וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פורמולה תרכוש שלד בורסאי ותנפיק מחדש את פורסופט

הארץ

7.8.2001 / 8:18

בכוונת החברה לצקת לשלד בתוך שבועות את פעילות חברת התוכנה החדשה שתיווצר ממיזוג של פורסופט ו-4 חברות נוספות

מאת רותם שטרקמן

לאחר שמחק בסוף השנה שעברה דני גולדשטיין את חברת פורסופט מהבורסה בניו יורק, מנסה בימים אלה בעל השליטה בקבוצת פורמולה , לרשום אותה למסחר בתל אביב. פורמולה נמצאת במו"מ מתקדם לרכישת חברת שלד בבורסה, כדי לצקת לתוכה את פעילות החברה הממוזגת החדשה. מיד לאחר הרכישה, מתכוונת פורמולה לבצע הנפקת אג"ח בהיקף של כ-25 מיליון דולר.

גולדשטיין, יו"ר פורמולה, אמר בתגובה כי רכישת השלד הבורסאי מקצרת את הליכי ההנפקה, מכיוון שעצם ביצוע רכישה ייווצר מעין תשקיף, וכך מתבטל הצורך בעבודה נוספת על טיוטת תשקיף, שאורכת זמן רב.

גולדשטיין אמר כי הועלתה גם אפשרות להנפיק.

חברה בעלת 1,000 עובדים

המיזוג בין 5 חברות התוכנה, המתבצע בימים אלה, ייצור חברה חדשה הכוללת כ-1,000 עובדים. בבסיס החברה הממוזגת תעמוד החברה הבת, פורסופט, המעסיקה כ-350 אנשי מקצוע. כן תכלול החברה החדשה את בית התוכנה בשן, אותו רכשה פורסופט בתחילת 98' בכ-2 מיליון דולר. בשן מעסיקה כ-320 אנשי תוכנה, והיא מתמקדת בעיקר בפרויקטים ממשלתיים.

שתי חברות נוספות שישתתפו במיזוג הן חברת פורסופט ERP (לשעבר ניקוב), משווקת חבילת התוכנות "תפנית", וחברת א.סופט, הפועלת בעיקר במגזר הבנקים. חטיבת הבנקאות של אלרון , טלסופט, היא החברה החמישית המצטרפת למיזוג. חטיבה זו, המעסיקה כ-100 מתכנתים, נרכשה מאלרון לפני כשבועיים בכ-3 מיליון דולר. הרכישה אמורה לעבות את פורסופט בפתרונות תוכנה למוסדות פיננסיים, עבור צרכני בנקאות ביתית באינטרנט.

גולדשטיין אמר כי החברה החדשה תהיה אחת משלוש חברות התוכנה הגדולות בישראל, (ביחד עם נס טכנולוגיות, ו-IBM גלובל סרוויסיס - IGS), ולכן זה טבעי שהיא תיסחר בבורסה של תל אביב ולא בניו יורק.

לדבריו, חשיפת החברה החדשה בקמפיין פרסומי ותדמיתי תערך בתחילת החודש הבא, עם חזרתם של אנשים רבים מחופשות הקיץ, ואז גם יוכרז שמה החדש. הוא הוסיף כי בחודש האחרון נערכו שיחות עם העובדים והם מודעים לתהליכי המיזוג, ומלבד שינויים מתבקשים במטה לא מבוצעים פיטורים בחברות המתמזגות. מנכ"ל החברה החדשה יהיה מוטי גוטמן, בעבר מנכ"ל לירז , בית התוכנה של דסק"ש שנמכר ל-EDS. גוטמן עבר לקבוצת פורמולה המיזוג.

החברה החדשה תהיה בנויה מ-4 חטיבות, כאשר הראשונה היא חטיבת הבנקאות הכוללת כ-200 אנשי תוכנה, ותהיה מורכבת מהגורמים שעבדו בתחום זה בפורסופט, בבשן ובחטיבת הבנקאות שנרכשה מאלרון. כמו כן תהיה בחברה חטיבת טלקום שתעבוד מול חברות התקשורת הגדולות. שתי חטיבות נוספות במיזוג המתהווה הן חטיבת הממשלה והמגזר הציבורי, וחטיבה ללקוחות מסחריים. היקף פעילות החברה הממוזגת מסתכם בכ-75 מיליון דולר לשנה. לדברי גולדשטיין כל 5 החברות רווחיות.

נראה כי גולדשטיין חוזר על תהליך דומה שביצע עם פורסופט עצמה לפני ארבע שנים בבורסת נאסד"ק. הסיבוב הקודם של פורסופט בשוק ההון החל בתחילת 97', עת יצק גולדשטיין את פעילותה לחברה בשם עידן. חברה זו, שתיפקדה כשלד בורסאי, לאחר שמכרה את חברת אדיר שהיתה בבעלותה לקווי זהב, בלעה לקרבה את פעילות החברה הפרטית פורמולה שירותי תוכנה. עידן, שנסחרה במחיר של פחות מדולר, היתה זקוקה לאחר העברת פעילות התוכנה, לצעדים בעלי אופי תדמיתי וטכני, כמו ספליט הפוך במניה, והחלפת שמה ל"פורסופט", אותם ערך גולדשטיין מיד עם יציקת התוכן.

ההנפקה שביצעה פורסופט בניו יורק ב-98', בהיקף של כ-25 מיליון דולר, יצרה לפורמולה רווחי הון של כ-45 מיליון דולר. אך מאז סיום העבודות על ההסבות ל-2000, ותיקוני הבאג המפורסם, ירדו הכנסות ומניות החברה, כמו גם מניות חברות תוכנה רבות אחרות בבורסות העולם.

שלוש שנים בלבד לאחר הנפקתה, רכשה בחזרה פורמולה את מניות פורסופט מציבור המשקיעים בהשקעה של 40 מיליון דולר. מחיקה זו מהמסחר התבצעה בסוף 2000, בעקבות אכזבה שנחל גולדשטיין מהיחס האדיש שהפגינה וול סטריט כלפי פורסופט, בהצעת רכש למניות החברה במחיר של 9 דולרים למניה, הדומה למחיר ההנפקה.

עם פרסום הצעת הרכש אמר גולדשטיין כי "פורסופט זקוקה לטיפול מיוחד שקשה יותר לעשותו בחברה ציבורית. אי אפשר לעשות שינויים בחברה כשטווח ההסתכלות הוא רק חודש קדימה. פורסופט אינה חברה קטנה, ולהזיז אותה לכיוון חדש זה כמו להזיז אוניה גדולה ממסלולה". עתה נראה כי טיפול האובראול ב"אוניית פורסופט" כולל את הנפקתה בבורסה של תל אביב.

קבוצת פורמולה עצמה נמצאת בתהליך של ארגון מחדש, בו מוקמות שתי חברות עיקריות, כאשר החברה הראשונה היא חברת התוכנה הממוזגת. החברה השנייה תהיה משוב שתרכז את כל מיזמי הסטארט-אפ של הקבוצה. הצעת הרכש שהגישה פורמולה למניות משוב בתחילת השנה, במחיר של 9 שקלים, נכשלה, ומשוב חילקה את אחזקותיה העיקריות כדיווידנד לבעלי המניות. מאז הפכה משוב לזרוע ההשקעות של פורמולה בחברות פרטיות מוטות יצוא, ועתה יועברו אליה האחזקות בחברות אלה.

בשבוע שעבר הודיעה פורמולה על חלוקת מניות משוב שבבעלותה (72%) לבעלי מניותיה, כך שעל כל מניית פורמולה יחולקו שתי מניות משוב. בכך יוצאת משוב מהקבוצה אבל נשארת בשליטת בעלי המניות של פורמולה.

גם מבנה הבעלות המבוזר בפורמולה עובר שינויים לאחרונה. כך למשל, רכש יצחק תשובה לפני חודשים ספורים מניות פורמולה בהיקף של כ-5%, ואתמול הודיעה החברה על כך שהוא פסק להיות בעל עניין. ואולם למרות שינויים וניחושים רבים, עדיין לא התגבש גרעין השליטה החדש של פורמולה, עליו דיבר גולדשטיין פעמים רבות בזמן האחרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully