וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השימוע בעניין הארכת הסדר bill & keep נדחה

גיא גרימלנד

16.10.2006 / 16:35

ההסדר מאפשר לכבלים שלא להעביר תשלום עבור קישור בין שיחות ברשת של הוט, לרשת בזק

משרד התקשורת ממשיך לטפח את התחרות בין הכבלים לבזק בשוק הטלפוניה, ודוחה את השימוע בעניין הארכת הסדר "חייב ושמור" (bill & keep) למשך תשעה חודשים נוספים. ההסדר מאפשר לכבלים שלא להעביר תשלום עבור קישור בין שיחות ברשת הטלפון הקווי של הוט, לרשת בזק. משמעות הבקשה לאורך תקופת ההארכה, עשויה להסתכם בחיסכון של עשרות מיליוני שקלים לכבלים.

ההסדר שנחתם בזמנו נקבע כדי להקל על הכבלים בכניסה לתחרות בשוק הטלפוניה הקווית. הוא נוגע רק למפעילות אוניברסליות (כלומר, מעניקות שירות כלל ארצי) של שיחות, וכיום אלו רק בזק והוט טלקום. ללא ההארכה, היה ההסכם צפוי להסתיים בחודש הבא (נובמבר 2006), או עד היקף דקות של 1.05 מיליארד דקות בין שתי הרשתות.

לפני כשנה יצאה בזק נגד הארכת ההסדר, לאחר שהגישה עתירה לבג"ץ. בזק אינה נפגעת מההסדר, מאחר שהיא זוכה להפחתה בתמלוגים, אך למרות זאת, טענה בזמנו בפני בית המשפט כי מדובר ב"סבסוד של עשרות מיליוני שקלים מקופת המדינה לבעליהן העוצמתיים ועתירי הממון של חברות הכבלים, וזאת בהסדרי קיזוז והמחאה משונים ועקלקלים עוקפי תקציב". למרות טענות אלו, משכה החברה את עתירתה לאחר שבית המשפט המליץ לה לנהוג כך.

במשרדי התקשורת והאוצר טענו כי הסיבה להארכת ההסדר והמשך בחינתו נוגעת למספר היבטים: קשיים שונים שעלו בתחילת פעולתה של הוט בשוק הטלפוניה הנייחת, אשר לא ניתן היה להעריך אותם מראש; בחינת היקף החדירה של הוט לתחום הטלפוניה הנייחת ומעמדה של בזק בתחום; מידת השימוש הנמוכה בפועל במגבלת הדקות שנקבעה; וההשפעה הצפויה של אי הארכת ההסדר על יכולתה של הוט להמשיך לחדור לשוק הטלפוניה הנייחת ועל התפתחות התחרות.

במשרד התקשורת מציינים כי הניסיון המצטבר בפתיחת שוק התקשורת בישראל לתחרות, מראה על מקרים נוספים שבהם הוארכה תקופת מתן הגנת ינוקא למתחרים חדשים, לאור נתוני התפתחות התחרות בפועל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully