וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פייפר ג'פרי: אחרי עשור של רווחיות תפעולית, אורבוטק עלולה לעמוד בפני הפסד תפעולי ברבעון השלישי

גתית פנקס

5.8.2001 / 19:52

בבית ההשקעות לא צופים שיפור עד למחצית הראשונה של 2002 ואומרים כי "תמהיל ההכנסות של החברה יכול להיות מוגדר במלה אחת - גרוע"; מעריכים כי קמטק דווקא יכולה ליהנות מהמגמות בשוק

אזהרות הנהלת אורבוטק , לפיהן הכנסותיה יהיו נמוכות מהתחזיות ברבעון השלישי, לא נותרו בלי מענה, ושורה של בתי השקעות, בהם פייפר ג'פרי, UBS ורבורג ו-Needham, מזדרזת להנמיך את התחזיות לחברה להמשך שנת 2001.

אומנם התוצאות של אורבוטק לרבעון השני הצליחו לעמוד ואף לעקוף במעט את התחזיות הממוצעות (הכנסות של 76.5 מיליון דולר ורווח של 19 סנט למניה), אולם קדמה לכך אזהרת רווח שסיפקה את טווח המכירות המדויק, כך שמדובר בירידה עוקבת בהכנסות מהרבעון הראשון.

החדשות הרעות עבור החברה לרבעון השלישי הן שהמכירות לשוק ה-PCB - מעגלים מודפסים - ימשיכו לרדת, וכי היא נאלצת לנקוט במספר צעדים רדיקליים זרים לה, הכוללים פיטורי 10% מכוח האדם שלה (כ-200 עובדים), קיצוץ של 10% במשכורות הבכירים וקיצוצים אחרים. אלה יבואו לידי ביטוי בהפרשה של 4 מיליון דולר ברבעון השלישי.

החדשות הטובות, לעומת זאת, הן בכמות נמוכה יותר, הנוגעות בעיקר לטווח הרחוק: כל בתי ההשקעות בטוחים בחברה, המפתחת שירותי תמיכה בפתרונות ייצור עבור שרשרת ההיצע בתעשיית האלקטרוניקה, וביכולת שלה להצליח בעתיד. אבל "עתיד" הוא בטווח הרחוק, ולהערכת רוב בתי ההשקעות, לא צפוי כלל שיפור משמעותי עד המחצית הראשונה של 2002 לפחות.

שוק ה-PCB לא יתאושש עד השנה הבאה

בבית ההשקעות פייפר ג'פרי מתבססים בדו"ח חדש על החברה על ההדרכה שסיפקה הנהלתה, לפיה שוק ה-PCB אינו צפוי להתאושש עד שנה הבאה, ומעריכים כי לאחר שהמכירות שנבעו ממנו רשמו ירידה של 41% מהרבעון השני לראשון, הן צפויות לרדת ב-36% נוספים בין הרבעון השני לשלישי. יחד עם זאת, בתחום מכונות ההדמיה הישירה, החברה רשמה צמיחה, כך שהן מהוות כעת 13% מהכנסות ציוד ה-PCB שלה.

למעשה, אורבוטק אינה מצליחה למכור כפי שרצתה לתחום של לקוחות ההיי-אנד בשוק ה-PCB, אליהם היא פונה, והאנליסטים אומרים כי ייתכן שמדובר כאן בהזדמנות טובה עבור מתחרתה, קמטק , שכן היא פונה לעסקים בינוניים-גדולים. "קמטק יכולה אפילו להרוויח מהמגמות הנוכחיות בשוק", הם אומרים. קמטק, אגב, תפרסם את תוצאותיה הכספיות לרבעון מחר, והתחזיות הן כי היא תדווח על רווח של 7 סנטים למניה ועל הכנסות של כ-13.6 מיליון דולר.

להערכת האנליסטים רוברט גולדמן וקתי רוברטסון, ההכנסות של אורבוטק בשנת 2001 מתחום ה-FPD, הצגים השטוחים, צפויות להסתכם ב-63.2 מיליון דולר, וההכנסות מתחום ההרכבות צפויות להיות 24 מיליון דולר - ובמלים אחרות, האנליסטים בחרו להותיר את התחזיות בתחומים אלה בעינן.

תמהיל הכנסות גרוע

"תמהיל ההכנסות של החברה יכול להיות מוגדר במלה אחת - 'גרוע'", אומרים בפייפר ג'פרי. הם מציינים כי ההכנסות משירות היוו 25% ממכירותיה הכוללות של החברה - רמה גבוהה שלא נראתה מאז הרבעון הראשון של 2001.

אם מוסיפים לכך את העובדה שמכירות המוצרים היו נמוכות יותר, הרי ששולי הרווח הגולמי של אורבוטק היו מאכזבים ביותר - 47.8% בלבד מההכנסות לעומת 52.9% ברבעון הראשון של 2001.

האנליסטים אף מספקים מספר סטטיסטיקות: זוהי הפעם הראשונה מאז הרבעון השני של 1997 שאורבוטק מציגה שולי רווח גולמי נמוכים מ-50% וההדרכה להמשך של החברה מצביעה, לדברי פייפר ג'פרי, על שולי רווח גולמי של כ-46% - רמה בה החברה לא ביקרה מאז סוף 1995. "יהיה זה הרבעון הראשון מזה עשר שנים שבו אורבוטק עשויה לרשום הפסד תפעולי", הם מוסיפים.

הורדת תחזיות שנתית

למרות שיתרות המזומן של החברה צנחו מ-140 מיליון דולר ל-126 מיליון דולר, ועל אף שימי הלקוח (DSO) של החברה עלו מעט ל-92 יום (לעומת 85 ברבעון הקודם), בבית ההשקעות ממשיכים להעריך שתזרים המזומנים של החברה הוא עדיין חזק. החברה מעריכה כי הקיצוצים שביצעה יסייעו לה לחסוך 3.3 מיליון דולר ברבעון השלישי ו-5 מיליון דולר ברבעון הרביעי של השנה.

יחד עם זאת, בבית ההשקעות עידכנו את התחזיות כלפי מטה וכעת הם מדברים על הכנסות שנתיות של 304 מיליון דולר - תחת תחזית קודמת להכנסות של 338.9 מיליון דולר. בשורה התחתונה, מדובר על רווח של 97 סנט למניה ב-2001 ולא רווח של 1.27 דולרים למניה, עליו דיברו האנליסטים קודם לכן.

ברבעון השלישי ההכנסות הצפויות הן של 59.7 מיליון דולר וההפסד הוא של 1 סנט למניה. ההערכות של בית ההשקעות Needham, אגב, הן גבוהות יותר: הכנסות של 64.7 מיליון דולר ברבעון השלישי - גבוה מהערכות החברה עצמה - ורווח של 6 סנטים למניה.

"עדיין לא ניתן לראות את האור בקצה המנהרה", אומרים גולדמן ורוברטסון ומותירים המלצת "נייטרלי". הם מציבים למניה מחיר יעד של 25 דולר - נמוך ב-5% ממחירה היום, המשקף לחברה שווי שוק של 830 מיליון דולר.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully