וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גיל שויד: "צ'ק פוינט לא למכירה"

שירלי יום טוב

19.10.2006 / 15:32

החברה רשמה רווח נקי של 71.1 מ' ד' - 31 סנט למניה. התוצאות כוללות הוצאה של 6.9 מ' דולר בגין ההטבה באופציות

בחודשיים האחרונים נפוצו בארה"ב הערכות לפיהן חברת HP מעוניינת ברכישתה של צ'ק פוינט. אחרי רכישתה של מרקורי תמורת 4.5 מיליארד דולר במזומן, תשמח HP להתהדר גם בקו מוצרי תוכנה מוביל בשוק האבטחה וצ'ק פוינט יכולה להשלים לה את הפאזל בתחום הזה, כך העריכו אנליסטים. אפשר לשער שלהערכות אלה היה חלק בזינוק של 20% במניית צ'ק פוינט תוך שלושה חודשים.

ההערכות האלה הגיעו גם אל הקומה ה-24 של מגדל יהלום ברמת גן, במשרדי הנהלת צ'ק פוינט, אבל גיל שויד, מייסד ומנכ"ל החברה מאז הקמתה לפני כמעט ארבע עשרה שנים, לא מוותר בקלות על ה"בייבי" שלו. "צ'ק פוינט אינה עומדת למכירה. שום דבר לא סדק את האסטרטגיה שלנו להיות חברה גדולה, עצמאית ומובילה בשוק האבטחה ואני לא יודע מהיכן הגיעו השמועות על כך שהחברה נמכרת", כך אמר במסיבת עיתונאים לאחר פרסום תוצאות הרבעון השלישי של החברה. "אנו לא מגיבים לשאלה האם קיבלנו הצעות למכור את החברה", סיכם שויד את העניין.

הדיון בנושא שאלת מכירתה של החברה לענקית כמו HP רלוונטי לאור התוצאות של צ'ק פוינט בשנתיים האחרונות, ולאור התשואה האומללה, או למעשה חוסר התשואה, שהיא מניבה לבעלי המניות שלה בחמש השנים האחרונות. צ'ק פוינט היא בהחלט עדיין שם גנרי לסיפור הצלחה של חברה ישראלית שהפכה לחברה מובילה גלובלית, אבל המספרים של צ'ק פוינט מעידים על כך שהחברה אינה צומחת, או לפחות לא בקצב המצופה ממנה. דו"חות הרבעון השלישי של החברה ממשיכים להעיד על כך.

חברת פתרונות האבטחה הצליחה לעמוד בתחזית של עצמה ואף עלתה את התחזית הממוצעת של אנליסטים בוול סטריט, אך גלגלי הצמיחה נעים לאט מאוד. צ'ק פוינט רשמה ברבעון השלישי הכנסות של 142.5 מיליון דולר, לעומת תחזית ממוצעת בוול סטריט להכנסות של כ-139 מיליון דולר, וברף העליון של תחזית החברה להכנסות של 144-135 מיליון דולר. עם זאת, מדובר בצמיחה של 1% בלבד לעומת הרבעון המקביל, וצמיחה של 3% לעומת הרבעון הקודם.

בשורה התחתונה נרשם רווח נקי של 71.1 מיליון דולר - 31 סנט למניה. הרווח בנטרול הוצאות הקשורות באופציות והוצאות חד פעמיות אחרות היה 78.6 מיליון דולר - 34 סנט למניה - 2 סנט מעל התחזית הממוצעת וברף העליון של תחזית החברה, לרווח של 34-31 סנט למניה.

"הרבעון השלישי הוא בדרך כלל הרבעון האיטי ביותר של השנה, אך למרות זאת, היה לנו רבעון טוב מהקודם וזו לא תופעה שאנו רגילים אליה. זה בהחלט מעיד על תוצאות טובות", אמר אייל דשא, סמנכ"ל הכספים של החברה.

"הדבר החשוב ביותר הוא שהאסטרטגיה שלנו תופסת תאוצה. חברות מחקר כמו גרטנר מדברות על הצורך של ארגונים לאמץ ארכיטקטורה של אבטחה כמו שלנו. במהלך הרבעון חתמנו על כמה חוזים גדולים ואסטרטגיים בתחומים מגוונים ואנחנו מרגישים שהאסטרטגיה שלנו מתקדמת בכיוון הנכון. אם לסכם את הדברים – הביצועים שלנו ברבעון היו מעבר לציפיות ומעל תחזיות האנליסטים. אנו רואים קבלה של הפתרונות שלנו בשוק", אמר שויד.

עמידה בתחזית השנתית אינה וודאית

את שלושת הרבעונים הראשונים של השנה סיכמה החברה עם הכנסות של 415 מיליון דולר, כלומר השיגה כ-73% מהרף התחתון של התחזית השנתית, העומדת על הכנסות של 600-570 מיליון דולר. ברבעון הרביעי צפויות הכנסות של 153-166 מיליון דולר, כלומר, אם החברה תעמוד רק ברף התחתון של התחזית, היא תסכם את השנה עם הכנסות של 568 מיליון דולר – מתחת לתחזית השנתית שניתנה, וירידה של כ-2% ביחס ל-2005. הכנסות אלה אף נמוכות מהתחזית הממוצעת בוול סטריט – 574 מיליון דולר

תחזית הרווח הנקי עומדת על 34-37 סנט למניה, כ-79-85 מיליון דולר. בניכוי הוצאות בגין אופציות והוצאות חד פעמיות צפוי הרווח לעמוד על 37-41 סנט למניה, תואם את תחזית האנליסטים הממוצעת לרווח של 38 סנט למניה.

התוצאות ברבעון השלישי כוללות הוצאה בגובה של 3 סנט למניה - 6.9 מיליון דולר - בגין ההטבה הגלומה באופציות המוענקות לעובדים ולמנהלים בחברה. הוצאה זו, הנכללת בדו"חות כל החברות החל מתחילת 2006, פוגעת משמעותית ברווחיהן, וצ'ק פוינט אינה חומקת מכך - הרווח הנקי ירד ב-10% ביחס לרבעון המקביל, בו עדיין לא חל התקן החשבונאי בנוגע לאופציות.

עם זאת, גם בנטרול הוצאות אלה והוצאות חד פעמיות אחרות, נרשמה ירידה של 2% ברווח ביחס לרבעון המקביל ל-78.6 מיליון דולר. ביחס לרבעון הקודם עלה הרווח ב-3%.

בקדייטינג? לא בצ'ק פוינט

בוול סטריט נחקרות כיום למעלה מ-100 חברות בנושאים הקשורים בבקדייטינג של אופציות – שינוי רטרואקטיווי של תאריך הענקתן, כדי להגביר את הרווח בעת מימושן. בצ'ק פוינט ממשיכים אמנם לחלק אופציות – רק באחרונה קיבל שויד 2 מיליון כאלה - אבל אם לשפוט על פי דבריו של שויד, המשקיעים אינם צריכים לחשוש מאי סדרים בנושא: "בצ'ק פוינט אין סיכוי לפרשת בקדייטינג", הוא אמר נחרצות.

אחד הפרמטרים החזקים של צ'ק פוינט, מאז ומתמיד, היה תזרים המזומנים שהחברה מייצרת בכל רבעון. גם ברבעון השלישי הוא היה מרשים - 75.4 מיליון דולר, אך בהשוואה לרבעון המקביל מדובר בירידה של 10%.

בקופה של צ'ק פוינט יש הררי מזומנים בגובה 1.61 מיליארד דולר, ועד כה החברה עשתה בהם שימוש מוגבל לצורכי רכישות, שעשויות להניע את גלגלי הצמיחה. מה שכן עושה הכסף הזה, הוא לרכוש בחזרה מניות של החברה. צ'ק פוינט רכשה עד היום מניות של עצמה בכ-880 מיליון דולר, 200 מיליון דולר מהם במהלך הרבעון שחלף. כעת נותרו 400 מיליון דולר נוספים להמשך רכישה חוזרת.

שנת 2006 לא הסתיימה עדיין, ולצ'ק פוינט יש עוד חודש וחצי עמוסים עד לסיומה, אבל ללא ספק – זו לא תיזכר כשנה חיובית במיוחד. בתחילת השנה נאלצה צ'ק פוינט לסגת מרכישת חברת סורספייר האמריקאית, לאחר התנגדות הממשל בארה"ב להוצאתה מארה"ב של הטכנולוגיה, המגנה על מתקנים רגישים רבים בארה"ב. ביטול העסקה, לצד האטה בסקטור האבטחה, גרמו לחיתוך התחזיות השנתיות ולירידות במניה.

אז מה צפוי ב-2007? "אנחנו עובדים על אסטרטגיות צמיחה. חלק מהדברים שרצינו לעשות עוד השנה לא יצאו לפועל – למשל רכישות – ויכול להיות שזה יקרה בשנה הבאה. אנו עובדים על הרחבת תחומי הפעילות שלנו, הן על ידי מיזוגים ורכישות והן על ידי רעיונות חדשים להרחבת אסטרטגיית האבטחה שלנו. השנה לא התחילה טוב, אבל השתפרה ואנחנו מקווים שהמומנטום הזה ימשיך לתוך 2007. אנחנו מאמינים שהחברה תיראה קצת אחרת בשנה הבאה, אם כי אני תמיד אומר שאת העתיד קשה לחזות", אמר שויד.


(פרסום ראשון: 10:39
עידכון אחרון: 15:32)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully