וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פועלים אי.בי.אי ואקסלנס מנפיקים קרן גידור

חגי עמית

20.10.2006 / 7:41

החברה תגייס חצי מיליארד דולר בהנפקה שתתקיים בבורסה של אמסטרדם לקרן גידור חדשה



בבית ההשקעות פריוריטי מציעים בשבועות האחרונים ללקוחות החברה שירות חדש - ניהול נכסים באמצעות השקעה בקרנות גידור. "יש לנו אישור מרשות ניירות ערך להחזיק בתיקים המנוהלים שלנו קרנות גידור. אין לנו הגבלה על שיעור ההשקעה באפיק הזה, אבל אנחנו ממליצים ללקוחות על השקעה של 40%-20% מהתיק בגידור, בדרך כלל על חשבון החלק המנייתי של התיק", אמר יו"ר פריוריטי, עודד קוריצ'ונר.



"בקרנות גידור משקיעים כיום רק אנשים עם הרבה מאוד כסף. אנחנו רוצים להגיע עם קרנות הגידור גם לשכבה השנייה של המשקיעים. דרך ניהול התיקים המשקיעים שלנו יכולים לשים גם 20-10 אלף דולר בקרן, ולהיחשף לכמה קרנות גידור", אמר קוריצ'ונר.



בפריוריטי מתיימרים להתגבר על הסתירה הפנימית שקרנות גידור משלבות בתוכן. מצד אחד מטרתן - כפי שמרמז שמן - היא להבטיח את התשואה על הכסף גם במצבים של ירידות בשוק, ולגדר את המשקיע בהן מפני סיכונים; מצד שני, כפי שאומרים גם בפריוריטי, "קרן גידור היא מכשיר מתוחכם שאינו נתון כמעט לפיקוח".



היעדר הפיקוח גורם לכך שקרנות גידור יכולות להשקיע כמעט בכל תחום - החל בחוזים עתידיים ומט"ח וכלה בתמונות ואמנות. זו גם סיבה אפשרית לכך ששמן של הקרנות נקשר בחודשים האחרונים עם התרסקויות פיננסיות בשוק ההון. יותר מ-1,000 קרנות גידור נסגרו בארה"ב בשנתיים האחרונות, ובסקר של "וול סטריט ג'ורנל" שפורסם החודש העריכו 60% מהכלכלנים שנשאלו כי קרנות גידור מהוות סיכון לשווקים הפיננסיים.



בפריוריטי מדגישים כי ההשקעה בקרנות גידור דורשת ידע וניסיון מיוחדים, וחשוב להכיר את הרקורד הפיננסי של הקרן, אסטרטגיות ההשקעה הנהוגות בה ודרכי ההתנהלות של מי שעומד בראשה.



"צריך לשים לב לניהול הסיכונים בקרן. נפגשנו באחרונה עם יותר מ-50 מנהלי קרנות בניו יורק ולונדון. יש בתחום הזה מקצוענים, ויש גם מנהלים פחות מוצלחים - וצריך להבחין ביניהם. יש עשרות קרנות שמביסות את השוק ב-3%-2%, ואנחנו רוצים להשתמש בידע שצברנו בגידור לניהול התיקים שלנו", אמר קוריצ'ונר. פריוריטי מנהלת את קרן הגידור פלטיניום, שהשיגה תשואה של כ-40% בשנתיים וחצי האחרונות. "אנחנו לוקחים רק את קרנות הגידור הסולידיות, ושואפים בחברת ניהול התיקים שלנו לתשואה שנתית גבוהה בכמה אחוזים מההשקעה באג"ח", אומר קוריצ'ונר.



עוד הצעה בענף הגידור שקיבלו השבוע המשקיעים הישראלים היא ליטול חלק בהנפקה ראשונה לציבור של קרן גידור בינלאומית. החתמים של פועלים אי.בי.אי ואקסלנס הפיצו השבוע את ההנפקה של חברת BGAM) Boussard & Gavaudan Asset Management) המנהלת 1.6 מיליארד דולר. החברה תגייס חצי מיליארד דולר בהנפקה שתתקיים בבורסה של אמסטרדם, יורונקסט, לקרן גידור חדשה שתשיק.



מהם היתרונות והחסרונות שבהשקעה בקרן גידור באמצעות הנפקה, לעומת השקעה בה כלקוח הנותן לקרן לנהל את כספו? כחלק מהסיבוב שעורכים מנהלי החברה באירופה לגיוס משקיעים, הגיעו מנהלי הקרן בשבוע שעבר גם לתל אביב כדי להסביר זאת. בכינוס המשקיעים בניחוח אירופי במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, הדגיש מנכ"ל BGAM, עמנואל גבאודן, במבטא צרפתי כבד, את היתרונות שבהשתתפות בהנפקה על פני רכישת יחידות בקרן הגידור. בין השאר הוא הזכיר את הנזילות היומית שלה זוכה המשקיע, בניגוד להשקעה רגילה בקרן גידור; את היכולת לפקח על מדיניות הקרן דרך השתתפות בכינוסי בעלי מניות; וכן את היכולת לפטר דירקטורים ומנהלים של הקרנות על פי ביצועיהן. בעלי המניות בחברה יוכלו גם לעקוב אחרי ערך הקרן בכל ערב אחרי סיום המסחר, ובמכתבים למשקיעים.



נתונים אלו אמנם מובנים מאליהם בהשקעה במניות, אבל אמורים לבטל את חוסר השקיפות והנזילות הלא מיידית שבהשקעה בקרנות גידור. החיסרון בהשקעה כזו הוא בכך שאין בהכרח קשר בין ערך ההשקעה בהנפקה לבין ביצועי הקרן. לדברי גבאודן, תמורת ההנפקה תושקע באופן התחלתי בקרן הגידור SARK, שאותה היא מנהלת. בנוסף, מחויבת החברה להשקיע חצי מהסכום ברכישה חוזרת של מניות.



BGAM מתמחה בניהול אסטרטגיות המבוססות על פעולות ארביטראז'. לחברה המונפקת יהיו שלושה עושי שוק, והמשקיעים בקרן יוכלו להנזיל אותה עם רוב של 75%. תחילת המסחר בקרן צפויה ב-2 בנובמבר.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully