וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוד קליין: התבססות על צמיחה של 4% - אופטימית מדי

הארץ

5.8.2001 / 18:15

שרון בישיבה על התקציב: "2002 לא תהיה שופעת וכל מי שחושב אחרת - טועה. לא תהיה פריצה במסגרת התקציב, הסעיפים היחידים שייגדלו יהיו תשתיות וחינוך"

מאת מוטי בסוק

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר היום (ראשון) בישיבת התקציב השנייה של הממשלה ל-2002 כי "2002 לא תהיה שנה שופעת וכל מי שחושב אחרת - טועה. לא תהיה פריצה במסגרת התקציב, הסעיפים היחידים שייגדלו יהיו תשתיות וחינוך".

נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, שהגיע לישיבת הממשלה, אמר לשרים כי "חשוב שהמדיניות שתאושר על ידי הממשלה בדיוני התקציב הקרובים תהיה בהירה בכיווניה ותתייחס לא רק לשנה הקרובה אלא לטווח הבינוני (2002-2005). כבר כיום יש איתותים לא חיוביים הנובעים מחוסר הבהירות לגבי ביצוע התקציב השנה, והשלכות של צמצום ייבוא ההון והמצב הבטחוני".

הנגיד אמר כי אסור שתקציב 2002 יסתמך על ההנחה ששיעור הצמיחה במשק ב-2002 יהיה 4% שכן צמיחה גבוהה זו מבוססת, כדבריו, על "סט הנחות אופטימי למדי ולא מומלץ להיחפז ולבסס את התקציב על שיעור צמיחה כזה. לכאן מתאים אחד הכללים הידועים על שמו של מרפי - אם משהו יכול להשתבש, זה יקרה". ההנחות האופטימיות עליהן מבוססת צמיחה של 4% בשנה הבאה, לדברי הנגיד, הן התאוששות הכלכלה העולמית ב-2002, התאוששות הנאסד"ק והנחה כי המצב הביטחוני בישראל לא יורע.

לדעת הנגיד, כדי להוביל את המשק להתאוששות ב-2002, יש להמשיך באסטרטגיה המקרו-כלכלית שאפיינה את ישראל בחמש השנים האחרונות, כלומר המשך תהליך הירידה בנטל החוב הממשלתי, מחויבות לשמירה על יציבות מחירים, והמשך ביצוע השינויים המבניים המתחייבים במשק.

שר האוצר, סילבן שלום, אמר כי ב-2002 תגדיל הממשלה את הפעילות במשק בתחומי התשתיות תוך קיצור הליכי ביורוקרטיה ותוך קבלת עזרה מהמגזר העסקי. חלק ניכר מהגדלת תקציבי התשתיות יבוא ממגזר זה.

הדיון בממשלה היום במצב המשק ב-2001 וב-2002 לא הסתיים. הוא יימשך ביום שלישי הקרוב. לא צפויה קבלת החלטות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully