וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ': הקשיים בהפרטת בנק לאומי מעידים על ירידת האטרקטיוויות של ישראל

הארץ

7.8.2001 / 7:59

נודע כי מריל לינץ', המנהל את תהליך הפרטת הבנק עבור האוצר, החל לפנות גם לגופים מוסדיים שאינם בנקאיים

מאת עמית שרביט

ישראל אינה יעד אטרקטיווי להשקעות כפי שהיתה בעבר - כך קובעים אנליסטים מבית ההשקעות מריל לינץ' במחקר על הבנקאות העולמית שפורסם בשבוע שעבר. האנליסטים קובעים כי התרסקות שוקי הטכנולוגיה, ההאטה בכלכלה המקומית והמצב המדיני-ביטחוני הם חלק מהסיבות לירידה בהשקעות הזרות. הראיה הטובה ביותר לכך, קובעים במריל בלינץ', היא הקשיים בהפרטת לאומי .

באחרונה נודע ממקורבים לתהליך ההפרטה כי מריל לינץ', המנהל את תהליך הפרטת הבנק עבור האוצר, החל לפנות גם לגופים מוסדיים שאינם בנקאיים, וזאת עקב הקושי במציאת גורם אסטרטגי בנקאי שירכוש את גרעין השליטה שבידי המדינה. למרות זאת קובע מחקרו של מריל לינץ' כי ממשלת ישראל פונה כרגע רק לבנקים זרים.

עוד נכתב בדו"ח, כי הממשלה הבהירה שאינה מעוניינת לשתף בתהליך מכירת השליטה בבנק גופים מוסדיים זרים שאינם בנקאיים כמו חברות ביטוח, אך האנליסטים כותבים: "אנו מאמינים כי עמדה זו תשתנה אם לא יימצא משקיע זר שיהיה מעוניין לרכוש את לאומי".

הדרך להפרטת לאומי, שהמדינה מחזיקה בו 42%, נקבעה על ידי ועדת גל שבחנה את החלופות להפרטת הבנק. עד כה פנה מריל לינץ' לרשימה של כ-50 גופים בינלאומיים שעונים על הקריטריונים שהציב האוצר, ואולם רוב התשובות שקיבל היו שליליות. כלומר, לא נמצאו גורמים מתאימים שמעוניינים להשתתף בתהליך הפרטת הבנק. זו הסיבה שהחברה החליטה, על פי הדיווחים, לפנות לגופים שאינם בנקאיים.

במריל לינץ' מעריכים כי בעתיד (טווח של שנים ולא חודשים) הרגולטור יתיר לבנקים לעסוק גם בתחום הביטוח. לעת עתה מחזיק בנק הפועלים ב-20% מכלל ביטוח , ולאומי מחזיק 20% ממגדל .

בנוסף לכך מציינים במריל לינץ' כי מרכיב מרכזי בשווקים מתעוררים שעשוי להיות אטרקטיווי עבור שחקנים בינלאומיים, הוא היכולת למכור מוצרים פיננסיים מתחומים שונים כמו בנקאות וביטוח. "מכשולים ומגבלות על ידי הרגולטור בתחום, עלולים להרתיע משקיעים פוטנציאלים מלהיכנס לשווקים אלה", נאמר במחקר.

מריל לינץ' מציין את ישראל כדוגמה הבולטת ביותר להגבלות על בנקים ישראליים למכור מוצרים מתחום הביטוח. "בהתחשב בכוח של הלובי של חברות הביטוח, אנו לא צופים התקדמות משמעותית בקרוב", נכתב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully