וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם בדור השלישי, הרוב קובע

הארץ

6.8.2001 / 9:07

קוואלקום האמריקאית תתמוך בטכנולוגיה האירופית המתחרה בה, UMTS

מאת הדר חורש

לאחר שנים אחדות של קרב קשה, החליטה קוואלקום (Qualcom) כי אם לא ניתן להילחם בטכנולוגיית הדור השלישי האירופית, יש להצטרף אליה. קוואלקום האמריקאית היא המפתחת העיקרית והמשווקת של טכנולוגיית CDMA2000 לדור הסלולרי השלישי. אלא שחברות הסלולר האירופיות וחברות במזרח הרחוק עוסקות בטכנולוגיה המתחרה, ה-Universal) UMTS Mobile Telephone Service ), הדור השלישי של Mobile) GSM communications Global System for ). כמו שהדברים נראים עתה, בעוד חמש שנים רוב העולם ידבר UMTS.

המעבר ל-UMTS כמעט מובן מאליו לחברות הסלולר המשתמשות בטכנולוגיית GSM האירופית מהדור הנוכחי. מסיבה זו נראה כי גם בישראל תעבור פרטנר, מפעילת ה-GSM המקומית, ל-UMTS. החלטתה של סלקום לעבור ל-GSM מוציאה גם אותה מרשימת הלקוחות הפוטנציאליים של קוואלקום. פלאפון עדיין לא החליטה רשמית, אך נראה כי גם היא נוטה לעבור בבוא העת לתקן האירופי. סגן נשיא קוואלקום והאחראי על מרכז הפיתוח של החברה בישראל, איל בר-דוד, בטוח כי תהיה זו שגיאה מצד פלאפון.

CDMA2000" היא טכנולוגיה עדיפה", אמר בר-דוד, "ובניגוד ל-UMTS, היא טכנולוגיה זמינה ומערכות ראשונות ממנה כבר שווקו במזרח הרחוק. נכון שיצרני ה-UMTS אומרים כי גם להם יש מערכות מסחריות, אך עובדה היא ש-NTT DoCoMo היפאנית נאלצה לדחות את ההפעלה הראשונה של המערכת שלה, שהיתה אמורה להתחיל לפעול במאי 2001".

נוסף על מעבר קל יחסית של מפעילי CDMA לטכנולוגיית הCDMA2000-, בר-דוד אמר כי מדובר בטכנולוגיה המאפשרת קיבולת כפולה מזו של ה-UMTS, במחצית ממספר האנטנות שדורשת הטכנולוגיה האירופית.

פלאפון, שהוקמה על ידי מוטרולה, מתבססת על טכנולוגיית ה-CDMA האמריקאית. לדברי בר-דוד, עלויות המעבר של פלאפון לטכנולוגיית ה-UMTS יהיו גבוהות בהרבה מהמעבר לטכנולוגיית הCDMA2000-. גופים שונים בתעשייה הסלולרית חלקו על טענת קוואלקום ואמרו כי המעבר לטכנולוגיה האירופית עשוי להיות זול יחסית, ובכל מקרה לא הרבה יותר יקר מהמעבר לטכנולוגיה האמריקאית. עוד אמרו כי פלאפון עשויה להרוויח מהשימוש בטכנולוגיה נפוצה יותר, המאפשרת למנוייה מעבר נוח יותר ממדינה למדינה.

קוואלקום מחזיקה מרכז פיתוח בישראל מ-93'. בשונה מחברות ענק אחרות, לא רכשה קוואלקום חברה ישראלית, אלא בנתה את מרכז הפיתוח שלה בעצמה. בתחילה עסק המרכז הישראלי בפיתוח תקשורת לוויינים, וכתוצאה מכך קוואלקום מעורבת גם עתה בפרויקט הטלפון הלווייני גלובאל סטאר, המצוי בהליכי חיסול.

כיום המרכז הישראלי מפתח טכנולוגיות לדור הסלולרי השלישי, בעיקר בטכנולוגיית הCDMA2000- של קוואלקום, ובאחרונה גם בתחום ה-UMTS. החברה כבר הכריזה על מערכת מסחרית של הדור השלישי בטכנולוגיית CDMA2000 . מערכות ה-UMTS של החברה עתידות להיות זמינות כבר בסוף .2001

כמה מתחומי הפיתוח במרכז, המונה 130 עובדים, אינם ניתנים עדיין לחשיפה. בר-דוד מוכן לדבר על מוצר לשיפור הקליטה הסלולרית בתוך בניינים; מוצר ג'אווה המאפשר פיתוח יישומים על גבי הטלפון הסלולרי; וטכנולוגיות המשפרות את יכולת המערכת הסלולרית לאתר מנוי. טכנולוגיות אלה חשובות לפיתוח שירותי מיקום, כמו האפשרות לאתר את הכספומט הקרוב למקום הימצאו של המנוי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully