וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם בנק המזרחי ממתין להתבהרות פרשת פרטנר

הארץ

6.8.2001 / 8:16

המזרחי, המחזיק ב-26% באקסלנס, הסתייג באסיפת בעלי המניות של החברה בסוף השבוע שעבר ממתן פטור מאחריות בשל נזק הנובע מהפרת חובת הזהירות

מאת אורי וינברגר

ארכימדס לא התכוון כנראה לפעילות בשוק המעו"ף כשאמר "תנו לי נקודת אחיזה וארים את העולם", אך מסתבר שבמינוף נכון אפשר להרים כמעט כל דבר, גם כשמדובר בשוק המניות הישראלי. מקרה פרטנר הוכיח כי במינוף נכון ניתן להשפיע על מדד המעו"ף. לא ידוע מה היתה המטרה של חברת אקסלנס כשפעלה במניה, אך על פי חלק מהפרשנויות, החברה היתה יכולה לגרוף ממנה רווח של כמיליון שקל.

העסקה יצרה פער ארביטראז' של 1.5% בין החוזים שכתבה במהלך החודש החולף על 25 מניות המעו"ף לפני העדכון, לבין החוזים שתרכוש בחזרה (עד הפקיעה) על 25 מניות המעו"ף שלאחר העדכון.

באקסלנס פירסמו אתמול הודעה לבורסה ולרשות ניירות ערך בתגובה לכתבות ופרסומים שהופיעו במהלך השבוע שעבר. בהודעה ביקשו יו"ר אקסלנס, רוני בירם ומנכ"ל החברה, גיל דויטש, להבהיר כי פעילות ניהול כספי הלקוחות בקבוצת אקסלנס מבוצעת על ידי החברות הבנות - אקסלנס צמיחה, אקסלנס ניהול קרנות ואקסלנס גמל - שלא ביצעו כל פעילות במניות פרטנר באחרונה.

באקסלנס מציינים עוד, כי תיקי הלקוחות, קרנות הנאמנות וקופות הגמל לא החזיקו בתקופה האחרונה במניות פרטנר.

עוד מפרסמת אקסלנס, כי שאר פעילויות החברה, כגון חיתום וארביטראז', מבוצעות באמצעות חברות בנות המוחזקות בבעלות חלקית על ידי אקסלנס השקעות, והן מנוהלות באופן נפרד ועצמאי וללא כל קשר עם פעילות ניהול ההשקעות בעבור לקוחות, קרנות נאמנות וקופות הגמל. מה שלמעשה מנסה אקסלנס להבהיר בהודעה זו הוא, שכנראה מעלליה במניית פרטנר לא בוצעו בחשבונות הלקוחות, כי אם בחשבונה האישי של החברה (תיק הנוסטרו שלה), שכן החברה אינה מכחישה את ההערכות לגביה כאחראית לפעולה בפעולה בפרטנר.

אקסלנס פירסמה אתמול גם את תוצאות האסיפה הכללית של החברה, כפי שהתקבלו ביום חמישי שעבר. תאריך האסיפה נקבע כבר במהלך יולי, וכנראה שבאקסלנס היו מעדיפים שיתרחש כמה ימים קודם לכן. אחת ממטרות האסיפה היתה לאשר את המשך התקשרות החברה בהסכם העסקה עם שני מנהליה ובעלי המניות העיקריים בה, דויטש ובירם, המחזיקים ביחד ב-53% ממניות החברה, וכן את שכרם של השניים לחמש השנים הבאות.

שכרם של דויטש ובירם יהיה 50 אלף שקל ב-2002 ויצמח ב-10% מדי שנה עד 2005 (לא כולל בונוסים). הסעיף הזה אושר אמנם על ידי האסיפה, אך את הסעיף האמור להעניק פטור מאחראיות בשל נזק עקב הפרת חובת הזהירות, וכן מתן התחייבות לשיפוי עד לסכום השווה ל-25% מההון העצמי של החברה - אם יוגשו אי פעם כתבי אישום נגד אחד הדירקטורים בה, לרבות בירם ודויטש, ואם הם יימצאו אשמים - הוחלט להוריד מסדר היום ולדחותו לתאריך אחר עקב הסתייגותו של אחד מבעלי המניות בחברה.

כידוע, חוץ מדויטש ובירם, מחזיק בנק המזרחי ב-26% מהון החברה, וכנראה הבנק הוא שהעלה הסתייגות זאת עד שלא יובהר סופית עניין פרטנר. בנק המזרחי הגיש הסתייגות זו, שכן מנהלי החברה חשופים עתה לחקירה של רשות ניירות ערך. הם גם ייאלצו לתת הסברים לכמה גופים מוסדיים, ובהם קופות גמל גדולות וחברות ביטוח, שבחרו בחודש האחרון להשקיע בשוק דווקא דרך החוזים על מדד המעו"ף (ולא דרך רכישת מניות באופן ישיר), ושכאמור נפרדו מ-1.5% משווי נכסיהם. בחברת אקסלנס סירבו להגיב אתמול לפניית "הארץ" בעניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully