט למניה בסוף השנה. מחיר היעד שהם קובעים למניה הוא 25 דולר, אך המחיר עלול להידרדר לדעתם אף לרמות של 22-20 דולר. בדויטשה בנק מצפים להכנסה של 300 מיליון דולר ב-2001, ולרווח של 85 סנט למניה בלבד. ברוברטסון סטיבנס חוזים רווח של 86 סנט על הכנסות של 304 מיליון דולר.

קמטק נהנית מהמצב

בעיה נוספת של אורבוטק היא המתחרה הישראלית הקטנה יחסית קמטק . קמטק, שמספקת שרותי בדיקת מעגלים עבור לקוחות קטנים יותר, בעלי נפחי פעילות נמוכים יותר מיצרני המעגלים המובילים, דווקא נהנית ממגמת ההאטה שפוקדת את השוק, שעה שהדרישה למוצריה הזולים יותר והמורכבים פחות מתגברת על חשבון הדרישה למוצריה של אורבוטק, בתקופה בה הקפי הייצור נמוכים ביותר.

"אם קמטק התחרתה עד עכשיו רק בפלח השוק של הלקוחות הקטנים, הרי שכעת היא עשויה לנגוס גם בנתחים של הלקוחות הבינוניים ואף הגדולים, שבאופן מסורתי היו נתונים בכיסה של אורבוטק" אומרים בפייפר ג'פרי.

התנהגותה של מניית אורבוטק מראה שהסוחרים ערים למצב הקשה שאליו נקלעה החברה. מחיר הסגירה של המניה אתמול, שעמד על 25.9 דולר, הוא הנמוך ביותר מאז סוף שנת 1999.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully