וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם התייעלות ברשות המים תאפשר הוזלת המחיר?

קובי ישעיהו

4.4.2013 / 13:38

בכוונת רשות המים להגיש לאישור הצעה מפורטת לשינויים, דרישות לייעול בתפקוד תאגידי המים והקטנת עלויות התפעול וההנהלה אשר יאפשרו גם הקטנת תעריף המים לצרכן

בשנת 2012 הושקעו בפיתוח ושיקום תשתיות משק המים בארץ מעל ל-3 מיליארד שקל. כך עולה מהדו"ח השנתי של רשות המים שפורסם היום.

הגדלה עקבית של יצור מים מותפלים, במקביל להרחבת השימוש החוזר בקולחין, המשך הפעילות לשימוש יעיל ושנתיים של גשם קצת מעל הממוצע אפשרו למשק המים להתאושש במהירות ולעבור מתקופת המשבר ורצף 7 שנות הבצורת למצב של התייצבות להערכות הדרגתית למשברים עתידיים.

ברשות מציינים כי משק המים הישראלי עבר בשנים האחרונות מהפכה של ממש – ממשק הנשען רק על מקורות מים טבעיים עברנו תוך כעשור למשק יציב, כשכבר כיום: כ-50% מהמים שבהם אנחנו משתמשים: מיוצרים (התפלה ושימוש חוזר - לא מגיעים מהטבע).

חשוב להבין שהביקוש למים בארץ, כלומר הצריכה שלנו, גדולה יותר מכמות המים שהטבע מספק. לכן רק ניהול מקצועי ופיתוח של משק המים ע"י התפלה ומחזור של שפכים – הם שמאפשרים לנו לפתוח בבית את הברז ותמיד – לקבל מים זורמים.

ברשות המים מציינים כי כמויות המים לחקלאות הוגדלו ואף יש הערכות להגדלה נוספת (אך המגבלות באפשרות להעלאת התעריפים לחקלאים עלולות לעקב מימון תכנית פיתוח יקרות בעיקר בפריפריה), וכמו כן, הוכפלו תוך שנתיים כמויות המים השפירים המוקצים לטבע (מ-15 מיליון מ"ק ל-31 מיליון מ"ק) ומעבר לכך משוחררים מעיינות, ובנוסף מוקצים מים ממוחזרים ומליחים.

במהלך 2012, תוך יישום רפורמת תאגידי המים והביוב ברשויות המקומיות התגבש הצורך בשינוי ושיפור בתחום, ובכלל זה בדרישות לייעול בתפקודם והקטנת עלויות התפעול וההנהלה אשר יאפשרו גם הקטנת תעריף המים לצרכן. בכוונת רשות המים להגיש לאישור מועצת רשות המים הצעה מפורטת לשינויים אלו בקרוב.

עוד מציינים ברשות כי בהשוואת מחירי המים והביוב עם מדינות שונות בעולם עולה כי מחיר המים בישראל נמוך יחסית למדינות שבהן אף משאבי הטבע זמינים יותר. רשות המים יישמה בפועל את החלטת וועדת הכספים למתן תמיכות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים דרך תעריף המים, וההטבה מסופקת ע"י מנגנון מורכב לכ-250 אלף זכאים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully