וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפניקס תגייס 80-150 מיליון שקל בכתבי התחייבות צמודים

הארץ

6.8.2001 / 7:49

מבני תעשייה השלימה הנפקה של אג"ח צמוד ב-70 מיליון שקל, וכלל תעשיות תגייס 150 מיליון שקל באג"ח צמוד בריבית של 5.8%

מאת יורם גביזון

שוק איגרות החוב השקליות ספג בשבועות האחרונים מכה קשה לאחר 5 שנים טובות. שוק האג"ח הצמוד נפגע אף הוא, אבל דומה שבשוק האג"ח הקונצרני לא ניכרה פעילות כה ערה מזה זמן רב.

חברת כלל תעשיות מתכוונת לגייס ביום רביעי השבוע 150 מיליון שקל בהנפקה פרטית של אג"ח צמודות מדד, לאחר שחברת הדירוג מעלות דירגה את האג"ח שלה ב-(AA+) לסדרה בהיקף של 100 מיליון דולר.

מנכ"ל חברת החיתום של חברת אילנות בטוחה, זוהר טל, אמר שהחברה תציע למשקיעים אג"ח סטרייט צמודת מדד בשני מסלולים. אג"ח נושאת ריבית מקסימלית של 5.8% לפרעון בתשלום אחד ב-2005, ואיגרת חוב נושאת ריבית מקסימלית של 5.9% לפירעון בתשלומים שווים בין 2006 ל-2012, שמשך החיים הממוצע שלה הוא 6.5 שנים. מנהלי ההנפקה הם אילנות בטוחה שוקי הון.

חברת אי.בי.אי חיתום השלימה הנפקה פרטית של אג"ח צמודות מדד לגופים מוסדיים עבור חברת מבני תעשייה שמרבה לאחרונה להחליף חוב בנקאי באגרות חוב. מבני תעשייה גייסה 70 מיליון שקל לעומת היקף מתוכנן של 50 מיליון שקל.

מבני תעשייה הנפיקה אג"ח צמודות מדד מסדרה ג' שכבר נסחרת בשוק.

האיגרת נושאת ריבית של 4.05%, ומחיר האיגרת מגלם תשואה של 5.8%. תשלומי האיגרת ייפרסו עד ל-2008 ומשך החיים הממוצע של האיגרת הוא 3.5 שנים.

כמו בכל ההנפקה פרטית יהיו רוכשי האיגרת מנועים ממכירת האיגרת בשנה הראשונה, ואחר כך יוכלו למכור את האיגרות בהדרגה ובחלקים שווים ב-8 רבעונים.

חברת הביטוח הפניקס עומדת לגייס השבוע 80-150 מיליון שקל בהנפקה פרטית של כתבי התחייבות נדחים צמודי מדד, שאותה מארגנת לאומי ושות' חתמים.

כתבי ההתחייבות שאינם מדורגים יוצעו בשני מסלולים. ריבית המקסימום שיישאו כתבי ההתחייבות תהיה זהה (5.8%) בשני המסלולים, אך משך החיים הממוצע שלהן יהיה 6 שנים במסלול אחד ו-10 שנים במסלול השני.

חברת הביטוח מנורה קדמה להפניקס כשגייסה בתחילת יולי 2001 60 מיליון שקל בהנפקה פרטית של כתבי התחייבות נדחים צמודי מדד לתקופה של עד 15 שנים בריבית של 5.84%, באמצעות חברת אי.בי.אי חיתום.

ההנפקות של כלל תעשיות, מבני תעשייה וחברת הפניקס ממחישות את השינוי בטעמים שעבר על שוק הכספים.

חברות החיתום אינן מנסות לשווק אג"ח שקליות לא צמודות שעד למחצית יוני זכו לביקושים. העלייה החדה בתשואות של האג"ח השקליות הגביהו את רף הריביות במגזר זה לרמה בלתי כדאית לחברות.

שינוי אחר הוא קיצור משך החיים הממוצע של ההנפקות של האיגרות צמודות המדד. שינוי זה אירע עקב השינוי בעקום התשואות הצמוד, שעולה כיום משמאל לימין. כלומר, התשואות בטווח הארוך גבוהות מהתשואות בטווח הבינוני והקצר, וזאת עקב העלייה האיטית אך העקבית בתחזיות האינפלציה והחשש מפני הגדלת הגירעון בתקציב המדינה, וכנגזרת בהנפקות של האג"ח כדי לממן את הגירעון.

מנכ"ל גמול סהר חיתום, רונית כהן, מציינת כי החברה ממליצה ללקוחותיה לגייס אג"ח שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 3-4 שנים, משום שהתשואה של האג"ח הממשלתיות לטווח דומה, שהיא אמת המידה לגיוסי החברות, נמוכה עדיין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully