בורסה: טבע נפלה ב-5%

בסיכום שבועי עלה המעו"ף ב-1.8%. מניית הפועלים איבדה 1.1%; בסיכום שנתי עלה מדד המעו"ף בכ-8.5%

עומר שרביט
21/09/2006

יום המסחר האחרון של השנה ננעל היום בסימן טבע, שנפלה בשיעור חד של 5.01%. על אף הירידה של טבע, השוק נסחר ברוב שעות היום ביציבות יחסית, אם כי אחר הצהריים נכנעו שני המדדים המובילים - מדד המעו"ף ומדד תל אביב 100 - וסיימו בירידה של 0.4%, כל אחד. משקלה האפקטיווי של טבע במעו"ף הוא 9.5% בלבד, (משקלה "האמיתי" גבוה בהרבה). לפיכך, ירידה של 5% בטבע מורידה את המדד בכ-0.5%.

המסחר בטבע מצביע על כך שהמניה הפכה תנודתית ושהיא מושפעת בעצמה חריפה מארועים גלובליים, המשפיעים בתורם גם על השוק הישראלי. המדובר בעיקר ברשת וול מארט, שהחליטה להוריד את מחירי המוצרים הגנריים, ובמידה מסוימת השפיעו גם הדי עסקת הרכישה של סרונו על ידי מרק. ביתר מניות הכימיה נרשמה מגמה חיובית דווקא: פריגו עלתה ב-2%; כי"ל הוסיפה 0.44% ומכתשים אגן עלתה ב-1.8%.

ברקע בסיכום שבועי, ננעל השבוע האחרון של השנה העברית במגמה אופטימית, בצל המשך אי הוודאות סביב גורל התקציב וסימן השאלה לגבי מידת הנזקים של המלחמה בצפון. בבנק ישראל ציינו השבוע כי המדד המשולב לחודש אוגוסט עלה ב-0.3% בלבד - נתון המגלם האטה בפעילות הכלכלית, בעיקר כתוצאה מירידה בפדיון המסחר והשירותים ובשירותי התיירות כתוצאה מהמלחמה בצפון.

בסיכום שבועי, התחזק מדד המעו"ף ב-1.8% ומדד תל אביב 100 עלה ב-1.3%. נוכח החלטת הריבית בארה"ב מהשבוע, ישראל שומרת על פער ריביות חיובי לטובתה בשיעור של 0.25%.

בשוק המט"ח, השקל יוסף מול הדולר והיורו היציגים ב-1.1%. מחזורי המסחרים ממשיכים להיות נמוכים בתקופת "בין החגים" והיום נרשם מחזור גבוה יחסית לימים האחרונים - 1.06 מיליארד שקל.

בבנק ישראל ציינו השבוע כי מבדיקה שערכו, עלייה בשער החליפין גורמת לעלייה בריביות המקומיות לטווח ארוך, כמו גם לפער הריביות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא נמצאה השפעה מובהקת של הריביות על שער החליפין, (סברה רווחת אומרת כי פער ריביות בין השקל לדולר אמור לפעול לפיחות בשער החליפין של השקל מול הדולר).

בשוק הסולידי נרשמה היום מגמה חיובית: השחר הארוך במח"מ של 7 שנים, הוסיף 0.15% ותשואתו ירדה ל-6.38%. הגליל הארוך במח"מ של 18 שנה הוסיף 0.09% ותשואתו ירדה ל-4.02%.

מניות הבנקים נסחרו היום במגמה שלילית, כאשר הפועלים ריכזה את המחזור השני בגודלו אחרי טבע - 88 מיליון שקל - וירדה ב-1.1%. מניית לאומי השילה 0.7% ודיסקונט איבדה 0.4%.

מניית אל על ירדה היום ב-0.6%, לאחר שאתמול זינקה ב-7% על רקע הרגיעה במחירי הנפט. עוד מהזהב השחור והפעם בסימן החיפושים - יחידת ההשתתפות אבנר קפצה היום ב-5.7% במחזור של כ-6.5 מיליון שקל, על רקע הודעתה כי הממונה על ההגבלים אישר לחברה לשתף פעולה עם חברת נובל אנרג'י הזרה.

על פי דו"ח שפירסמו כלכלני מיטב, בסיכום שנתי עלה מדד המעו"ף בכ-8.5%, מדד תל אביב 100 הוסיף 10% והמניה הטובה ביותר השנה היתה ג'יטיסי עם כ-140%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully