וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אירופה: המדדים נסגרו בעליות על רקע נתוני פריון העבודה מארה"ב

יהודה שויצר

7.8.2001 / 20:28

עליות במניות הנפט לאור עליית מחירי הנפט הגולמי; מניות השבבים נחלשו עקב דו"ח עגום של CSFB

מפניה לחיוב חל בבורסות אירופה על רקע חדשות טובות ברמת המקרו מארה"ב. נתוני פריון העבודה המעודדים מארה"ב הצליחו לקזז את ההשפעתם השלילית של אזהרת הרווח של חברת הכימיקלים BASF ושל התוצאות הגרועות שהניבה אנגלו-אמריקן פלטינום, חברת כריית הפלטינה הגדולה בעולם.

בתום יום המסחר עלה מדד הפוטסי בלונדון ב-0.2%, בפאריס ירד ה-CAC 40 ב-0.3%. בפרנקפורט עלה הנויר מרקט ב-2.1%, והדקס רשם עלייה קלה של 0.1%.

בחזית המקרו: בגרמניה גדל מספר המובטלים בחודש יולי ב-11 אלף. היה זה החודש השביעי ברציפות בו גדל מספר המובטלים בכלכלה הגדולה באירופה. שיעור האבטלה בגרמניה - 9.3% - ממשיך לזחול כלפי מעלה במקביל להאטה הכלכלית באירופה. בעקבות פרסום הנתונים ירד היורו לשער של 87.66 סנט, לעומת 88.17 סנט אתמול. בארה"ב עלה פריון העבודה בשיעור של 2.5% ברבעון השני - שיעור חד מהצפוי.

BASF, יצרנית הכימיקלים הגרמנית, ירדה ב-2% לאחר שהודיעה כי רווחי שנת 2001 יהיו נמוכים מהתחזיות. ברבעון השני רשמה החברה רווח של 211 מיליון דולר, לפני הוצאות חד פעמיות. היתה זו נפילה של 31% לעומת התקופה המקבילה. החברה איננה צופה התאוששות עד סוף 2002, והודיעה כי תקצץ 4,000 משרות ב-18 החודשים הקרובים.

אנגלו-אמריקן פלטינום, חברת כריית הפלטינה הגדולה בעולם, דיווחה אף היא על תוצאות חלשות מהצפוי. בעקבות זאת ירדה מניית החברה ב-2.3%.

בנק ההשקעות קרדיט סוויס פירסט בוסטון (CSFB) הוריד את המלצתו למגזר השבבים ל"משקל חסר". CSFB אמר בדו"ח שיצא היום כי צפויה התכווצות נוספת, "של 15% לפחות", בהשקעות הון של חברות בציוד ותשתיות במהלך 2002 בניסיון להתמודד עם ההאטה הכלכלית. התאוששות בת קיימא עשויה להתחיל עוד 12 חודשים, אך לא לפני כן, נאמר בדו"ח.

על רקע הדו"ח העגום, ששפך עוד חומר בערה לגחלים הלוחשות שמכלות אט אט את מגזר הטכנולוגיה ככלל, ואת מגזר השבבים בפרט, ירדו מניות השבבים המובילות. אינפיניון רשמה ירידה של 3.2%, ASM ליטוגרפיה ירדה ב-1.6% ומניות ST הצרפתית התחזקה ב-0.8%.

מניות הטלקום רשמו ירידות שערים. דויטשה טלקום ירדה ב-3.6% לאחר שהציעה למכירה מניות בשווי 910 מיליון דולר. איתה נפלה גם פראנס טלקום, שנפלה ב-0.8%. במגזר הסלולר בלטה וודאפון בירידה של 2.3% וטלפוניקה רשמה ירידה של 1.4%.

עליות במניות הנפט

מחירי הנפט הגולמי המשיכו גם היום את מגמת העלייה, והתחזקו ב-2.4% לשיא של 7 שבועות. העלייה הנוכחית במחירי הנפט נובעת מעלייה בדרישה לבנזין בארה"ב, ומהערכה כי עונת הטיולים שנפתחה לאחרונה, תוביל לעלייה נוספת בדרישה. על רקע העלייה הצפויה, עלו חוזי הנפט הגולמי לספטמבר ל-28.4 דולר לחבית.

BP אמוקו עלתה ב-2.6% לאחר שדיווחה על רווח נקי של 3.8 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה. החברה ציינה כי העלייה ברווח הנקי, בהיקף של 5%, נבעה מרמת מחירי הנפט הגבוהה ומרווחים גבוהים מעסקי זיקוק הנפט. רווחי החברה היו גבוהים מהתחזיות של 3.6 מיליארד דולר בלבד. טוטאל פינה רשמה עלייה צנועה של 0.25%.

בריטיש איירווייס, שדיווחה אתמול על נפילה ברווח הרבעוני, ירדה ב-1.7% לאחר שליהמן ברדרס הוריד את ההמלצתו למנייתה ל"מכירה", והוריד את מחיר היעד ב-37% ל-190 פני. השער הנוכחי של מניית בריטיש הוא 328 פני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully