וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל לא יוריד את הריבית החודש - לראשונה מאז יולי 2000

הארץ

6.8.2001 / 7:18

הסיבות העיקריות להחלטת הנגיד הן החשש מעלייה בגירעון בתקציב 2001 ו-2002 והעלייה באינפלציה בחודשים האחרונים

מאת מוטי בסוק

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, לא יוריד את הריבית במשק בסוף אוגוסט - כך רמזו אתמול בכירים בבנק ישראל. אם אכן לא תרד הריבית, תהיה זו הפעם הראשונה מאז יולי 2000 שבנק ישראל אינו מוריד את הריבית במשק (בלי להביא בחשבון את אפריל ומאי 2001, תקופה שבה שבתו עובדי בנק ישראל ולכן ריבית מאי נותרה 7.2%, כמו באפריל).

הסיבות העיקריות להחלטת הנגיד הן החשש מעלייה בגירעון בתקציב 2001 ו-2002, בניגוד להחלטות הממשלה מהשנה שעברה ובניגוד להתחייבויות הממשלה בפני גופים כלכליים בינלאומיים דוגמת קרן המטבע הבינלאומית, והעלייה באינפלציה בחודשים האחרונים.

מאז נבחרה ממשלת שרון, קליין אינו משותף בדרך כלל בהתייעצויות הכלכליות הנערכות בלשכת ראש הממשלה, וכמעט שאינו נפגש עם שר האוצר, סילבן שלום. כתוצאה מכך, קליין מקבל את מרבית המידע מאמצעי התקשורת.

בבנק ישראל אמרו אתמול כי הנגיד חושש שבניגוד לכל ממשלות ישראל, הממשלה הנוכחית אינה מתכוונת לאמץ את יעדי מאסטריכט, ומתכוונת, בין השאר, להעלות את יעד הגירעון ל-2002 מבלי להתחייב ליעד גירעון פוחת בשנים הבאות. כמו כן, מדיניות התקציב של הממשלה ל-2002 אינה ברורה מספיק, לדעתו של קליין.

בנוסף, בניגוד לכל היגיון כלכלי, הממשלה תמכה בחקיקה פרטית שעלותה יותר ממיליארד שקל בשנה. קליין מעדיף לראות את היעדים המספריים של תקציב 2002 לפני שיחליט על הורדה נוספת בריבית. בבנק ישראל אמרו כי לא מן הנמנע שאם החלטות הממשלה ייראו לקליין כמסכנות את עתידה הכלכלי של ישראל, הוא אף עשוי להעלות את הריבית, אך בכל מקרה - הדבר לא ייעשה בסוף חודש זה.

עוד אמרו בבנק ישראל כי מבחינה כלכלית נרשמה באחרונה עלייה באינפלציה, והיא מתקרבת לתחום היעד התחתון של הממשלה לשנה זו - 2.5%-3.5%. כמו כן, מגמת הירידה בריבית ארוכת טווח שאיפיינה את המשק בחצי הראשון של 2001 (התשואה על אג"ח ל-10 שנים ירדה מ-5.6% בינואר ל-4.3% ביוני), נעצרה ביולי בשל הצורך של הממשלה להגביר את גיוס ההון למימון הגירעון הגדל. בנוסף, כמות הכסף במשק עלתה באחרונה מעבר לציפיות המוקדמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully