וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיניים לכותל? פיקציה או עובדה?

מאיה בוכניק

18.5.2011 / 15:33

כמחפשי עבודה וודאי שמעתם שמעסיקים נוהגים לבדוק ולחפש אינפורמציה נוספת ברשת על המועמדים הפונים אליהם. האם זה באמת קורה או שמא מדובר באגדה אורבאנית?

אם התחלתם לחפש עבודה בטח כבר התחלתם לשמוע מכל עבר שכיום לא מספיק לשלוח קורות חיים ולקוות לטוב, היום חשוב לבדוק לפני תחילת החיפוש איזה רושם אתם יוצרים ברשתות החברתיות מפני ש-כך טוענת השמועה- מעסיקים נוהגים לבדוק ולחפש אינפורמציה נוספת ברשת על המועמדים הפונים אליהם. אם כן, האם מדובר באגדה אורבאנית או בעובדות נכונות?

ממדגם של 4 חברות השונות מאוד זו מזו מסתבר כי, מי יותר ומי פחות, כולן נעזרות ברשת בכדי לקבל תמונה מלאה יותר על המועמדים, אך לא תמיד ולא באופן גורף:
"אנחנו נוהגים לחפש פרטים נוספים ברשת רק על מועמדים המגיעים לשלבים המתקדמים יותר של תהליך הגיוס, וגם זה מאוד תלוי בסוג התפקיד" אומרת שרון רייניש בורשטיין- מנהלת תחום הגיוס בחברת Yes.

"לעיתים פונים אלינו מועמדים מחו"ל ללא ציון כתובת כנהוג בארה"ב ובמדינות נוספות" אומר דני בינס-מנהל משאבי האנוש של חברת Waterfall Security. "לפעמים גם מגיעים קורות חיים שחסרים בהם פרטים על תקופות מסוימות, למשל, מועמד שלפי קורות החיים, התפקיד הראשון שלו לאחר הלימודים היה תפקיד ניהולי בכיר מאוד. הרי סביר להניח כי זה לא היה באמת התפקיד הראשון שלו. במקרים מעין אלו הרשת יכולה להשלים את התמונה במידה ויש שם מידע נוסף לגבי הרקע הקודם שלו, באיזה ארגון עבד, היכן למד וכו'...".

גם הילה לוי- אחראית הגיוס של חברת NeoGames מודה כי בדיקה ברשת לא תתבצע לגבי כל מועמד ומועמד, אך לגבי מועמדים שנראים מעניינים ובמיוחד כאלה שמגיעים מהתעשייה הרלוונטית הרי שהתשובה היא כן. "אצלינו ה"חיטוט" ברשתות החברתיות עשוי דווקא להתבצע על ידי המנהלים המקצועיים שאליהם מגיע מספר מצומצם של קו"ח שכבר סוננו ע"י מחלקת הגיוס".

אז איזה מידע יעניין את מנהלי הגיוס ומה הם יבדקו ברשתות החברתיות?

"ראשית כל, מעניין לבצע השוואה מסוימת בין קורות החיים לבין מה שמצוי בפרופילים של המועמד ברשת. אם משהו קיים בקורות החיים ולא בפרופיל, או להיפך, עולה השאלה למה הפרט הזה הושמט." אומרת הילה, "אחפש גם קצת מידע אישי נוסף שאולי קורות החיים לא חשפו בפני ואם הגעתי לכרטיס שלו ברשת ה LinkedIn, אז אבדוק באיזה קבוצות הוא חבר. השתתפות בדיונים ברשת גם יכולה להעיד על המידה בה אדם מעורה בתחומו".

" אנחנו נבדוק האם קורות החיים תואמים את המידע שנאמר לנו בתהליך הגיוס, האם יש תהליכים משפטיים שהמועמד היה מעורב בהם, איך נראה הפרופיל שלו ברשתות חברתיות, מה מופיע בעמוד האישי, האם מופיע שם מידע בנוגע לרצינות, יחס למקום העבודה וכן הלאה" עונה שרון.

גם שני קוצר, מנהלת הגיוס בחברת ההשמה להיי-טק SeeV, בודקת ב LinkedIn אם קיימת הלימה עם קורות החיים. "אני גם בודקת האם ישנן המלצות ממעסיקים קודמים. לאחר מכן אני אציץ בפייסבוק בכדי לראות האם במקרה יש לנו מכרים משותפים שיוכלו להמליץ לי על המועמד/ת".

ומה לגבי תמונות? האם לתמונות בפרופילים ברשתות יש השפעה?

הילה: "תמיד נחמד לראות תמונה, כי זה הופך את ההתייחסות ליותר אישית. אך ההשפעה כאן לא תהיה גדולה. אולי במקרים ספציפיים בהם מחפשים מועמד לתפקיד שדורש ייצוגיות, אז אם על פי התמונה נראה שמדובר באדם שאיננו ייצוגי, זה ייצור בעיה".

דני: " כולנו בני אדם ואני לא יכול להגיד שאין כל השפעה לתמונות ומראה. התמונות לעיתים מספקות פרטים נוספים ולא רק מראה חיצוני, למשל- תמונות עם משפחה וילדים, תמונות מבילויים למיניהם, סגנון לבוש ומידת החשיפה של המועמד/ת ברשת".

שני: " כמובן. אני לא חושבת שקיים מגייס שלא יהיה מושפע מהתמונה של המועמד באיזושהי צורה. אנשים אוהבים לגייס את הדומים להם בדרך כלל. כמובן שאצלנו המצב קצת שונה היות ואנחנו מגייסים בעיקר עבור חברות אחרות, אבל לתמונה בהחלט יכולה להיות השפעה".

איזה פרופיל ברשת יחשב פרופיל טוב ובעל סיכויים טובים לקבל זימון לראיון?

"בכל הקשור ל LinkedIn פרופיל אשר יוצר תמונה ברורה לגבי הניסיון של המועמד, כולל פרטים על הכישורים העיקריים ויעדי הקריירה שלו יהוו עבורי אינדיקציה למידת התאמתו לתפקיד המבוקש" טוען דני. "רצוי שהניסיון המקצועי יהיה מפורט במידה מתונה– לא רק שורת כותרת- אך גם לא כדאי להעמיס. גם המלצות יכולות לסייע להעלאת רמת האטרקטיביות של המועמד".

"אם יש הישגים ראויים לציון – כדאי מאוד לפרט אותם" מוסיפה הילה.

"אם מדובר בפייסבוק" אומרת שני "כדאי שלא יהיה בפרופיל שום דבר שיכול לפגוע ברושם שהמועמד יוצר. כמו כן, ב LinkedIn, חשוב שקורות החיים יהיו כתובים באנגלית ברמה טובה וללא שגיאות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

מה קורה כשהפרופיל חלקי או כזה שאינו יוצר רושם טוב? האם זה עלול לחבל בסיכויי הזימון לראיון?

שרון מאוד החלטית בעניין וטוענת שלא באופן חד משמעי. דני, לעומתה, חושב בדיוק להיפך: "כשמחפשים עבודה אי אפשר, בעיניי, להשאיר רושם רע במקום המיועד להצגת הניסיון המקצועי כמו רשת ה LinkedIn. זה עלול להעיד לא רק על חוסר זיקה לרשתות החברתיות או חוסר מודעות, אלא על רשלנות ועל כל מיני תכונות אחרות המשתמעות מפרופיל חלקי ולא ברור".

"אם קורות החיים של המועמד רלוונטיים למשרה, אני בכל מקרה אתקשר אליו. אם ישמע לי בסדר בטלפון, הוא יזומן לראיון" אומרת הילה ומוסיפה: "אסור לשכוח שלפעמים יש מועמדים מעולים שפשוט לא מבינים כמה חשוב ליצור כרטיס טוב ויהיה חבל לפספס אותם רק בגלל זה. תפקידו של המגייס הוא תמיד "להגדיל ראש" ועל אף הרצון לסנן ולמיין את קורות החיים חשוב תמיד לעשות את ה- extra mile ולגלות רגישות מספקת כדי לא לפספס מועמדים טובים".

שני מסכימה: "אם קורות החיים טובים, המועמד יוזמן לראיון בכל מקרה כי אנחנו מחפשים בצורה קדחתנית אחר מועמדים טובים, ולא כולם מתחברים לכל העניין של הרשתות החברתיות".

ומה קורה במקרים קיצוניים יותר של חוסר התאמה בין קורות החיים לבין האינפורמציה ברשת?

שרון: "אנחנו לא מתמקדים ב"חפש את ההבדלים", אבל במקרה כזה נעשה בדיקה מקיפה יותר, ויכול להיות שנעזר בממליצים נוספים או במבחני אמינות. אבל, לא נשלול מועמד על סמך זה".

דני: "סתירות בין גרסאות שונות של קורות חיים עלולות בהחלט להדליק נורה אדומה ולרמוז על הסתרה או סילוף של עובדות ואז מתחילות לעלות שאלות. הבדלים כאלה יעידו, במקרה הטוב, על חוסר תשומת לב לפרטים ואי סדר".

שני: "זה כנראה יותיר כמה סימני שאלה שיהיה צורך להבהירם מיד בראיון. חשוב להבין שכל "טעות" כזו יוצרת רושם ראשוני שלילי ויהיה קשה לתקנה בהמשך".

הילה: "הכל תלוי במצב ועד כמה יש מחסור במועמדים למשרה הספציפית".

אם ככה, האם הרשתות החברתיות יצרו פרמטר מיון חדש שמבוסס על איך שאנחנו נראים ברשת?

"התשובה היא לא!" עונה שרון. "הסינון נעשה בצורה "נקייה" ועל סמך פרמטרים מקצועיים, הנסמכים על הניסיון וקורות החיים".

הילה מוסיפה: " אני חושבת שאנחנו עדיין לא נמצאים שם. אולי יום אחד זה יקרה, אך כרגע אני לא חושבת שהרשתות החברתיות נמצאות במקום בו הן מהוות פרמטר על פיו יכול לקום וליפול דבר. הן מהוות כלי מסייע, אך ההחלטה עדיין מתבססת על הרלוונטיות של קורות החיים מבחינת סוג ושנות הניסיון וכן על הראיון הטלפוני הראשוני ככלי מסנן".

אז איך תנהלו טוב יותר את הפרופילים שלכם ברשת?

שרון: חשוב לשמור על פרופיל "נקי" בכל הרשתות... תמונה מכובדת, להימנע מכתיבת תכנים פוגעניים על מקום עבודה קודם, לא לשכוח שיש "עינים לכותל" ולהיות מודע לכל מילה ומילה שכותבים, אי אפשר לדעת מי יראה את הדברים שכותבים כביכול לחברים".

דני: "בחיפוש עבודה הרושם הראשוני שיוצרים לא מתחיל בראיון העבודה, אלא במפגש הראשון והרבה פעמים ה"גורלי" עם מי שממיין את קורות החיים למשרה. חשוב מאוד ליצור פרופיל מלא וברור שייצג באופן המיטבי, מומלץ להגביל את הגישה לתמונות האישיות ברשתות רק לחברים
וכדאי לזכור שרשתות חברתיות וקשרים בונים כל הזמן ולא רק כאשר מחפשים עבודה! "

הילה: "פעמים רבות מעסיק יכול לבצע בדיקה ברשת עוד לפני שהמועמד הגיע לראיון וזכה להזדמנות להציג את עצמו. הפרופיל ברשת הוא סוג של רושם טרום-ראשוני. אני חושבת שפרופיל מסודר ומקצועי יכול לתרום (או לפחות לא לפגוע) ואילו פרופיל מבולגן או יוצא דופן מידי יכול לקלקל. ברשת כמו הפייסבוק חשוב לחסום בפני מי שלא חבר/מכר את הגישה למידע האישי. וב LinkedIn חשוב לוודא שהפרופיל מעודכן ומפורט כך שיהווה כרטיס ביקור מנצח".

שני: "היום כבר לא מספיק להשקיע רק בקורות החיים. חשוב מאוד להשקיע גם בנטוורקינג וגם בפרופילים שברשתות החברתיות. חובה להיות זהירים וערניים גם בנוגע לתמונות שחברים מתייגים אתכם ללא אישורכם ולרמת הניסוח בפרופיל ב LinkedIn בדיוק כמו ששמים לב לזה בקורות החיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully