וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפועלים, לאומי ומזרחי יציגו מחדש הדו"ח לרבעון 1

הארץ

7.8.2001 / 7:17

הפיקוח על הבנקים מחייב את הבנקים לכתוב בביאור לדו"ח ברבעון השני את ההשפעה של ההפרשה למס על הרווח הנקי ועל הרווח למניה ברבעון הראשון

מאת עמית שרביט

הפיקוח על הבנקים מחייב את בנק הפועלים , לאומי והמזרחי להציג מחדש את הדו"חות לרבעון הראשון של 2001 - כך עולה ממכתב ששלח הפיקוח על הבנקים בשבוע שעבר. הבנקים האמורים התייחסו למדד השלילי של 0.8%- ברבעון הראשון כאל מדד אפס ובכך הגדילו את הרווח הנקי ברבעון הראשון באמצעות הורדת נטל המס האפקטיווי.

במכתב שחתום על ידי המפקח על הבנקים, יצחק טל, וסגן המפקח, מוטי שפיגל, נכתב כי תאגיד בנקאי שברבעון הראשון של 2001 לא הביא בחשבון בחישוב ההפרשה למס את שיעור ירידת המדד לאותה תקופה, יתקן את יתרות הפתיחה של הרבעון השני של 2001 כך שיינתן להן ביטוי.

ת לצורך מס בשל שחיקת בסיס ההון. בעת אינפלציה שלילית, בסיס ההון של הבנקים גדל, ולכן עליהם לשלם מעין קנס. הבנקים התעלמו מהרווח המותאם מבחינה חשבונאית (רווח נומינלי בתוספת הגדלת בסיס ההון), וחישבו את ההפרשה למס רק מהרווח הנומינלי. בכך הורידו את שיעור המס האפקטיווי, והגדילו את שורת הרווח הנקי.

יצוין כי מאחר שהמדד ברבעון השני חיובי וצפוי להיות חיובי בכל 2001 - לשינוי הקוסמטי שעשו הבנקים אין השפעה על התוצאות ברמה השנתית. ואולם לשינוי יש השפעה על התוצאות ברבעון הראשון של 2001.

הפיקוח מחייב את הבנקים לכתוב בביאור לדו"ח ברבעון השני את ההשפעה של ההפרשה למס על הרווח הנקי ועל הרווח למניה ברבעון הראשון. בנק המזרחי ציין בדו"חות הרבעוניים כי הגדיל על ידי כך את הרווח הנקי שלו ב-7 מיליון שקל. הבנק דיווח על ירידה של 21.9% ברווח הנקי שהסתכם ב-75 מיליון שקל ברבעון הראשון ב-2001, לעומת 96 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2000. ללא התייחסות למדד השלילי כאל מדד אפס - יירד הרווח הנקי ב-29.1%.

לאומי ציין בדו"חותיו הכספיים כי התייחס למדד השלילי כמדד אפס, אך לא ציין את ההשפעה על הרווח הנקי. מקור במערכת הבנקאות העריך כי ההשפעה על הרווח הנקי הגיעה ל-15-20 מיליון שקל. בנק הפועלים לא ציין בדו"חות הכספיים שלו כי הקטין את חבות המס האפקטיווי. המקור מציין כי הדו"חות שלו בהקשר זה אינם שקופים למשתמשים. הבינלאומי היה הבנק היחיד מבין חמשת הגדולים שלא התייחס למדד השלילי כאל מדד אפס, חוץ מדיסקונט שהציג הפסדים ברבעון זה.

במכתב נאמר עוד כי כאשר הבנקים יבקשו לפרסם, לדווח או להשתמש בנתוני הרבעון הראשון ל-2001, עליהם להתייחס לנתונים המתוקנים, תוך גילוי. ההוראה תחול בין השאר על פרסומים ותשקיפים.

המקור מוסיף כי עתה יוכל ציבור המשקיעים להשוות בין תוצאות הבנקים ברבעון הראשון על פי קנה מידה אחיד, ללא השפעתם של כללים מיוחדים. כמו כן הפיקוח קבע כי ההוראה תקפה עד שהמחוקק יחליט כי למדד שלילי מתייחסים כאל מדד אפס. בכך הוא התכוון לחוק התיאומים, שעדיין לא שונה ולדחיית המעבר לדו"חות נומינליים ל-2003.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully