וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר סאיטקס מאיר שני: "בפרספקטיווה של 3-4 שנים הדברים ייראו אחרת"

הארץ

8.8.2001 / 10:05

יו"ר סאיטקס מאיר שני סבור כי מנכ"ל החברה יואב שלוש, שהודיע אתמול על פרישתו, לא נכשל בתפקידו; "אני מעריך כי יואב ער לעובדה שהוא עוזב בנקודת זמן לא טובה. לדעתי לא צריך לשפוט אותו לפי מחיר המניה"

מאת עמי גינזבורג\

שש שנים אחרי שנכנס לתפקידו כמנכ"ל חברת הדפוס סאיטקס , הודיע אתמול יואב שלוש על פרישתו מניהול החברה. הפרישה תיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר. שלוש מסר כי פרישתו נובעת מרצונו להצטרף כשותף בניהולה של קרן ההשקעות פנטין קפיטל. אתמול העדיף שלוש שלא להתראיין לתקשורת, והוא צפוי לעשות זאת מחר, עם פרסום התוצאות של סאיטקס לרבעון השני.

כאשר נכנס שלוש לתפקידו בסאיטקס, נסחרה מנייתה במחיר של כ-17-18 דולר. סאיטקס נחשבה אז עדיין לספינת הדגל של תעשיית ההיי-טק הישראלית, אך למעשה כבר היתה שרויה בעיצומו של משבר קשה. שלוש נבחר להיות האיש שיחלץ אותה מהבוץ.

סאיטקס הצליחה אמנם להתייצב מאז, אבל במבחן של העלאת שווי החברה, שלוש כשל. כיום, 6 שנים לאחר כניסתו לתפקיד המנכ"ל, נסחרת מניית סאיטקס במחיר של 6 דולרים בלבד, שליש מהמחיר שבו ניצבה כשקיבל שלוש את המושכות לידיו. שווי השוק הנוכחי של סאיטקס הוא 250 מיליון דולר בלבד.

מניית סאיטקס - 6 שנים, 6 דולרים האם שלוש נכשל בתפקידו? "הכל תלוי באופן שבו בודקים את הדברים", אומר מאיר שני, מנכ"ל כלל תעשיות ויו"ר סאיטקס כיום. "יואב זכה להערכה גבוהה על כך שהביא את סאיטקס לעמדה מובילה בשוק הדפוס הדיגיטלי".

"כמובן", מציין שני, "גם מחיר המניה משקף משהו. אני מעריך שיואב ער לעובדה שהוא עוזב בנקודת זמן לא טובה. לדעתי לא צריך לשפוט את יואב לפי מחיר המניה". "אנחנו מעריכים שלסאיטקס יש כיום נכסים ששווים הרבה יותר מהמחיר שבו נסחרת החברה, ובפרספקטיווה של 3 או 4 שנים הדברים ייראו אחרת מכפי שהם נראים כיום, כשהמניה ב-6 דולרים. מלבד זאת, חלק גדול מנפילת המניה נובע מהנפילה של מניית קראו . אני לא חושב שאפשר להאשים את יואב במה שקורה בקראו".

שלוש לא פירט אתמול מהן הסיבות שהניעו אותו לעזוב את סאיטקס ולחפש את עתידו בחברת השקעות קטנה ממנה בהרבה. ואולם, משיחות עם מקורביו עולה כי כנראה דעתו לא היתה נוחה מהמהלך שבו נמכרה חטיבת קדם הדפוס של סאיטקס לקראו הקנדית בתחילת 2000, כמו גם מהארגון מחדש שעשוי להתרחש בסאיטקס בחודשים הקרובים.

שלוש אמנם התייצב מאחורי יו"ר סאיטקס דאז, רימון בן שאול, שנחשב למי ש"דחף" לסגירת העסקה עם קראו ולהפיכתה של סאיטקס לחברת אחזקות. בתמורה לחטיבת קדם הדפוס, שמכירותיה השנתיות הסתכמו בכ-450 מיליון דולר, קיבלה סאיטקס 27% ממניות קראו, וזכות למנות שני דירקטורים בחברה. העסקה נעשתה כאשר מניית קראו נסחרה סביב מחיר של 30 דולר והיא שיקפה לחטיבת קדם הדפוס של סאיטקס שווי של כ-500 מיליון דולר. בסוף השבוע האחרון נפלה מניית קראו למחיר של 15 דולר בלבד בעקבות אזהרת רווח שפירסמה, והודעתה על פיטורי 200 עובדים. נפילת המניה גרמה להתכווצות גם בשווי החבילה של סאיטקס.

מקורבים לשלוש מספרים כי הוא התקשה להסתגל לתפקידו החדש כמנהל השקעות הון סיכון במסגרת סאיטקס, וכי העדיף את אופן פעילותה הקודם כחברה תפעולית. על הרקע הזה התפרסמו באחרונה ידיעות שונות שלפיהן הנהלת סאיטקס בראשות שני שוקלת לבצע ארגון מחדש נוסף בחברה, ואולי אף להחזיר אותה למבנה של חברה תפעולית. אפשרות אחרת שנבחנת בסאיטקס, על פי אותן ידיעות, היא מכירה של חלק מהנכסים, בהם חבילת המניות שהיא מחזיקה בקראו.

אחת ההערכות היא שמהלכי הארגון מחדש שנשקלים אצל בעלי השליטה בסאיטקס היו זרז מבחינת שלוש לחפש לעצמו תפקיד מחוץ לחברה. בהקשר זה יצוין כי גם מנהל הכספים הקודם של סאיטקס, איל דשא, מיהר לעזוב אותה לאחר השלמת העסקה עם קראו.

שני מותח ביקורת מרומזת על האופן שבו בוצעה העסקה עם קראו. "חבילת המניות שיש לסאיטקס בקראו בעייתית", הוא אומר. "ההסכם עם קראו אינו מאפשר לנו למכור את כל המניות בחבילה אחת לאורך תקופה לא מבוטלת. במצב הזה, על אף שאנחנו בעלי המניות הגדולים, עם יותר מ-20% מהמניות, אנחנו לא יכולים לראות באחזקה בקראו אלא אחזקה פיננסית".

שני מסרב לומר אם סאיטקס קיימה מגעים כלשהם למכירת מניותיה בקראו, אבל מדבריו עולה שלמעשה היא אינה יכולה לעשות זאת. סאיטקס יכולה עדיין למכור את מניות קראו דרך המסחר בבורסה, אבל דרך כזו אינה מועדפת על ידיה, הן משום שהיא עלולה להפיל את המניה, והן משום שהיא לא תאפשר לה לקבל פרמיית שליטה.

לדברי שני, סאיטקס בוחנת כעת אפשרות לבצע ארגון מחדש נוסף. לדבריו, כל עוד החברה נמצאת בתהליך הבדיקה, אין בכוונתה למנות מנכ"ל חדש במקום שלוש הפורש.

"המחיר שבו נסחרת סאיטקס מחייב אותנו לבדוק את החברה ולברר למה אנשים בחוץ רואים את הדברים אחרת ממה שאנחנו רואים", אומר שני. "ישנן כל מיני אפשרויות לארגן את סאיטקס באופן אחר, ויכול להיות שבסוף הבדיקה נגיע למסקנה שהחברה צריכה להישאר בדיוק כמו שהיא. לא נמנה מנהל חדש לפני שנחליט מה המבנה הארגוני של החברה".

"סאיטקס היא חברת אחזקות, ובחברות שהיא מחזיקה יש מנהלים", מציין שני. "לכן אין סיבה לכך שהעזיבה של שלוש תחייב אותנו להזדרז יתר על המידה בתהליך הבדיקה".

שלוש וסאיטקס - יותר כישלונות מהצלחות

שלוש נכנס לתפקידו בסאיטקס בסוף 1995, לאחר שדירקטוריון סאיטקס הדיח את המנכ"ל הקודם, אריה רוזנפלד. בשנה הראשונה שלו בתפקיד נאלץ שלוש לנהל חברה במשבר קשה, שנבע בחלקו מהשינויים הטכנולוגיים המהירים שפקדו את תעשיית קדם הדפוס, ואשר הביאו לירידת מחירים חדה במוצרי סאיטקס.

ב-1996 החלה סאיטקס במהלך פיטורים מאסיווי, שבסיומו נפרדה מכ-1,000 עובדים. בסוף אותה שנה רשמה סאיטקס הפסד כבד שהסתכם ב-180 מיליון דולר. לצד ההפסד הכבד, האירוע העיקרי שייזכר מאותה שנה הוא דחיית הצעתו של דוידי גילה לרכישת השליטה בסאיטקס במחיר של 25 דולר למניה.

ב-1997 החלה עבודת השיקום בסאיטקס. השיקום התמקד בעיקר בחטיבת קדם הדפוס שחזרה לאיזון, אך בשנים שלאחר מכן התקשתה לצמוח.

בתחילת 1998 רכשה סאיטקס שתי חברות חדשות, עידנית ומתן, שבעזרתן הקימה את חטיבת הדפוס בפורמט רחב. שתי חברות אלו, שנרכשו בהשקעה של 75 מיליון דולר, מהוות כיום את הבסיס לחברת הדפוס בפורמט רחב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully