נתניהו: "הכבדת מסים היתה מעלה את הגירעון"

בפתח ישיבת הממשלה הגנו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ על ההחלטה להגדיל את הגירעון נוכח הביקורת שמתח נגיד בנק ישראל סטנלי פישר על המהלך

טל שלו
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכה: גדי וינסטוק)

עוד בוואלה! NEWS

יש פתרון אמיתי: הקרם שיעלים לך את כתמי הפיגמנטציה

לכתבה המלאה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לאישור הרחבת יעד הגירעון התקציבי. ?בתום דיונים והתייעצויות קיבלתי את המלצת שר האוצר על הגדלת יעד הגירעון?, אמר נתניהו. נתניהו הדגיש כי ?חשוב להבין מה אנחנו עושים ומה אנחנו לא עושים. אנחנו לא משנים את יעד ההוצאה - הממשלה שולטת ביעד הוצאה ועל זה אנחנו דבקים בקפדנות, ובמקביל, אנחנו מתקנים את יעד הגירעון ביחס להכנסות?.

נתניהו הדגיש כי יעד גירעון של 3% הוא הסטנדרטי במדינות אירופה, וכי זהו יעד שישראל יכולה לעמוד בו מבלי להכביד את נטל המסים על הציבור. ?זה מחייב פעולות לא פשוטות גם בתחום המסים אבל אני לא רציתי להכביד יותר מתי את נטל המסים. כשאתה מכביד את נטל המסים אתה מדכא צמיחה ואז גם מגדיל את האבטלה ובסוף גם מגדיל את הגירעון?. לדברי ראש הממשלה, ?זה המינון הנכון - כך נעמוד הן ביעד ההוצאה והן ביעד הגירעון?.

"הצעה נכונה וראויה בעת הזו"

גם שר האוצר יובל שטייניץ התייחס בפתח הישיבה לתוכנית הגירעון לשנים הקרובות, ?קיבלתי את ההחלטה לאחר חודשיים של דיונים מקיפים באוצר וגורמים נוספים. המטרה ברורה - שמירה על צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה - זה הקרב, לכן מצאנו את האיזון הנכון בין גירעון נשלט והרצון לא להכביד יותר ממה שצריך את נטל המס על כלכלת ישראל ואזרחי המדינה?, אמר שטייניץ.

שטייניץ, שהביע בפתח דבריו צער על מותו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, התייחס גם לביקורת שמתח נגיד בנק ישראל סטנלי פישר על ההחלטה להעלות את יעד הגירעון. שטייניץ אמר כי ?אני מאוד מכבד ומעריך את הנגיד אך לפעמים דעותינו חלוקות, ואנחנו צריכים לעשות מה שנכון עבור המדינה?.

המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, הביע תמיכה בהחלטת ראש הממשלה ושר האוצר על הגדלת הגירעון ל-3%. ?אני חושב שההצעה להגדיל הגירעון היא הצעה נכונה וראויה בעת הזו שתאפשר לממשלה לבצע את מדיניותה בצורה טובה יותר?, אמר שלום בפתח ישיבת הממשלה. לדברי שלום, ההתנגדות להגדלת הגירעון מצד נגיד בנק ישראל אינה עניינית. ?אנחנו כממשלה צריכים להסתכל על התמונה הרחבה יותר. האבטלה כבר בעלייה ולכן אנחנו חייבים להסתכל על הצמיחה והתעסוקה לצד יציבות מחירים, אך האינפלציה אינה הכל. אפשר לנהל את מדינת ישראל גם בשלושה אחוזי גירעון תוך התחשבות גם בדרישות הציבור?.

עוד בנושא:

פרשנות: למה באמת התכוון הנגיד סטנלי פישר בנאומו?
פישר: "לא להגיע לגירעון של 3.5-4%"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully