וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: דאו ג'ונס טיפס ב-0.5%

עומרי כהן

3.10.2006 / 22:45

הדאו הגיע לשיא סגירה חדש - 11,727 נקודות - בזכות נפילת מחירי הנפט לשפל של 15 חודשים

נפט במחיר של מתחת ל-60 דולר לחבית נראה בתחילת אוגוסט כחזון רחוק. חופשת הקיץ היתה אז בשיאה, אמריקאים רבים התניעו את רכבם הפרטי בדרך לטיול השנתי והחששות מפני מחסור בדלק הקפיצו את מחירי הנפט הגולמי לרמות שיא של כמעט 80 דולר לחבית. שנה לאחר הנזקים הקשים שהותירו סופות ההוריקן קטרינה וריטה באסדות הקידוח של מפרץ מקסיקו ובבתי הזיקוק של על החוף, תרם גם החשש מפני עונת הוריקן קטלנית נוספת למחירי הנפט הגבוהים.

אולם ההוריקנים לא נשבו השנה בעוז על מדינות דרום-מזרח ארה"ב, ובמקביל לסיומה של חופשת הקיץ גם החלו מלאי הנפט ובנזין בארה"ב להתרחב. החורף גורר בדרך כלל בעקבותיו ביקושים גבוהים לנפט לחימום, אולם עד לשלג הראשון בחוף הצפון-מזרחי נותר כנראה לפחות עוד חודש, כך שעד ימשיכו כנראה המלאים להתרחב. היום לא פורסמו הנתונים השבועיים על מצב המלאים בארה"ב, אולם תחזיות כלכלנים ואנליסטים בשוק לקראת פרסום הנתונים מחר, הספיקו כדי להחזיר את שוקי המניות למגמה חיובית, לאחר יומיים של מימושים.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% לשיא סגירה חדש של 11,727 נקודות. בכך שבר דאו ג'ונס את שיא הסגירה הוותיק - 11,722.98 נקודות, שנקבע בימי בועת ההיי-טק העליזים של ינואר 2000. אם יצליח דאו ג'ונס להתבסס לאורך זמן מעל רמה זו, הוא עשוי כנראה להמשיך ולהתחזק עד סוף השנה ולגרור אחריו את שוק המניות כולו. דוגמה לכך התקבלה לפני כשבועיים לאחר שמדד S&P 500, אשר מודד גם הוא את ביצועי שוק המניות האמריקאי, שבר כלפי מעלה רמת שיא של חמש שנים וחצי והתבסס מעליה. היום עלה S&P 500 ב-0.3% ל-1,334 נקודות ואילו מדד נאסד"ק הוסיף 0.3% ל-2,243 נקודות.

לקראת פרסום הנתונים השבועיים על מצב מלאי הנפט ומוצריו, העריכו אנליסטים בשוק, כי הנתונים שיפורסמו מחר יצביעו על גידול שבועי של 1.5 מיליון חביות במלאי תזקיקי הנפט (נפט לחימום וסולר) ועלייה בהיקף זהה גם במלאי הבנזין. בתגובה לנתונים, ירד מחיר הנפט הגולמי ב-3.9% ל-58.68 דולר לחבית - שפל של 15 חודשים.

הסובלות העיקריות מירידת מחירי הנפט הן מניות חברות האנרגיה ומניות ספקיות השירותים לענף הנפט, אשר איבדו 3.6% ו-4.4%, בהתאמה, ומיתנו את העליות ב-S&P 500. המגמה השלילית גררה מטה גם את שתי הנציגות הישראליות בענף האנרגיה בארה"ב. אלון USA (סימול: ALJ) ירדה ב-3.4% ל-27.6 דולר ואילו דלק US (סימול: DK) נפלה ב-6.4% ל-16.8 דולר.

בנק ההשקעות מריל לינץ' חתך את המלצתו למגזר האנרגיה ל"תשואת חסר" וציין כי שילוב של "רוח פנים" בעלת יסודות עמוקים, ממנה סובלות כיום מניות האנרגיה, עם הביצועים החזקים שהפגין המגזר כולו בארבע השנים האחרונות, מחייב את המשקיעים לחפש צמיחה וממנוטום חיובי במקומות אחרים.

אזהרת הכנסות של יצרנית שבבי התקשורת, מארוול, גררה את מדד המוליכים למחצה של פילדלפיה לירידה של 1.1%, ומיתנה את העליות במדד נאסד"ק. מניית חברת צורן המפתחת שבבים למוצרי אלטרוניקה, נפלה ב-6.4% ל-15.2 דולר לאחר שבית ההשקעות האמריקאי, וודבוש מורגן, חתך את מחיר היעד למניה מ-26 דולר ל-19 דולר עקב החשש מפני אזהרת רווח לרבעון השלישי של 2006. בוודבוש מורגן אומנם הותירו למניית צורן המלצה "קנה" עקב פער של יותר מ-10% בין מחיר היעד למחיר בשוק, אולם ציינו כי המניה עשויה להיפגש בקרוב עם מחיר של 14 דולר לפני שתחל לטפס לעבר רמת ה-18 דולר.

צ'ק פוינט הפיגה את חששות המשקיעים מפני אזהרת רווח אפשרית לאחר שפירסמה את מועד חשיפת הדו"חות לרבעון השלישי. אנחת הרווח נשמע למרחוק והמניה מגיבה בעלייה של 2.7% ל-19.2 דולר לאחר שהתממשה בארבעת ימי המסחר האחרונים ב-5.9% משיא של שמונה חודשים. בשבוע שעבר חתך ליהמן ברדרס את ההמלצה למניה, מ"משקל יתר" למשקל שווה", והביע חשש באשר ליכולתה של החברה להמשיך ולצמוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully