וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרסומת ופוליטיקה

ענת ביין

7.8.2001 / 16:11

וואלה מאשימה את הרשות השנייה בסתימת פיות ובכניעה ללחצים פוליטיים

"סתימת פיות וכניעה ללחצים פוליטיים" - כך הגדיר היום מנכ"ל וואלה , עופר לוי, את התניית המשך שידור הסרטונים ל"וואלה ספורט" ו"וואלה עסקים" בשינויים בקריאייטיב.

כפי שפורסם מוקדם יותר, החליט אמש מנכ"ל הרשות השנייה, שמוליק שם טוב, להתנות את המשך שידור התשדירים "וואלה ספורט" ו"וואלה עסקים", מתוך מסע הפרסום של פורטל וואלה, המתייחסים ברמיזות לפרשיות דרעי ואיציק מרדכי בשינויים, בגלל שלטענתו, "התייחסות ישירה בתשדירי הפרסומת לאנשים מסוימים - אף אם מדובר באנשים שהורשעו בדין - באופן מבזה, הפוגע בכבודם והחורג בבוטות מנורמות של טעם טוב, אשר הינם מעבר למידה הראויה".

"הרשות לוקחת את החופש שלה קצת יותר מדי רחוק", אמר לוי בשיחה עם TheMarker.com, "וזה נעשה או מטעמי צנזורה או מטעמים אחרים. זה לא שפתאום שמוליק שם טוב נעשה חרד כל כך לפגיעה בשמו של אדם, זה פשוט מכבש של לחצים פוליטיים".

לוי טוען כי בוואלה לא מתכוונים לבצע שינויים בתשדירים, מאחר שאין שום עילה חוקית לדרישה לשינוי. "לפני שהעלנו את הקמפיין קיבלנו ייעוץ משפטי ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר, והם הבהירו לנו שאין בו כל עילה חוקית לפסילה. גם הזכיינים עצמם אישרו את התשדירים, רק הרשות התעוררה שבוע לאחר עלייתם לאוויר, וזה בהחלט נראה תמוה. אנחנו לא נסכים לסתימת פיות, ונצא למאבק גם בזירה המשפטית וגם בזירה התקשורתית".

היסטוריה פרובוקטיווית

אין זו הפעם הראשונה בה מתעמתת וואלה עם הרשות השנייה על רקע תשדירים פרובוקטיוויים. קמפיין ההחדרה של וואלה "וואלה הוא אכבר" עורר הדים רבים, וגם הקמפיין הנוכחי עוכב למשך כמה חודשים, בשל שימוש מפורש בשמות ובתמונות. בסופו של דבר רוככו הסרטונים וההתייחסות לדמויות המפתח הוסבה לשימוש ברמזים בלבד.

"נכון שהמיצוב של וואלה הוא אלטרנטיווי, ססגוני ופרובוקטיווי", אמר ל-TheMarker.com הדר גולדמן, מבעלי משרד הפרסום זרמון גולדמן, המטפל בתקציב הפרסום של וואלה, "אך בקמפיין הזה הלכנו על בהונות רגלינו מבחינה משפטית, ולא צפינו תגובה כל כך בוטה".

"אני מעריך", אומר גולדמן, "שעיקר הלחץ מגיע מכיוון ש"ס, אשר משתמשת בתשדיר של איציק מרדכי ככיסוי ללחציה בנוגע לתשדיר על דרעי". "ברמה השיווקית", הוא מוסיף, "אין לי בעיה, העמלה שלי היא אותה עמלה בכל סוג של קמפיין, ויכולנו לבחור ללכת גם אחרת. מלבד זאת, קיימים עדיין שישה סרטונים נוספים בהם ניתן להשתמש. אבל ברמה הציבורית זאת שערורייה שיש להילחם בה בכל רמה - העובדה שהפושע הופך להיות קורבן".

התערבות מינימלית

"האשמות מגוחכות" - כך הגדירה נחמה לאור, דוברת הרשות השנייה את הטענות בוואלה בדבר כניעה ללחצים פוליטיים. לאור מכחישה שנעשתה פנייה כלשהי מצד גורמים בש"ס וטוענת כי "הפנייה היחידה בנוגע לתשדירי וואלה מדובר ש"ס לרשות השנייה נעשתה על רקע הכוונה להציג את הנושא בתוכנית דוקומדיה המשודרת בערוץ הראשון, ואז נדרשה הרשות לתגובה". הנושא, אגב, לא עלה בסופו של דבר לדיון בדוקומדיה.

לשאלת TheMarker.com מדוע במקרים שמדובר בתוכנית סאטירה נמנעת הרשות מלהתערב ואילו במקרה זה היא נזעקה "להגן על כבוד האדם" השיבה לאור: "יש הבדל גדול בין חופש ביטוי בתוכניות לבין חופש ביטוי מסחרי. ההתערבות שלנו בתכנים של תוכניות היא מינימלית כדי לא לפגוע בחופש הביטוי, אך כשמדובר בחופש ביטוי מסחרי, הקוד שונה. ההתרשמות שלנו היתה שלא ראוי לפגוע בצורה כל כך מזלזלת ופוגענית, כשהמטרה הינה לקדם מוצר מסחרי כלשהו.

בשלב זה, כאמור, מתייעצים בוואלה עם כל הגורמים הרלוונטיים בנוגע לצעדים אותם ניתן לנקוט, אך אין ספק כי המהומה התקשורתית עושה להם רק טוב, ומעניקה להם חשיפה חשובה בהרבה, גם ברמה התדמית, החורגת בהרבה מ-250 אלף הדולר שהוקצבו לקמפיין הפרסום.

עם זאת, קשה להתעלם מהזמן שעבר מהרגע בו עלו התשדירים לאוויר, עד השלב בו החליטה הרשות להפגין רגישות, והזדעקה להגן על כבודם של אנשים שהורשעו כדין. זאת, למרות שהתשדירים עברו את כל הצינורות המקובלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully