קרנות האנרגיה של פקן ואילנות מחקו 30 מ' שקל

הקרנות הציגו תשואה שלילית של 16%-14% בשל הירידה החדה במחירי הנפט. היחלשות הדולר מחקה כ-5% מהתשואה

נתן שבע
09/10/2006

הנפט קרס מתחילת חודש אוגוסט מרמה של 80 דולר לחבית בשיא לרמה של 60 דולר - נפילה של 25%. בכך חזר המחיר לרמה בה היה בתחילת השנה. הנפילה במחיר משכה מטה גם את מניות חברות האנרגיה והמגזר כולו. בקרנות האנרגיה של פקן פלוס אנרגיה ואילנות אנרגיה ותחליפים לא מדווחים על פדיונות ערים, אם כי השחיקה בתשואות מחקה כ-30 מיליון שקל מנכסי הקרנות שניהלו עד הקריסה בתחילת אוגוסט כ-120 מיליון שקל.

קרנות האנרגיה פקן פלוס אנרגיה, אילנות אנרגיה ותחליפים ואפסילון אנרגיה (שמנהלת רק 3 מיליון שקל) הציגו תשואה שלילית של 20%-14%. בניכוי הירידה בדולר, שנפל ב-5% במהלך התקופה, הציגו הקרנות תשואה שלילית של 15%-9%.

אחת החלוצות בתעשיית הקרנות, המשקיעות במניות חברות האנרגיה היא פקן אנרגיה פלוס (לשעבר סולומון אנרגיה). לפי חברת קרנות מידע זהב, ירדו נכסי הקרן מרמה של 70 מיליון שקל לרמה של 50 מיליון שקל לאחר שהקרן קרסה ב-16% מאז תחילת אוגוסט.

"אין פאניקה ולא היתה היסטריה של פדיונות", אומר עמית מוזס, מנהל הקרן פקן אנרגיה פלוס, "ראינו זליגה של כספים פה ושם אפילו היו גם גיוסים בימים האחרונים. יש כאלה שרואים ברמות האלה מחירים נוחים להיכנס", אומר מוזס על הקרן שניהלה בשיאה, בחודשים הראשונים של השנה, כ-100 מיליון שקל. "חברות האנרגיה היו חותמות על רמות המחירים של 60 דולר לחבית אפילו לשנים ארוכות. כל עלייה נוספת במחיר הנפט מעל הרמות של 32-30 דולר לחבית מגולגלת לשורה התחתונה", אומר מוזס.

"אני לא חושב שנראה את הנפט ממשיך לרדת. ייתכן כי נראה את הנפט מטפס בימים הקרובים בעקבות ניסוי הטילים של צפון קוריאה", הוסיף. מתחילת השנה איבדה הקרן כ-9%, אם כי כמעט כל הירידה בקרן מיוחסת לירידה בשערו של הדולר.

אילנות אנרגיה ותחליפים, שמנהלת כ-50 מיליון שקל, איבדה 14% במהלך התקופה (10% בניכוי הירידה בדולר) לאחר שבסוף יולי, ניהלה החברה כ-61 מיליון שקל, לפי קרנות מידע זהב. "לא ראינו פדיונות מהותיות במהלך התקופה", אומר סרג'יו ויינשטיין, מנהל מחלקת ההשקעות באילנות. "יש סיכוי טוב יותר שהנפט ימשיך וייסחר ברמות של 65-60 דולר ולא יירד לרמה של 55-50 דולר", הוסיף. את מדיניות הקרן שינו בחברה לפני שלושה חודשים והיא אינה משקיעה יותר בקומודיטיס, לא במניות האנרגיה ובמניות האנרגיה החלופית.

מי שהציגה את התשואה השלילית הגבוהה ביותר בתחום היתה דווקא אפסילון אנרגיה, שאיבדה 20% במהלך החודשים האחרונים. יחד עם זאת מדובר בקרן קטנה שנכסיה קטנו מרמה של 4.5 מיליון שקל בסוף יולי לרמה של 3 מיליון שקל. עידן אזולאי, מנהל הקרן של אפסילון, ציין כי לדעתו הביקושים לאנרגיה יימשכו מצד הודו, סין והשווקים המתפתחים. "הירידה החדה באה בעיקרה גם מכסף ספקולטיווי של קרנות גידור", אמר.

קרנות האנרגיה החלופית דווקא שמרו על יציבות יחסית בתקופת הירידות, אלטשולר שחר הירוק, ומיטב אנרגיה ירוקה. החריגה מביניהן היתה אקסלנס אנרגיה אלטרנטיווית שאיבדה 8% במהלך התקופה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully