וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם מכרז לאומי ייפתח מחדש?

רם דגן

2.5.2007 / 7:23

סרברוס-גבריאל אינן עומדות בזמנים. אליהו, דנקנר ולבייב אינם עומדים בקריטריונים. מנכ"ל האוצר ירון אריאב נוטה שלא לאשר ארכה

מצבן של קרנות הגידור סרברוס-גבריאל במכרז לאומי הולך ומחמיר. הקרנות שפנו לפני כמה שבועות למדינה כדי שהיא תאריך את תוקף האופציה להשלמת רכישת מניות גרעין שליטה - צפויות להיתקל בסירוב. לאחר שקיים בתחילת השבוע דיונים עם נציגי בנק ישראל, נוטה מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, שלא להסכים להארכת האופציה.

גורמים בירושלים העריכו כי הנטייה של אריאב שלא לאשר את הבקשה נובעת מהריק השלטוני. אישור הארכה צפוי להיתקל בהתנגדות של נוחי דנקנר, לב לבייב, ולביקורת של שלמה אליהו. בלי שר אוצר ועם ממשלה מתנדנדת, יתקשה אריאב להגן על החלטה שיש לה השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה הישראלית, ועל כן הוא צפוי להשאיר את המצב על כפי שהוא.

ההחלטה של אריאב מהווה מכה קשה לשתי הקרנות. בשבוע שעבר הן הצליחו להזיז מעט ממקומו את החשב הכללי, ירון זליכה. לאחר שהתנגד באופן נחרץ, הצליחו נציגי הקרנות לסחוט ממנו הצהרה כי במחיר הנכון הוא עשוי לשקול להעניק להן הארכה טכנית. כעת מצטרף לאופוזיציה גם מנכ"ל האוצר, שכראש הצוות המיוחד שבוחן את הסוגיה, ובהיעדר שר אוצר קבוע, נחשב גורם המרכזי שישפיע על גורל המכרז.

ומה עם אליהו ודנקנר

מי שהתפללו בשנה וחצי האחרונות שהקרנות הזרות לא יצליחו להשלים את ההשתלטות על הבנק הם דנקנר ואליהו. הראשון הפסיד את הבנק בהקפה האחרונה, כשהגיש הצעה שהיתה נמוכה ב-5% בלבד מזו של סרברוס-גבריאל במכרז על מניות השליטה בבנק שהתקיים בנובמבר 2005.

שלמה אליהו, שמחזיק ב-10% ממניות הבנק, מכין את עצמו במשך שנים לקראת ההשתלטות על לאומי. בחודשים האחרונים התחילו שני האישים להזיז כלים. דנקנר מכר חלק משופרסל ושם את כלל ביטוח על המדף כדי לאותת לבנק ישראל שהוא מוכן להיפטר מהאחזקות העיקריות שלו כדי לקבל אישור שליטה בלאומי. אליהו פשוט הצהיר קבל עם ועדה שיעשה כל מה שניתן כדי למנוע את העברת השליטה בלאומי לקרנות הזרות, ובמקביל החל בארגון קבוצת משקיעים משלו שיכולה להשתלט על הבנק.

למרות הרצון העז לראות משקיע מסדר גודל של קרן סרברוס נכנס ללאומי, בצער רב מבינים בבנק ישראל כי בסיבוב הנוכחי השליטה לא תעבור לטייקון האמריקאי. הבעיות בלאומי ארה"ב, העמימות לגבי השותפים הפרטיים ומקור הכספים של הקרן מקשים על העברת השליטה. "אולי בסרברוס חשבו שהם באים לקנות בנק ברפובליקת בננות", אמר אתמול גורם שלטוני המעורב במכרז. הבעיה שבבנק ישראל אין התלהבות יתרה מהחלופות.

חלום הבלהות של המפקח על הבנקים

"הניסיון של בנק ישראל עם אליהו כבעל שליטה בבנק אגוד לא יפסול אותו אוטומטית, אבל בוודאי שלא יוסיף לו נקודות", אמר בשבוע שעבר בנקאי בכיר. לאליהו יש סכסוך מתוקשר עם השותפים שלו לשליטה באגוד, שכלל באחרונה גם פנייה לבג"ץ בעקבות התנגדותו למינוי המנכ"ל החדש של הבנק. חלום הבלהות של המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, הוא שכפול של מערכת היחסים העכורה באגוד הקטן בלאומי הענק.

לגבי דנקנר גם השדרים שלו לגבי כלל ביטוח ושופרסל אינם מספקים את המפקח על הבנקים. בבנק המרכזי מתקשים לראות כיצד יכול בעל השליטה באי.די.בי לנהל מצד אחד בנק, ומצד שני לשלוט על חלק ניכר מהשוק. כשהוא יושב על הברז של לאומי יוכל דנקנר לראות מה עושה כמעט כל אחד מהמתחרים שלו. בנוגע ללבייב מזכירים בכירים כי הוא "יאלץ להתפשט בעסקי היהלומים שלו". ההנחה היא שלבייב יוותר.

דו"חות גרועים ללאומי

על פי תנאי המכרז, בתנאי שהן לא מממשות את האופציה להשתלט על הבנק צריכות סרברוס-גבריאל למכור בתוך שנה 5% מתוך 9.99% המניות שיש להן בבנק. על הנייר, הקרנות שרכשו את המניות לפי מחיר של 17.5 שקל למניה מופסדות כ-10% על ההשקעה.

הסברה היא שהקרנות ימכרו את המניות בחבילה למי שירצה להשתלט על הבנק במחיר גבוה ממחיר השוק. זאת כמובן בתנאי שימצא מישהו שגם ירצה וגם יאושר על ידי הבנק המרכזי. במוקד תהיה המדינה שעדיין מחזיקה ב-10% ממניות הבנק. על פי תנאי המכרז, המדינה אינה יכולה להתחיל למכור את המניות בשלושת החודשים הקרובים.

הדו"חות הכספיים האחרונים של לאומי היו גרועים: רווחים נמוכים מפעילות בנקאית רגילה, רווחים גדולים ממכירת נכסים וסימני שאלה עוד יותר גדולים לגבי העתיד. הנהלת הבנק גם נתקלת בקשיים בתוכנית ההתרחבות בחו"ל, ואת הדוגמה אפשר למצוא בקשיים שהתעוררו בהשלמת רכישת הבנק בגיאורגיה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

לאומי חוזר לאחור

לאחר שיחלפו שלושת החודשים שבהם חסומה המדינה ממכירת המניות, יתחיל שוב המאבק על הפרטת לאומי, והמנגינות המוכרות יחזרו: הפרטה דרך הבורסה או מכירת המניות בחבילה אחת למשקיע שירכיב גרעין שליטה בבנק. כך, בזמן שלאומי צריך לחשוב על איך הוא מתקדם, הוא יחזור עשרה צעדים לאחור, למקומות שחשבנו שלא יבקר בהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully