וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ' מזהיר את בזק מרכישת פלאפון - אם תיהפך לחברה ממשלתית

הארץ

7.8.2001 / 7:31

עם זאת, מריל לינץ' סבור כי מחיר מימוש האופציה לרכישת פלאפון - אטרקטיווי; רשות החברות מציעה לפטור את פלאפון מרוב המגבלות החלות על חברות ממשלתיות

מאת הדר חורש

בית ההשקעות מריל לינץ', היועץ להנפקת בזק , ממליץ שאם רכישת המחצית השנייה של מניות פלאפון על ידי בזק תהפוך את פלאפון לחברה ממשלתית, על בזק להימנע מלממש את אופציית הרכישה הנתונה לה - כך עולה ממכתב שהעבירה רשות החברות הממשלתיות להנהלת בזק במאי השנה.

במכתב ששלח דירקטור במריל לינץ', ג'רי מנדל, למנכ"ל רשות החברות, ירון יעקובס, נאמר עם זאת שאם מימוש האופציה לרכישת מחצית מניות פלאפון לא יהפוך אותה לחברה ממשלתית, קיימת כדאיות שבזק תממש את האופציה כעת.

יעקובס לוחץ על הנהלת בזק לממש את האופציה לרכוש את המחצית הנוספת של מניות פלאפון, כך שלבזק תהיה בעלות ב-100% ממניות פלאפון. בבזק חוששים שהגדלת חלקה בפלאפון מ-50% ל-100% תגרום להכרזתה של פלאפון כחברה ממשלתית. אם תוכרז כחברה ממשלתית, פלאפון תהיה כפופה לסולמות השכר הממשלתיים, לאישור הממשלה והכנסת לשינויי תעריפים ולהכרזה של שירותים חדשים. בבזק מעריכים כי בצורה כזו פלאפון לא תוכל להתקיים בשוק הסלולר התחרותי והדינמי.

רשות החברות מציעה לפטור את פלאפון מרוב המגבלות החלות על חברות ממשלתיות. להערכת הרשות, בכך תיפתר הבעיה עליה הצביע מריל לינץ' כמכשול למימוש אופציית רכישת המניות. הנהלת בזק, שמכתב מריל לינץ' הובא לפניה, דחתה את ההצעה מכיוון שלדעתה היא לא מספקת.

במכתב ששלח מריל לינץ' לרשות החברות נאמר כי מלבד בעיית הפיכת פלאפון לחברה ממשלתית, מחיר מימוש האופציה (כ-600 מיליון דולר תמורת 50% ממניות החברה, כלומר לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר) הוא כדאי, בעוד שמימוש האופציה בזמן מאוחר יותר יחשוף את בזק לסיכון שכרוך בהערכה מחודשת של שווי החברה. חוסר הוודאות לגבי מחיר המימוש של האופציה בעתיד עלול לפגוע, לדעת מריל לינץ', בהצעות שהממשלה צפויה לקבל מהמשקיעים במסגרת הפרטת בזק.

רשות החברות המליצה לוועדת השרים לענייני הפרטה לדון במימוש האופציה על ידי בזק, ולהורות על כינוס אסיפת בעלי מניות בה תמסור הנהלת בזק דו"ח בנוגע לעמדתה. ועדת השרים עדיין לא התכנסה וממילא לוח הזמנים לא יאפשר לאסיפת בעלי המניות להורות על מימוש האופציה.

ב-28 באוגוסט תתכנס אסיפת בעלי המניות של בזק כדי לשנות את תקנון החברה על פי המלצות השב"כ, כהכנה להפרטת החברה. במרכז השינויים עומדת הקמת ועדה מיוחדת בדירקטוריון בזק שתעסוק ברכש חומרה ותוכנה.

פלאפון: תעודת זהות

- תחום עיסוק: תקשורת סלולרית

- מחזיקים: שמרוק 50%, בזק 50%

- שנת הקמה: 1986

- מנכ"ל: יעקב גלברד

- מספר עובדים: 2,300

- מספר מנויים: 1.65 מיליון

- הכנסות ב-2000: 3.4 מיליארד שקל

- הפסד נקי ב-2000: 128.6 מיליון שקל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully