וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרדן שוקי הון: התשואה שהניבה מניית נייס למשקיע מאז הונפקה בנאסד"ק נחותה מול תשואת השוק

גולן פרידנפלד

8.8.2001 / 16:08

התשואה הסתכמה ב-47% בלבד לעומת תשואה של 100% של הנאסד"ק; מעניקים למניה המלצת "תשואת שוק" עם מחיר יעד של 16.7 דולר הגבוה ממחיר השוק ב-13%

בבית ההשקעות קרדן שוקי הון התחילו לסקר את מניית נייס עם המלצת "תשואת שוק" ומחיר יעד של 16.71 דולר הגבוה ממחיר השוק ב-13%. בבית ההשקעות בדקו את הערך הנוכחי הנקי של תזרים המזומנים של החברה מאז החלה להיסחר בנאסד"ק ומצאו כי הוא שלילי ונע בין 50 ל-100 מיליון דולר על פי מספר מקדמי היוון שונים.

האנליסט רון וולקן מציין כי תשואת המניה מאז הנפקתה ועד היום עמדה על 47% בהשוואה לתשואת של כ-100% במדד הנאסד"ק ולעומת תשואה של 162% במדד ה-S&P באותה תקופה (1996-2001). המסקנה המתבקשת לדידו של וולקן היא כי התשואה שהניבה מניית נייס למשקיע, אם על ידי חלוקת דיווידנדים ואם על ידי מימוש השקעתו, הוכחה כלא יעילה ונחותה משמעותית מול תשואת השוק. לכן סבור האנליסט כי החברה אינה זכאית בהערכת השווי שלה לפרמיה בגין ה-TRACK-RECORD שצברה עד כה.

להערכתו, הסביבה העסקית שבה פועלת נייס מצויה בהאטה חמורה. שוק הארגונים העסקיים, ובפרט ביעד העיקרי - ארה"ב, מצוי בחולשה. שוק המוסדות הפיננסיים (בנקים, ביטוח) מצוי בהאטה (קיצוצים בכוח-אדם) וארגונים אלה מצמצמים את תקציבי הרכש לטכנולוגיות חדישות.

חברות מובילות מתחום ה-ERP וה-CRM (דוגמת Ciebel) פרסמו לאחרונה אזהרות רווח, ולפיהן הסביבה העסקית, הדומה לזו של נייס, קשה וגורמת להתארכות משך העסקות ולנסיגה בהיקפי העסקות המתוכננות.

וולקן מציין כי הרבעונים הקרובים יהיו קריטיים לגבי מיצובה של נייס בשוק ובתקופה זו ייקבע באיזו מידה נפגע שם המותג של החברה, כיצד תצליח החברה בשיווק פתרונותיה ובאיזו מהירות תצמצם את מבנה ההוצאות שלה ותחזור לרווחיות.

האנליסט סבור כי הגורם העיקרי שהביא את נייס למשבר נקלעה אליו ברבעונים האחרונים הוא הזנחת מערך השיווק שלה. "אופרציית השיווק של נייס היתה לחלוטין לא מאורגנת, לא היתה אחריות ניהולית ברמה הגיאוגרפית ובמשך שנה לא מונה מנכ"ל לחברה הבת בארה"ב. נוצרו כפילויות תפקידים, וכתוצאה מכך תמונת המצב העסקי היתה לא ברורה", ציין וולקן. לדבריו, החברה נעדרה ארגון שירות מקצועי, וכמו כן חסר הקשר הבלתי אמצעי עם הלקוחות, מה שגרם לכך שהחברה וחטיבת הפיתוח לא היו קשובות לצורכי הלקוחות. כל אלו גרמו לכך, שנייס הפנימה באיחור את המגמות החדשות בתעשייה ואת ההשלכות המפליגות על מערך השיווק עם המעבר לאספקת שירותי אפליקציה.

בהתייחסו למבנה הדירקטוריון בנייס מציין האנליסט כי הגורם ש"תפר" את מהלך הבקשה למינוי דירקטורים מטעמם של פועלים השקעות וכור הוא יובל ינאי אשר משמש כיום כסמנכ"ל כספים בכור ועד ספטמבר שימש בתפקיד סמנכ"ל הכספים של נייס. להערכתו של וולקן טרם נאמרה המילה האחרונה בכל הקשור לנסיונות ההשתלטות על גרעין השליטה בנייס מכיוונן של פועלים השקעות וקבוצות משקיעים נוספות הלוטשות עיניים לעבר גרעין השליטה בחברה.

בבית ההשקעות מציינים כי ברבעון השלישי יגיע מחזור ההכנסות של נייס ל-34.4 מיליון דולר וישקף גידול של 12% לעומת הרבעון השני. ההפסד הנקי צפוי להסתכם ב-4.3 מיליון דולר לעומת כ-7 מיליון דולר ברבעון השני. ברבעון הרביעי, מעריך האנליסט בהתאם להערכות החברה כי היא תגיע לרווח נקי של כמיליון דולר.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully